יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  בית אבות מול דיור מוגן

  מה ההבדלים בין בתי אבות ודיור מוגן, למי הם מתאימים והאם יש הבדל בגובה התשלום?

  עודכן לאחרונה:01/08/23

  בישראל קיימות כיום מספר אפשרויות מגורים לאוכלוסייה המבוגרת, שמציעות שירותים שונים ומתאימות לפלחי אוכלוסייה מגוונים. בבואנו לבחור עם הורינו את המוסד המתאים להם, נגלה שאנו עומדים מול שתי אפשרויות דיור עיקריות- בית אבות או  דיור מוגן.

  האם בית האבות והדיור המוגן הם אותו דבר?

  על אף ששניהם מספקים פתרון מגורים לאוכלוסייה המבוגרת, בתי אבות ובתי דיור מוגן הם שני דברים שונים, מכיוון שכל אחד מהם פונה לפלחי אוכלוסייה אחרים ומציע שירותים אחרים בהתאם לצרכיו ולתפקודו של הזקן. במאמר זה נעמוד על ההבדלים ביניהם.

  למי מיועד בית האבות ולמי הדיור המוגן?

  בתי הדיור המוגן מיועדים לאוכלוסייה מבוגרת ועצמאית שאינה זקוקה לטיפול רפואי צמוד. הדיירים בדיור המוגן הם אנשים שרוצים להמשיך ליהנות מאורח חיים עצמאי, בקרב בני גילם, בסביבה מוגנת ובטוחה המציעה גם אפשרויות לפעילויות פנאי וחברה.

  בתי הדיור המוגן מספקים שירות רפואי מצומצם יותר לדייריהם העצמאים, אך חשוב לציין שבמידה וחלה התדרדרות במצבו של אחד הדיירים, דואג המוסד לטיפול הנדרש ובמידת הצורך עוזר בהעברת הקשיש לקבלת טיפול רפואי מתאים. בנוסף, בחלק ממוסדות הדיור המוגן הוקמה מחלקה מיוחדת לדיירים שבריאותם התדרדרה ומתקשים בחלק מתפקודי היום-יום. במחלקה, שנקראת "דיור תומך", ניתן כל הטיפול הדרוש המאפשר את השארת הזקן בסביבתו המוכרת.

  בתי האבות פועלים תחת פיקוח של משרד הרווחה או משרד הבריאות ומציעים שירותים שפונים לאוכלוסייה המבוגרת שזקוקה לעזרה בניהול חיי שגרה. בשל הצרכים השונים של הקשישים, בתי האבות יכללו בד"כ סוגים שונים של מחלקות מגורים לקשישים על פי מצב תפקודם:

  • תשושים- זקנים עם ירידה קלה עד בינונית בתפקודי היום-יום הזקוקים לעזרה חלקית בתפקוד.
  • סיעודיים- זקנים עם פגיעה קשה וקבועה בניידות, הזקוקים לעזרה ברוב או בכל פעולות היום-יום ולמסגרת אשפוז בה יוכלו לקבל טיפול ומעקב לתקופה ממושכת.
  • תשושי נפש– זקנים שאינם מוגבלים בתפקוד הפיזי אך סובלים מירידה בזכרון, בשיפוט, בהתמצאות, הזקוקים לעזרה בכל תפקודי היום-יום ולהשגחה על רקע מצבם הקוגניטיבי (למשל אנשים עם  אלצהיימר או דמנציה).

  בתי האבות יספקו את כל השירותים הדרושים לקשיש לפי מצבו ואלה אף מהווים תנאי בחוזה אותו נחתום מול המוסד.

  האם ישנם הבדלים בגובה ובאופן התשלום?

  השירותים השונים כרוכים במחירים שונים. התשלום בעבור בית אבות הוא תשלום באופן חודשי ועומד על סך של כמה אלפי שקלים לחודש.

  בבתי הדיור המוגן, המחיר נקבע:

  • בהתאם לגודל יחידת הדיור- יחידת הדיור יכולה להיות חדר אחד ולעתים גם שלושה חדרים. בנוסף, דרכי המימון ליחידת הדיור שונות ומגוונות, יש כאלה שרוכשים את היחידה וכאלה שמעדיפים לשלם בצורת פיקדון שמנוכה בכל שנה עד עזיבת הדייר את הבית.

  • בנוסף לדמי הרכישה או הפיקדון, במרבית המקומות נקבע תשלום חודשי קבוע (ארנונה, חשמל ומים, ניקיון, כל הוצאות הבילוי והתרבות הפנימיים, ההשגחה הרפואית השוטפת וכד'), אך, התשלום אינו כולל טיפול רפואי שעלול להידרש חלילה במקרה של הרעה במצב הדייר.

  האם ישנם הבדלים בקבלת סיוע של המדינה במימון השהות?

  ישנה אפשרות לסיוע של המדינה במימון ההוצאות הכרוכות במעבר לבית אבות, זאת בהתאם למצבו הכלכלי של הזקן ומשפחתו: משרד הבריאות מסייע בקבלת קוד סיעודי למוסד סיעודי או תשושי נפש ומשרד העבודה והרווחה לזקנים המוגדרים כתשושים.
  לעומת זאת, בתי הדיור המוגן הם מוסדות פרטיים שמיועדים לאוכלוסייה עצמאית ולרוב בעלת יכולת כלכלית, ועל כן המדינה איננה משתתפת במימון השהות בהם. עם זאת מכיוון שהדיור המוגן נחשב כמגורים בקהילה השוהה בהם זכאי לקבלת הטבות אשר להם זכאים קשישים שנותרו בביתם כמו: סיוע של מטפלת דרך חוק ביטוח סיעוד.

  פורסם: 14.1.2015

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן