ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

איך אדע אם הוריי סובלים מליקויים בראייה?

כל אדם תשיעי מעל גיל 65 סובל מראייה לקויה. כל אדם רביעי מעל גיל 85 סובל מראייה ירודה

עודכן לאחרונה:24/06/20

מהי ראייה ירודה?

ראייה ירודה היא מגבלה קשה בחדות או בשדה הראייה שאינה תלויה בגיל. ליקויי ראייה נגרמים ממחלה או מטראומה. לאנשים הסובלים ממגבלה זו ראייה נמוכה מהנורמה. כשלאדם מתגלה ראייה ירודה ניתן לעזור לו באמצעים מיוחדים. לא ניתן להתגבר על ראייה לקויה בעזרת ניתוח, תרופות, עדשות או משקפיים רגילים.

על-פי נתונים מספריים נמצא כי כל אדם תשיעי מעל גיל 65 סובל מראייה לקויה וכל אדם רביעי מעל גיל 85 סובל מראיה ירודה.

מהם הסימנים לראייה ירודה?

ראייה לקויה גורמת לירידה משמעותית בתפקוד היום-יומי מפני שהתמונה החזותית של האדם משתנה והופכת להיות משובשת באופנים שונים. כאשר ההורה מתקשה בקריאת העיתון או בצפייה בטלוויזיה או מתלונן שאינו מבחין במספר האוטובוס שבו הוא רגיל לנסוע או מתקשה להתרגל לאור כשהוא יוצר מביתו אלה אזהרות שיש להתייחס אליהן בצורה רצינית.
לכן, אם אתם חשים שיש שינוי בתפקוד של הוריכם דאגו שההורה ייגש גם לבדיקת עיניים.

סימנים בולטים המעידים על קשיים בראייה:

הקשיש מתלונן על כאב בתוך העין ובסביבות העין; העיניים דומעות במידה רבה וללא סיבה או קיימות הפרשות רבות מהעיניים; העפעפיים נפוחים; חוסר שליטה ללא סיבה על אחת העיניים או על שתיהן; שינויים בצבע העיניים; תלונות על ראייה לא שלמה של חפצים או על כך שחלק מהחפץ מופיע בצורה חשוכה; ראייה כפולה של חפץ או קושי לקרוא גם כשגודל האותיות סטנדרטי; ראיית כתמים “צפים” סביב מקור אור; תלונות על התעייפות רבה מכל פעילות שדורשת שימוש בראייה.

ביטויים מעשיים של התדרדרות הראייה

בנוסף לכל הסימנים שמנינו עד כה, האדם שלוקה בראייתו עלול לחוות את לקות הראייה בפועל, ויש לכך מספר ביטויים:

  • הראייה הופכת מטושטשת ורק קווי המתאר של התמונה מופיעים.
  • נוצר קושי לקרוא, לכתוב ולהבחין בפרטים.
  • התמונה שהאדם רואה הופכת להיות “מחוררת”, הן בראייה מקרוב והן בראייה לרחוק.
  • מצבים בהם חסרים בתמונה החלקים החיצוניים המקיפים אותה, או שרואים רק מחצית מהתמונה.

אם ההורה מתלונן על אחד מסימנים או ביטויים אלה, או אם אתה מבחין שההורה מסכן את עצמו או פועל בצורה לא הגיונית כי הוא לא “ראה” את התמונה השלמה, חשוב לפנות מיד לרופא עיניים להתייעצות ולבדיקה.

כל מי שעובר את גיל 50, רצוי שיערוך בדיקת מעקב שגרתית אצל רופא העיניים אחת לשנם.

תגובת האדם לאיבוד ראייה

אדם שחווה התדרדרות משמעותית בראייה נחשף לתחושות של אובדן שליטה על חייו, וכתוצאה מכך עלול להיכנס לחרדות קשות ולתהיות איך יוכל לתפקד במצב של ראייה ירודה.
לבני המשפחה, שגם הם חווים דאגות והתרגשות מהמצב החדש, יש תפקיד מאוד משמעותי בשאלה באיזו דרך ההורה יבחר להתמודד עם המשבר החדש שאליו נקלע. לאחר שהאדם חווה את משבר התדרדרות ראייתו רצוי לעודד אותו לרכוש לעצמו טכניקות שיאפשרו לו לנהל אורח חיים כמה שיותר עצמאי. אנשים פעילים ועובדים יחששו לחשוף את מחלתם מחשש שיפסידו את מקום עבודתם ויהפכו לאנשים “עיוורים” שהסטיגמות כלפיהם עדיין מלוות בדעות קדומות. לאדם הקשיש שחווה אובדנים בתחומים שונים של החיים, ההשלכות של איבוד הראייה משמעותיות, מכבידות ומצמצמות את יכולת התפקוד בכל אותם פעולות שהיה רגיל אליהם עד כה.

עצות מעשיות

אדם שלקה בראייתו מושפע מתגובות המשפחה והחברים הקרובים שלו ומהתמיכה המעשית והנפשית שהם מציעים לו. הזכירו ליקיריכם כמה חשוב לכם להמשיך ולתפקד על-פי יכולתם החדשה.
קיימים ארגונים בתוך הקהילה שנותנים סיוע מעשי ונפשי ומפנים למידע עדכני של חידושים בתחום.
היכרות ומפגשים עם אנשים אחרים במצבם בעזרת הארגונים יכולה להאיר דרכי התמודדות חדשים.
עצות מעשיות מאנשי מקצוע ובעקבות כך רכישת מיומנויות חדשות ושימוש באביזרי ראייה מיוחדים יעזרו לתפקד במצב החדש.

לכל מחלה יש גורמים ותופעות שונות. קיימות מחלות הגורמות לשינויים חדים ולמעבר מראייה לעיוורון וחזרה לראייה רגילה. מעברים קיצוניים אלה מביאים את החולה למצב של בלבול נפשי, עייפות אך גם לתקווה. לכן, דרכי ההסתגלות לשינויים שעוברים על האדם שחלה אינדיבידואלים וכל אדם מגיב להם בדרך שמתאימה לו.

למידע נוסף אנו ממליצים לצפות בסרט : מבט קשוב – לחץ כאן

לייעוץ חינם בנושא, השאר את פרטיך*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

(תמונה להמחשה unsplash)