לוגו דף הבית JDC

בעיות בבית האבות

על בעיות הדיירים בבית אבות והדרכים לפתרונן

מאת:  דן רונן / משפחה מטפלת
א א א
תקציר:המגורים בבתי אבות עלולים לגרום לדיירים מספר בעיות שקשורות למצבם החברתי ולאופן הטיפול בהם

אחרי שנים של מגורים בדירה פרטית, המעבר לבית האבות אינו קל. גם אם מדובר במוסד המטופח ביותר, המעבר לחיים בחדר קטן במרחב בו נמצאים אנשים נוספים וכן התלות במטפלים, יכולים ליצור עבור הדייר הרגשה לא טובה שתלווה בתלונות על גורמים שונים במוסד.

אילו בעיות עלולות לצוץ אצל הדייר בזמן שהותו בבית האבות?

התלונות שעלולות להישמע, נוגעות בנושאים שונים הקשורים לחיים בבית האבות, החל מהתאקלמות בימים הראשונים ועד למצב החברתי של הדייר ואופן הטיפול בו. רכזנו כאן את הבעיות העיקריות שחוזרות אצל דיירים רבים וכן את אופן הטיפול הרצוי בהן.

  • בעיית המגורים והחדר – בעייה שכיחה שחוזרת אצל דיירים חדשים בבתי אבות היא בעיית הסדרי המגורים במוסד. מדירה פרטית עובר הדייר לגור בחדר קטן וחולק את המרחב הציבורי עם דיירים נוספים. על מנת לפתור בעיה זו, מומלץ לבקר את ההורה בתדירות גבוהה יותר בימים אלה. במקרים רבים, חלק מהלחץ נובע גם מתחושה שהוא עומד להיות מוזנח ע"י המשפחה ולכן ביקורים יסייעו לו להבין שהמעבר לבית האבות לא אומר שמשליכים אותו לעת זקנה. במהלך ביקורים אלה, חשוב לעזור להורה להרגיש בבית ולכן מומלץ לסדר את חדרו כך שיהיה כמה שיותר נוח עבורו, עם חפצים אישים, תמונות וכד\'. בנוסף, יש להשתדל לערב אותו בחיי החברה של המקום ולדאוג לצרפו למועדונים ולחוגים השונים הקיימים בו.
  • בעיות חברתיות – כמו בכל מוסד שמכיל מספר רב של אנשים, גם בבית האבות עלולים להיווצר עימותים בין הדיירים. עבור דיירים חדשים מצבים אלה רגישים במיוחד, מכיוון שהם מתמודדים במקביל גם עם משברי הקליטה במקום החדש. אם אתם שמים לב לתחושות לא אופייניות של שינויי מצב רוח, כעס וכד\' אצל הוריכם או לכך שדיירים אחרים מתנכלים להם, ערבו את העובד הסוציאלי של המקום או את המנהל ונסו להבין מה מקור הבעיה.
  • שעמום – על אף הפעילויות הרבות שמציעים בתי האבות, יכול הדייר להכריז כי "משעמם לו". תלונה זו נובעת מהעובדה שהקשיש לא משתתף בפעילויות אלה ולכן עלינו לענות על השאלה – מדוע הוא אינו לוקח חלק בהן? במקרים מסוימים יתכן ומדובר בביישנות וניתן להתגבר עליה אם גם אתם תקחו חלק בפעילות מסוימת, לפחות לזמן קצר, כדי להקל על ההורה או שתבקשו מאחד מאנשי הצוות או הדיירים הפעילים במקום לעזור לו בהשתלבות במוסד.
  • בעיות עם הצוות – העובדה שהדייר נמצא תחת טיפול של אחרים יכולה להיות קשה עבורו, במיוחד בימיו הראשונים בבית האבות. דבר זה יכול להוביל לעימותים עם חברי הצוות ותלונות על כך שהם אינם מטפלים בו כראוי. על אף שלא תמיד מדובר בתלונה מוצדקת, עלינו להקשיב ולבדוק אותה מול חברי הצוות וההנהלה. בנוסף, מומלץ לדבר עם חברי הצוות על הוריכם על מנת שהם יכירו את אופיים, תחומי העניין שלהם, והקשיים שעמם מתמודדים הוריכם, על מנת שיוכלו לתת להם טיפול אישי וטוב יותר.
  • הזנחה או התעללות – למרבה הצער, אחת התלונות הנפוצות ביותר בבתי אבות היא על הזנחה רפואית או התעללות בדיירים. לסימני ההזנחה והתעללות ניתן לשים לב, שכן הם באים בצורת הלבוש של ההורה, סימני חבלה על גופו, משקלו והתנהגות דכאונית או לא מתקשרת. במקרים אלה, חובה עלינו לפנות לדרגים הגבוהים בהנהלת המוסד ולעתים אף לגורמים מוסמכים מחוצה לו, על מנת לחשוף את הבעיה ולמנוע הישנותה.

לסיכום: אסור לנו להתעלם או לבטל  את תלונות הדיירים בבתי אבות. כל תלונה עשוי להצביע על מצב רגשי או פיזי קשה ולכן עלינו להקשיב להן ולעשות הכל על מנת לפתור אותן. פתרון נכון ומהיר של התלונה עשוי לשפר את הרגשתו של הדייר שיוכח כי ממשיכים לדאוג לו גם בבית האבות וגם מחוצה לו.

למידע נוסף על זכויות הדייר בבית אבות או בדיור מוגן הקישו כאן

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה