לוגו דף הבית JDC

איך לשמור על מקום עבודה כשמטפלים בהורים זקנים?

על השילוב בין טיפול בהורים זקנים ועבודה

מאת:  אדוה בובליל / משפחה מטפלת
א א א
תקציר:התמרון בין הטיפול בקרוב המשפחה הזקן לבין ההשקעה במקום העבודה הוא משימה מאתגרת. התשישות והשעות שמושקעות בטיפול ב​בן המשפחה עלולות לסכן את מקום עבודתו של המטפל כיצד ניתן להימנע מכך?

להמשיך את החיים לצד הטיפול בהורה

הטיפול בהורה הוא זכות אך גם דורש השקעת זמן ומאמץ, שעשויים לגדול עם הזמן והשינויים במצב ההורה. בחיי היום יום, מרביתנו נתקלים גם כך בקשיים לתמרן בין שעות עבודה עמוסות והרצון לבלות זמן עם בני משפחתנו וחברינו. קשיים אלה מתעצמים כאשר מתעורר הצורך לטפל גם בהורה. מעבר להשקעת זמן, עשויות להתווסף גם הוצאות כספיות- על רכישת תרופות ואביזרי סיוע, תשלום למטפל, השתתפות במימון דיור מוגן או אשפוז סיעודי ועוד. ההוצאות הכספיות הנוספות, בשילוב עם העובדה שהזמן שניתן להשקיע בעבודה הצטמצם, עלולות לגרום לבן המשפחה המטפל למשבר כלכלי .

החשש לאבדן מקום העבודה מאיים על רבים מאיתנו, בייחוד אלה מאיתנו המטפלים בבן משפחה. זאת, משום שצרכיו המיוחדים של בן המשפחה יפלשו פעמים רבות לשעות העבודה (לדוגמה, ליווי לתור אצל הרופא, או אף לבית החולים) ועלולים לפגוע בתפקוד המטפל בעבודה. הצורך לדאוג גם לכלכלתו של בן המשפחה הזקן מעורר דחיפות גדולה אף יותר בשמירה על מקום העבודה.

תכנון וקביעת סדרי עדיפויות

על מנת להצליח לתמרן בין תחומי האחריות השונים ולאזן את הדרישות הרבות, כדאי לתכנן את ימיכם בקפידה, ולקבוע סדרי עדיפויות למשימותיכם. חשבו קדימה על המשימות החשובות ביותר שעליכם לבצע, ולעומת זאת על המשימות עליהן ניתן לוותר, לדחות או להאציל את הסמכות לביצוען על ידי אדם אחר. ערכו רשימות של משימותיכם, על מנת שלא תשכחו לבצע את אלו מהן שהחלטתם לדחות. רשימות מסודרות יכולות להועיל בהתמודדות עם ריבוי משימות ולוודא שהמשימות שנדחו לא ישכחו.

לרוב, כאשר בן משפחה מאבד את עצמאותו, אחד מבני המשפחה לוקח על עצמו את האחריות למרבית הטיפול בו. בן משפחה זה נקרא המטפל העיקרי, והוא נושא בחלק הארי של המשא הפיזי, הנפשי והכספי של הטיפול בזקן. נוכחות של מטפל עיקרי אינו פוטר את יתר בני המשפחה מן הטיפול בבן המשפחה, ומומלץ מאוד להיעזר בהם ככל האפשר, על מנת שהמטפל העיקרי יוכל לשמור על שגרת חייו. בתור מטפלים עיקריים, נסו "לסנן" מבין המטלות הנדרשות רק את המטלות שאתם ורק אתם חייבים לעשות ואת היתר חלקו בין בני משפחה ואנשי מקצוע שיסייעו לכם.

תקשורת עם גורמי ההנהלה בעבודה

כאמור, הצורך לתמרן בין השקעה בשעות העבודה לבין צרכיו המיוחדים של בן המשפחה המטופל, יוצר לחץ וקשיים עבור המטפל, החשש מפני תגובת הממונים בעבודה, מוסיף לרמת הלחץ שהוא עשוי לחוות. רבים בני המשפחה המטפלים, מסתירים את קיומה של ה"עבודה נוספת" הזו שלהם מפני עמיתיהם והממונים עליהם.

הרתיעה משיתוף המעסיק במצב אולי נובעת מהחשש כי המעסיק יתפוס את בן המשפחה המטפל כ"מתלונן סדרתי", לא מסור מספיק לעבודה, לא מרוכז. החשש הוא שהתפיסה הזאת תשפיע על אפשרויות הקידום וההתפתחות המקצועית, ואולי אף תוביל לפיטורין. לפעמים החשש הוא מוצדק, מאחר ויש מעסיקים הממוקדים בעבודה בלבד, אולי משום שאינם מודעים מספיק להשפעה שיש לחייו האישיים של העובד על איכות העבודה שלו, התפוקה שלו, השימור שלו לאורך זמן.

מצד שני, יש מעסיקים שמבינים שכשהעובד מקבל הכרה בקשיים שלו, ותמיכה, הוא ירגיש מחויבות רבה יותר לארגון, תהיה לו מוטיבציה גדולה יותר לעבודה והדבר ישפיע כמובן על היעילות שלו והתפוקות והשימור שלו לאורך זמן. מעבר לכך, ארגונים בדרך כלל לא אוהבים "הפתעות"- היעדרויות לא צפויות. במקרים בהם העובד נראה מתוח, ישנם איחורים, אי עמידה בלוח זמנים והמעסיק לא יודע מה קורה "מאחורי הקלעים" בחייו של העובד הוא עלול לפרש זאת לא נכון ולחשוב שהעובד לא רציני, לא מחויב לעבודה, חסר אחריות ועוד. לכן, שיחה עם המעסיק ושיתוף בתפקיד כמטפל עיקרי חשובה ודווקא יכולה להעביר מסר של מחויבות, אחריות, רצינות, והשיתוף יכול לייצר שותפות עם המעסיק. מעבר לכך, באמצעות שיתוף במצב ניתן יהיה לחשוב על פתרונות שיקלו על הלחץ ובכך יתרמו להפיכת המטפל לעובד טוב יותר.

ההחלטה- לספר או לא לספר? היא אישית. רק בידך המידע וההיכרות האישית עם הארגון , יחסיך עם המעסיק כדי להחליט האם לשתף, במה וכיצד.

חברים לעבודה כקבוצת תמיכה- כיצד ניתן להיעזר בחברים לעבודה כרשת תמיכה לטפול בזקן

עמיתיכם יכולים להטות לכם אוזן קשבת בעבודה. תתפלאו לגלות כי רבים מהם נמצאים במצבכם ומתמודדים עם קשיים דומים. מומלץ לבנות במקום העבודה רשת תמיכה הדדית של עובדים המטפלים בבני משפחתם הזקנים וזקוקים לעזרה. השיחות ביניכם על המצב והחלפת עצות בנושא, יכולות לסייע בהתמודדות עם תחושת המועקה שלכם.

טיפול עצמי- חשיבות הטיפול בעצמך

הצורך לתמרן בין מספר משימות רב כל כך, גורם לרבים מאיתנו להזניח את צרכינו שלנו. הזנחה כזו, כאמור, הנה טעות חמורה ומקור להגברת לחצים, לחץ כרוני עשוי לפגוע בבריאות הנפשית והפיזית. מה גם שחוסר טיפול בעצמכם עלול להוביל ליעילות פחותה הן בטיפול בבן המשפחה והן בעבודה. לפיכך, חשוב שתדאגו לבריאותכם ולא תזניחו אותה. שמרו על גישה חיובית ועל חיי חברה פעילים ככל האפשר, שמרו על חיי המשפחה שלכם, תכננו את זמנכם ביעילות והיעזרו באנשים נוספים במידת האפשר.

חשוב שתדאגו לטפל בעצמכם, גם אם כרוכה בכך הוצאה כספית, כיוון שבטווח הרחוק הוצאות מסויימות משתלמות. הכסף שתשלמו למטפלת שתישאר שעתיים נוספות עם בן המשפחה הזקן יחזיר לכם שעות שינה יקרות, שתשפרנה את תפקודכם.

לצורך תמיכה וטיפול בעצמכם ניתן להעזר באנשי מקצוע (עובדים סוציאלים, פסיכולוגים), ניתן גם להעזר בקבוצות תמיכה המורכבות מאנשים החווים ומתמודדים עם קשיים דומים לאלו איתם אתם מתמודדים.

לבסוף, קבלו את מגבלותיכם ואל תשכחו כי אתם עושים את הטוב ביותר שאתם מסוגלים לו. דעו כי אתם נאבקים בקשיים גדולים ביותר, והעריכו את עצמכם על התמודדותכם.

ראו מאמר על מניעת שחיקה כאן.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה