יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  ביטוח לאומי – גמלת ניידות

  גמלת ניידות היא גמלה וחבילת הטבות לאנשים הסובלים מליקוי ברגליים

  עודכן לאחרונה:23/05/23

  גמלת ניידות של ביטוח לאומי היא גמלה המעניקה הטבות למי שיש להם ליקויים ברגליים המגבילים אותם בניידות. הגדרת "מוגבל בניידות" כוללת מוגבלים היכולים לנוע באופן חלקי, או בסיוע אמצעי עזר כגון: כיסאות גלגלים או קלנועיות.

  מי זכאי לגמלת ניידות של ביטוח לאומי?

  1. תושב ישראל הנמצא בישראל והוא לפחות בן 3 שנים ולא הגיע לגיל הפרישה (הנקבע על פי תאריך הלידה) כפי שהוגדר על ידי ביטוח לאומי לעניין ניידות. אנשים שהגיעו לגיל הפרישה והיו זכאים לגמלת ניידות ו/ או להטבות בניידות עוד לפני שהגיעו לגיל הפרישה- עשויים להמשיך להיות זכאים בכפוף לתנאי הסכם הניידות.
  2. מי שעבר ועדה רפואית של משרד הבריאות והוועדה קבעה לו אחוזי מוגבלות בניידות עקב ליקויים ברגליו. כושר הניידות מוגדר ברשימה מפורטת הכוללת למעלה מחמישים ליקויים שונים בעיקר ברגליים, הפוגעים בכושר ההליכה של האדם.

  ניתן לערער על החלטת הוועדה הרפואית בפני ועדה רפואית לערערים של משרד הבריאות. ניתן גם להגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית לערערים.

  מה שמייחד את גמלת הניידות של הביטוח הלאומי הוא שמעבר לגמלה חודשית, היא מספקת הלוואות עומדות ותגמולים שמאפשרים ניידות ברכב פרטי, ואינה מצומצמת לכיסוי הוצאות של נסיעות בתחבורה ציבורית. קצבת הניידות משמשת להלוואות לקניית רכב חדש, להחלפת רכב, למימון המסים החלים על רכישת רכב, למימון רכישת אביזרי רכב מיוחדים לבעלי מוגבלות, להחזר הוצאות עבור רכישת אביזרי נהיגה מיוחדים, או למתקני הרמה של כיסאות גלגלים או נוסעים לרכב. קצבת הניידות ניתנת בין אם בעלי המוגבלות נוהגים בעצמם ובין אם הם נעזרים בקרובים או מטפלים הנוהגים עבורם.

  גמלת ניידות לאישה אחרי גיל 62

  הגשת תביעה לגמלת ניידות

  1. יש למלא טופס בקשה לבדיקה רפואית לקביעת מוגבלות בניידות ולשלוח ללשכת הבריאות המחוזית.

  2. אחרי שהוועדה קובעת אחוזי נכות המזכים בגמלה, צריך להגיש טופס תביעה לקבלת הטבות על פי הסכם ניידות, בצירוף המסמכים הדרושים כפי שמצויינים על גבי הטופס, לסניף המוסד לביטוח לאומי הקרוב למקום המגורים.

  ייתכן שהתובע יתבקש להתייצב לפני ועדה רפואית שתקבע את סוג הגמלה ושיעורה.

  סיוע במימון מכשירים להליכה ולניידות

  משרד הבריאות משתתף במימון קניית מכשירי שיקום, הליכה וניידות לנכים, כגון: כיסאות גלגלים רגילים או ממונעים, הליכונים, תותבי גפיים ונעליים רפואיות, מנופים ביתיים. כדי לקבל עזרה במימון יש לפנות למחלקה לשירותים כרוניים בלשכת הבריאות המקומית ולצרף המלצה מגורם מקצועי מן הקהילה ומסמכים נלווים. לאחר בדיקה של צוות מקצועי נקבע שיעור המימון למכשיר המבוקש, ונדרשת השתתפות עצמית לפי החלטת הוועדה.

  נכים הזקוקים לרכב, או מוגבלים בהליכה, נעזרים בכיסא גלגלים זכאים לקבל תו חניה המאפשר להם להחנות את רכבם במקומות המסומנים ושמורים לנכים. כדי לממש זכאות זו יש לפנות למשרד הרישוי.

  טפסים להורדה לצורך בקשת גמלה.

   

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן