ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

נהיגה בגיל השלישי

על החשש מפני כישורי הנהיגה של הורינו והחשש הלא פחות גדול לדבר אתם על זה

עודכן לאחרונה:11/12/19

על אף השנים שעוברות, הורינו ינסו תמיד לשדר לנו שהם כשירים לבצע כל פעולה שיכלו לעשות בעבר. אך, האמת היא שפעולות שפעם היו עבורם פשוטות הופכות עכשיו לקשות יותר. אחת מהפעולות האלו היא הנהיגה, ובמקרה זה מדובר בפעולה שפגיעה עלולה להזיק לא רק להורינו אלא גם לסביבה.

מהי חשיבות הנהיגה עבור ההורה המזדקן?

על מנת להבין את חשיבות הנהיגה בגיל מבוגר נסו להיזכר לרגע ביום בו  קיבלתם רישיון נהיגה והפסקתם להיות תלויים בהורים להסעות. תחושת העצמאות והחופש שהיה לכם כ”כ חשוב לקבל, היא אותה תחושה שחשובה מאוד למבוגרים כיום לשמר. הם צריכים אותה גם לצרכים פרקטיים כגון נסיעה לבנק, לקניות וכד’ אך, לא פחות מכך, כדי לשמור על רוח צעירה. העובדה שהגיעו לגיל מסוים אינה אומרת שהם הפכו לפתע לנהגים פחות טובים אך, באופן טבעי היא מעלה אצלנו חשש בקשר ליכולתם לנהוג. חשש שעלינו ליישב מולם.

איך תוכלו להעריך את יכולת הנהיגה של הוריכם?

במידה ורופא המשפחה (או לחלופין שוטר התנועה) לא הבחין בבעיה אצל הוריכם, אתם תצטרכו לשמש כ”רופאים ושוטרים” ולעקוב אחר התנהגותם מאחורי ההגה וגם בבית. התדרדרות בראייה או בשמיעה היא, כמובן, הגורם הראשון שיש לשים לב אליו, אך, יכולות להיות מחלות שונות שעלולות להשפיע על יכולתם המוטורית או הקוגניטיבית של הוריכם. אם הם מתקשים לעשות פעולה ביתית שהייתה קלה עבורם בעבר, ייתכן מאוד שגם כישורי הנהיגה שלהם נפגעו.

איך לדבר עם הוריי על החשש מפני הנהיגה שלהם?

כשאנחנו באים לדבר עם הורינו על נושא הנהיגה אנחנו בעצמנו צריכים לנהוג בחכמה. מכיוון שהנהיגה קשורה לעצמאותם של הורינו יש לגשת לנושא בעדינות ולא להעלות אותו שלא לצורך, אלא במידה ואתם שמים לב לשינוי במצבם הבריאותי או לאחר שהוריכם כבר היו מעורבים בתאונה קלה או כמעט-תאונה. חשוב להדגיש שמטרתכם היא לא למנוע את עצמאותם של הוריכם ושדאגתכם היחידה היא לשלומם, הרי אינכם רוצים שהם יהיו מעורבים בתאונה ויפגעו או יגרמו לפגיעה באדם אחר.

עצות לשיחה עם ההורים

לשאול את דעתם
את השיחה מומלץ, כאמור, להתחיל בדאגה לשלומם של הוריכם. כדאי להמשיך בקו זה, ששם את ההורים במרכז, ולהמשיך לשאול אותם מה דעתם על הנושא. ייתכן שבשלב מסוים גם הוריכם הבינו שאינם כשירים לנהיגה, אך התביישו לדבר על כך. מקרה זה עשוי לחסוך מכם שיחה ארוכה וכואבת, אך, חשוב לציין שברוב המקרים, ההורים לא יוותרו בקלות.

להציע דרכי תחבורה חלופיות
ויתור על רישיון הנהיגה הוא ויתור של הורינו על השליטה בחופש שלהם לנהוג כרצונם, הן ברכבם והן בזמנם… נסו להבין ללבם של הוריכם, חשבו על דרכי הסעה חלופיות ויעילות (לדוגמה, ייתכן ותוכלו להסיע אותם לארוחות משפחתיות בסופי שבוע) והציגו אותן כבר במהלך השיחה. בנוסף, הציגו להם את האפשרויות הטובות ביותר עבורם לתחבורה ציבורית שיכולה להביא אותם אל מרכזי הקניות, אל רופאים ואל חבריהם.

עירוב גורם חיצוני כ”מגשר”
במידה והוריכם עדיין מסרבים לקבל את טענתכם כי כושר הנהיגה שלהם נפגע, מומלץ לערב גורם חיצוני שיבדוק את הנושא. מגיל מסוים מחויבים אנשים מבוגרים לעבור בדיקת עיניים ובדיקה כללית אצל רופא. אך, בדיקה זו בעייתית, מכיוון שהרופא לא תמיד שש להפר את החיסיון הרפואי מחד, ומאידך הוא לא תמיד ער לשינויים שיכולים להתרחש במהרה. החוק במקרים אלו גם לא נאכף במידה מספקת.

נוסף לבדיקה זו, ניתן ללכת למרכז לאבחון ושיקום כושר נהיגה, שם ניתן לעבור הערכת נהיגה עם מורה לנהיגה ולקבל חוות דעת מקצועית. חשוב לזכור שכרגע, לחוות דעת זו, בניגוד לזו של הרופא המשפחתי, אין תוקף משפטי, אך היא עשויה לסייע במקרה של מחלוקת בין בני המשפחה להורים.

(תמונה להמחשה unsplash)

 

ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na