ייעוץ חינם וקביעת תור

  1-700-700-204  *מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

  התנדבות

  לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

  אפילפסיה בגיל הזהב

  האפילפסיה יכולה להופיע בכל גיל ויש להיות מודעים לתסמיניה על מנת שניתן יהיה לאבחן אותה ולטפל בה כראוי

  עודכן לאחרונה:15/07/20

  האפילפסיה, שהיתה ידועה בעבר כ"מחלת הנפילה", נחשבת בד"כ למחלה שמופיעה בילדות. עם זאת, לאורך השנים הוכח כי האפילפסיה יכולה להופיע בכל גיל, כאשר ילדים או אנשים שעברו את גיל 60 נמצאים בקבוצת סיכון גדולה יותר. הבנה והיכרות טובה יותר עם האפילפסיה תסייע באבחון וטיפול מתאים.

  מהי אפילפסיה?

  אפילפסיה היא הפרעה נוירולוגית שפוגעת בתפקוד המערכת החשמלית של המוח ומשפיעה לרעה על הוראות שהוא מעביר לגוף. במילים אחרות, ניתן לתאר זאת כמעין סדרה של "קצרים חשמליים" שפוגעים במוח ומשפיעים על התפקוד של האדם. התקף אפילפסיה נמשך בד"כ זמן קצר ומוביל למצבים שונים ובהם: פרכוס, בלבול, רעד ועייפות.

  הגורמים לאפילפסיה

  ההתקפים יכולים להופיע בכל גיל וללא התרעה מוקדמת. ישנם מקרים בהם התקפי האפילפסיה מתחילים כתוצאה מטראומה חיצונית כגון חבלת ראש, הרעלה, תאונת דרכים ועוד. גורמים אחרים, כגון צלקת מולדת במוח, שבץ מוחי או גידול מוחי יכולים אף הם לגרום לאפילפסיה. במרבית המקרים לא ברור מה גרם לפרוץ ההתקפים. רק אצל כ-5% מהאנשים עם אפילפסיה ידוע על גורם גנטי שקשור להופעת האפילפסיה.

  כיצד ניתן לאבחן אפילפסיה?

  ניתן לאבחן את האפילפסיה בשתי דרכים עיקריות:
  – הראשונה היא בדיקת EEG שבודקת את גלי החשמל המוח. הבדיקה יכולה לאתר בחלק מהמקרים פעילות חשמלית לא תקינה ולהצביע באיזה חלק מהמוח קיימת הבעיה. בדיקה זו מומלצת במיוחד עבור כל מי שלקה מאירוע מוחי, התקף לב או גידול בראש, שכן הוא נמצא בסיכון גבוה להיחשף למחלה.
  – הדרך השנייה לאבחון האפילפסיה היא תצפית בהתנהגות לא שגרתית של האדם. כדאי לשים לב לתסמינים שונים כגון עייפות, טשטוש, בלבול וכדומה. כמובן שבמידה ויש פרכוסים, הופעת קצף מסביב לפה, התכווצויות שרירים ונפילות פתאומיות יש צורך להיבדק ולבחון אפשרות של אפילפסיה. בנוסף, שימו לב אם הוריכם מדברים על כך שהם רואים דברים מוזרים כגון דמויות מהעבר או חפצים בגודל חסר פרופורציה. אל תפטרו את דבריהם, התייחסו אליהם ברצינות ודעו שייתכן שהמדובר בביטוי של התקף אפילפסיה.

  מהם סוגי ההתקפים?

  בגיל המבוגר האפילפסיה היא בד"כ מוקדית ומתחילה מאזור מסוים במוח. ניתן לחלק את סוגי ההתקפים לשלושה:

  1. התקפי טוני קלוני – אלה ההתקפיים הנפוצים ביותר של המחלה והם מלווים בצעקה שנובעת מדחיסת אוויר מהריאות וממשיכים למצב של פרכוס, איבוד הכרה, נפילה ורעד. בנוסף, ייתכנו גם תופעות כגון קצף שיוצא מהפה, נשיכת לשון (אין חשש מבליעת לשון) והפרעה בנשימה. ההתקף מסתיים באופן טבעי כעבור מספר דקות ואסור להתערב ולהפריע.
  2. התקפים חלקיים – התקפים בהם נפגע רק חלק קטן של המוח. ההתקף מתאפיין בתנועות לא רצוניות ו/ או בשינוי התנהגותי לא מובן למספר דקות. בחלק מהמקרים יופיעו הפרעות ראייה או שמיעה לשניות או דקות בודדות. האדם יכול לראות דברים מוזרים, לעתים ללא קשר למציאות ולדמיין שהוא שומע קולות וצלילים שונים הקשורים בד"כ לעברו. בשל החשש שמדובר במחלת נפש, נפגעים רבים לא מדברים על מקרים אלו ולכן עלינו לשים לב לכל התנהגות קיצונית או שונה אצל הורינו.
  3. התקפי ניתוק – התקף נוסף הנפוץ בגיל המבוגר, שמשפיע על הכרתו של הנפגע וגורם לו "לאבד" תחושת זמן או לבהות בחפץ מסוים במשך זמן רב ולחזור שוב ושוב על אותה פעולה. התקף כזה נמשך בדרך כלל עד 30 שניות ואף ייתכנו מקרים של מספר התקפים בשעה.

  האם ניתן לטפל באפילפסיה בעזרת תרופות?

  באופן כללי, ניתן לטפל במחלה בעזרת תרופות וישנן גם תרופות מיוחדות למבוגרים. מדובר בתרופות אנטי-אפילפטיות שמטרתן להקטין את הסיכויים להתקף ויש ליטול אותן מדי יום בשעה קבועה. רוב המטופלים מגיבים היטב לתרופות, אך כרבע מהחולים לא מסתגלים אליהן וסובלים מתופעות לוואי קשות הקשורות בד"כ גם לתרופות נוספות שהם נוטלים. לכן, יש להתייעץ עם הרופא לפני שימוש בכל תרופה ולהימצא במעקב על ידו.

  האפילפסיה עלולה להופיע בכל גיל ובכל שלב. פגיעה בגיל המבוגר עלולה להיות קשה במקרה ומדובר באדם שכבר סבל מאירוע מוחי, התקף לב או גידול. בעזרת טיפול ואורח חיים נכון ניתן לטפל בתופעות השונות ולהמשיך לחיות חיים תקינים לכל דבר.

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

  (תמונה להמחשה unsplash)
  דילוג לתוכן