לוגו דף הבית JDC

איך לשמור על מקום עבודה כשמטפלים בהורים זקנים?

על השילוב בין טיפול בהורים זקנים ועבודה

מאת:  אדוה בובליל / משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-06/06/17
א א א
תקציר:התמרון בין הטיפול בקרוב המשפחה הזקן לבין ההשקעה במקום העבודה הוא משימה מאתגרת. התשישות והשעות שמושקעות בטיפול ב​בן המשפחה עלולות לסכן את מקום עבודתו של המטפל כיצד ניתן להימנע מכך?

להמשיך את החיים לצד הטיפול בזקן

הטיפול בהורה הזקן הוא זכות אך גם דורש השקעת זמן ומאמץ, שעשויים לגדול עם הזמן והשינויים במצב ההורה. בחיי היום יום, מרביתנו נתקלים גם כך בקשיים לתמרן בין שעות עבודה עמוסות והרצון לבלות זמן עם בני משפחתנו וחברינו. קשיים אלה מתעצמים כאשר מתעורר הצורך לטפל גם בהורה הזקן. מעבר להשקעת זמן, עשויות להתווסף גם הוצאות כספיות- על רכישת תרופות ואביזרי סיוע, תשלום למטפל, השתתפות במימון דיור מוגן או אשפוז סיעודי ועוד. ההוצאות הכספיות הנוספות, בשילוב עם העובדה שהזמן שניתן להשקיע בעבודה הצטמצם, עלולות לגרום לבן המשפחה המטפל למשבר כלכלי .

החשש לאבדן מקום העבודה מאיים על רבים מאיתנו, בייחוד אלה מאיתנו המטפלים בבן משפחה זקן. זאת, משום שצרכיו המיוחדים של הזקן יפלשו פעמים רבות לשעות העבודה (לדוגמה, ליווי לתור אצל הרופא, או אף לבית החולים) ועלולים לפגוע בתפקוד המטפל בעבודה. הצורך לדאוג גם לכלכלתו של בן המשפחה הזקן מעורר דחיפות גדולה אף יותר בשמירה על מקום העבודה.

תכנון וקביעת סדרי עדיפויות

על מנת להצליח לתמרן בין תחומי האחריות השונים ולאזן את הדרישות הרבות, כדאי לתכנן את ימיכם בקפידה, ולקבוע סדרי עדיפויות למשימותיכם. חשבו קדימה על המשימות החשובות ביותר שעליכם לבצע, ולעומת זאת על המשימות עליהן ניתן לוותר, לדחות או להאציל את הסמכות לביצוען על ידי אדם אחר. ערכו רשימות של משימותיכם, על מנת שלא תשכחו לבצע את אלו מהן שהחלטתם לדחות. רשימות מסודרות הן הדרך הפשוטה והיעילה ביותר להתמודד עם ריבוי משימות ולוודא שהמשימות שנדחו לא ישכחו.

לרוב, כאשר בן משפחה מאבד את עצמאותו, אחד מבני המשפחה לוקח על עצמו את האחריות למרבית הטיפול בו. בן משפחה זה נקרא המטפל העיקרי, והוא נושא בחלק הארי של העול הפיזי, הנפשי והכספי של הטיפול בזקן. נוכחות של מטפל עיקרי אינו פוטר את יתר בני המשפחה מן הטיפול בזקן, ומומלץ מאוד להיעזר בהם ככל האפשר, על מנת שהמטפל העיקרי יוכל לשמור על שגרת חייו. בתור מטפלים עיקריים, נסו "לסנן" מבין המטלות הנדרשות רק את המטלות שאתם ורק אתם חייבים לעשות ואת היתר חלקו בין בני משפחה ואנשי מקצוע שייסייעו לכם.

תקשורת עם גורמי ההנהלה בעבודה

כאמור, הצורך לתמרן בין השקעה בשעות העבודה לבין צרכיו המיוחדים של בן המשפחה המטופל, יוצר לחץ וקשיים עבור המטפל, החשש מפני תגובת הממונים בעבודה, מוסיף לרמת הלחץ שהוא עשוי לחוות. רבים בני המשפחה המטפלים, מסתירים את קיומה של ה"עבודה נוספת" הזו שלהם מפני עמיתיהם והממונים עליהם. מומלץ להבהיר למעסיקכם את מצבכם. ספרו לו על הקשיים שמעורר הטיפול בבן המשפחה הזקן ועל צרכיו המיוחדים, הסבירו לו כי אתם מתאמצים לתמרן בין שתי "עבודות" אלה.

חברים לעבודה כקבוצת תמיכה- כיצד ניתן להיעזר בחברים לעבודה כרשת תמיכה לטפול בזקן

עמיתיכם יכולים להטות לכם אוזן קשבת בעבודה. תתפלאו לגלות כי רבים מהם נמצאים במצבכם ומתמודדים עם קשיים דומים. מומלץ לבנות במקום העבודה רשת תמיכה הדדית של עובדים המטפלים בבני משפחתם הזקנים וזקוקים לעזרה. השיחות ביניכם על המצב והחלפת עצות בנושא יכולות לסייע בהתמודדות עם תחושת המועקה שלכם.

טיפול עצמי- חשיבות הטיפול בעצמך כדי למנוע שחיקה וירידה ברמת הטיפול וביעילות במקום העבודה

הצורך לתמרן בין מספר משימות רב כל כך, גורם לרבים מאיתנו להזניח את צרכינו שלנו. הזנחה כזו, כאמור, הנה טעות חמורה ומקור להגברת לחצים, לחץ כרוני עשוי לפגוע בבריאות הנפשית והפיזית וחוסר טיפול בעצמכם עלול להוביל ליעילות פחותה הן בטיפול בבן המשפחה והן בעבודה. לפיכך, חשוב שתדאגו לבריאותכם ולא תזניחו אותה. שמרו על גישה חיובית ועל חיי חברה פעילים ככל האפשר, שמרו על חיי המשפחה שלכם, תכננו את זמנכם ביעילות והיעזרו באנשים נוספים במידת האפשר.

חשוב שתדאגו לטפל בעצמכם, גם אם כרוכה בכך הוצאה כספית, כיוון שבטווח הרחוק הוצאות מסויימות משתלמות. הכסף שתשלמו למטפלת שתישאר שעתיים נוספות עם בן המשפחה הזקן יחזיר לכם שעות שינה יקרות, שתשפרנה את תפקודכם.

לבסוף, קבלו את מגבלותיכם ואל תשכחו כי אתם עושים את הטוב ביותר שאתם מסוגלים לו. דעו כי אתם נאבקים בקשיים גדולים ביותר, והעריכו את עצמכם על התמודדותכם. ראו מאמר על מניעת שחיקה כאן.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה