יצירת קשר בנושאי שיקום וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  גיל פרישה

  מהו גיל פרישת חובה, מהו גיל פרישה מוקדמת ומה הזכויות המגיעות איתם?

  עודכן לאחרונה:22/09/21

  יש כאלה אשר עובדים רוב חייהם ורוצים להגיע כבר לגיל הפרישה, שיאפשר להם ליהנות מזמן פנוי והטבות שונות. לעומתם, יש כאלה אשר גם בגיל מבוגר לא רוצים להפסיק לעבוד ולצאת לפרישה. לכל אחת מהקבוצות זכויות וחובות שונות, שכדאי לדעת בעת החשיבה על פרישה.

  נושאים נוספים שעשויים לעניין אתכם:

  מהו גיל הפרישה?

  גיל פרישה הוא הגיל בו זכאי אדם לפרוש מעבודתו בשל גילו ולקבל פנסיה, בהתאם לתנאי העבודה בהם הוא מועסק. עד 30 ביוני 2004 גיל זה היה לגברים 65 ולנשים 60. מאז גיל זה עולה בהדרגה כך שאנשים שיוצאים כיום לפרישה, יוצאים בגיל צעיר יותר מאשר אלה שיצאו בעוד שנה וכך הלאה. כשיושלם התהליך, גיל הפרישה יהיה 67 לגברים ו-64 לנשים. נכון לאפריל 2019, גיל הפרישה לנשים, שהיה אמור לעלות בשנת 2018 ל-64 נשאר על 62. לאוכלוסיות מסוימות נקבע גיל פרישה שונה מהמקובל. לשופטים, למשל, גיל הפרישה הוא 70 שנה, ללא תלות במינו של הפורש.

  מדוע יש הבדלים בגילאי הפרישה בין גברים לנשים?

  מקורם של ההבדלים הוא בתפיסות היסטוריות לא שוויוניות, לפיהן גבר יכול להמשיך לעבוד עד גיל מבוגר יותר ואילו אשה הופכת ל"זקנה" כבר בגיל 60. יש לזכור כי תוחלת החיים השתנתה מאוד בדורות האחרונים וכשקבעו את גילאי הפרישה מעטים היו האנשים שהגיעו לגיל זה. במהלך השנים נעשו מספר מאבקים מוצלחים לשינוי החוק.

  מהו גיל פרישת חובה?

  על אף הרצון של עובדים רבים להמשיך לעבוד גם בגיל מבוגר, החוק קובע שזכותו של מעביד היא לפטר אדם אשר הגיע לגיל 67. גיל זה הוא גיל פרישת החובה הן לגברים והן לנשים ובמידה ויפוטרו על רקע זה, אין הדבר נחשב כפיטורים רגילים. חוק זה מקובל במדינות רבות בעולם, אך מדי פעם ניתן לראות, גם בארץ, תביעות נגדו, שמוחות על הפליה על רקע גילו של אדם ודורשות לבצע מבחני תפקוד במקומם. במידה ועובד מבקש לעבוד לאחר גיל פרישת חובה, המעסיק מחויב לשקול את בקשתו. במסגרת הסדרים מסוימים שנקבעו בחוק ובמסגרת הסכמי עבודה קיבוציים, ניתן לפעמים להמשיך לעבוד לאחר גיל זה. כמו כן, במקומות עבודה מסוימים נחתמים חוזים אישיים מול עובדים שרוצים להמשיך את עבודתם גם אחרי גיל 67.

  מהו גיל פרישה מוקדמת?

  במידה והרגשתם שמיציתם את מקום עבודתכם, תוכלו לפרוש ממנה מוקדם יותר. גיל הפרישה המוקדמת בישראל עומד על 60, לגברים ולנשים, ובגיל זה ניתן לצאת לפנסיה מוקדמת. במקומות עבודה רבים, בעיקר ממשלתיים, ניתן לצאת לפנסיה גם בשלבים מוקדמים יותר ולזכות בתנאי פרישה אחרים, בהתאם לנהלים במקום העבודה. נשים שנולדו לפני אפריל 1955 יכולות לפרוש פרישה מוקדמת לפני גיל 60 בהתאם לתאריך לידתן

  האם גיל הפרישה הוא גם גיל הזכאות לקצבת זקנה של הביטוח הלאומי?

  לא בהכרח, שכן גיל הפרישה מתייחס רק לזמן הפסקת העבודה ולא לתקופת בה אדם מתחיל לקבל מהביטוח הלאומי קצבת זיקנה. עם זאת, ייתכנו מקרים בהם גיל הפרישה גם יהיה הגיל בו אדם יחל לקבל קצבת זקנה- הזכאות לקצבת זקנה בגיל הפרישה ניתנת לאדם במידה והכנסתו מעבודה אינה עולה על סכום "הכנסה מרבית", ששיעורה נקבע ע"י הביטוח הלאומי, או שהכנסתו ממקורות אחרים, כגון שכירות או ריבית לא עולה על סכום השווה לפעמיים ה-"הכנסה המרבית". במידה ומדובר על אדם שחי עם בן/ בת זוג סכום ההכנסה המירבית המותרת עולה. חשוב לציין, שבמקרה וההכנסה החודשית עולה במעט על "ההכנסה המירבית", תשולם לאדם קצבת זקנה חלקית. גיל הזכאות לקצבת זקנה ללא קשר להכנסה עומד כיום על 70 לגבר ולגבי נשים הוא עולה בהדרגה ולבסוף יגיע אף הוא לגיל 70. לאדם שהחל לקבל קצבת זקנה רק בגיל הזכאות (ולא בגיל "הפרישה") תינתן תוספת ותק ובפועל יקבל קצבת זקנה גבוהה יותר.

  בנוסף לנאמר לעיל ישנם מספר תנאים נוספים המשפיעים על שיעורי הקצבה כמו תשלומים קבועים של האזרח לביטוח לאומי ואופן הגדרתו כ"תושב". חשוב לברר את זכויותיכם במקום העבודה כדי ליהנות מתנאי העבודה או הפרישה המגיעים לכם.

  (תמונה להמחשה unsplash)
  גיל פרישה

   יצירת קשר בנושאי שיקום וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן