יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  זכויות ושירותים לקשישים הגרים בביתם

  ביטוח לאומי, חברות סיעוד ולשכות פרטיות, רשויות מקומיות, קהילות תומכות ויחידות לטיפולי המשך תומכים בקשיש החי בביתו

  עודכן לאחרונה:05/06/23

  זקנים רבים מעדיפים להמשיך ולגור בביתם גם כאשר חלה ירידה במצבם התפקודי. הבית, הרחוב והשכונה המוכרים נתפסים כאזורים בטוחים בהם קל לאדם להתמצא.

  קיימים מספר גופים התומכים בזקן הגר בביתו:

  1. המוסד לביטוח לאומי

  כאשר אדם מתקשה לבצע חלק מהפעולות היום-יומיות, הוא זכאי להגיש בקשה לביטוח לאומי לקבלת גמלת סיעוד (חוק סיעוד) של ביטוח לאומי. גמלה זו מאפשרת לו לקבל עזרה בתפקוד האישי ובניהול משק הבית- ניקיון, קניות, בישול, עזרה ברחצה, הלבשה, האכלה ועוד. ישנן דרגות שונות של  זכאות (6-1) שמקנות (נכון לינואר 2020) בין 5.5 ל-30 שעות טיפול לשבוע (26 שעות בשבוע למעסיק עובד זר). שירותי הטיפול ניתנים באמצעות חברות סיעוד.

  2. חברות סיעוד ולשכות פרטיות להבאה, לתיווך ולטיפול בעובדים זרים

  מה ההבדל בין לשכה פרטית לחברת סיעוד?

  לשכה פרטית עוסקת בהבאה, בטיפול, ובתיווך בין עובדים זרים הבאים לישראל לבין אנשים הזקוקים לעזרת עובד זר. במידה ואדם זקוק לעזרה במשך 24 שעות בפעולות היום-יומיות בשל מצבו התפקודי, או זקוק להשגחה מתמדת, הוא יכול לפנות בבקשה לקבלת היתר להעסקת עובד זר מרשות האוכלוסין וההגירה. (על הקריטריונים לקבלת היתר להעסקת עובד זר, קראו כאן).

  העובד אותו יבחר להעסיק חייב באשרת עבודה המתירה לו לעבוד כמטפל סיעודי. הלשכה הפרטית מתווכת בכל הליכי הרישוי הפורמאליים מול רשות האוכלוסין וההגירה, דואגת להבאת העובד מחו"ל או מאתרת עובד זמין הנמצא כבר בארץ ומלווה אותו ואת המשפחה במהלך תקופת ההעסקה.

  לעומת זאת, חברת סיעוד היא גוף המוכר כנותן שירותי טיפול בבית במסגרת גמלת חוק סיעוד של ביטוח לאומי. כלומר, החברה עוסקת בהשמה של מטפלים סיעודיים ישראלים, בביתם של זקנים שאושרה להם גמלת סיעוד מביטוח לאומי ומפקחות עליהם.

  חברות הסיעוד יכולות לסייע גם בשירותי מטפלים/ אחיות לשמירה והשגחה על חולים בבתי חולים. משפחות רבות כורעות תחת הנטל בהשגחה על יקיריהם כאשר הם בבתי חולים. חברות הסיעוד ערוכות גם למתן מענה מיידי בהתראה קצרה.

  בנוסף, ניתן לפנות לחברות סיעוד על מנת לקבל שירותי סיעוד וניהול משק בית באופן פרטי, במקרים בהם לא אושרה גמלת סיעוד.

  3. הרשות המקומית- המחלקה לשירותים חברתיים (רווחה)

  בכל עירייה קיימת מחלקה לשירותים חברתיים. בתוך המחלקה לשירותים חברתיים ישנם עובדים סוציאליים הנותנים מענה עבור גמלאי העיר. ניתן ליצור קשר עם עו"ס אזורית ולברר על שירותים, זכויות והטבות הניתנות לגמלאי העיר. קרא כאן על הטבות לקשישים ברשות המקומית .

  4. היחידות להמשך טיפול/ יחידות לטיפולי בית של קופות החולים

  המטרה של יחידות אלה היא להעניק טיפול לאנשים חולים במצבים רפואיים מורכבים, או סופניים, או לחילופין לחולים אשר זקוקים להמשך שיקום/ טיפול והם מרותקים לבית.

  בדרך כלל, נעשית הערכה תפקודית ורפואית של האדם בביתו, ולאחר מכן נבנית תכנית טיפול המותאמת למצב.

  יחידות אלה בדרך כלל מורכבות מצוותים רב מקצועיים הכוללים-

  פיזיותרפיסט – ידריך את המטפל כיצד להפעיל את הקשיש ואילו אביזרים נדרשים כדי לשפר את  תפקודו המוטורי.
  מרפא בעיסוק – ימליץ כיצד לאפשר לקשיש להגיע למידת עצמאות מרבית, ימליץ על עזרים מתאימים וכיצד לפעול למען בית בטוח לקשיש. במידה והקשיש מוגבל בניידותו ימליץ על השינויים שיש לבצע בבית, ויסייע בהגשת הבקשה  למשרד הבריאות לקבלת השתתפותו במימון השיפוץ. (ראה מאמר על התאמת בית).
  עובד/ת סוציאלי – מלווה את המשפחה בייעוץ והכוונה לגורמים נוספים לקבלת שירותים.

  כתובת לפניות: סניף קופת חולים לבירור כתובת היחידה לטיפול בית.

  5. ביטוח משלים סיעודי

  המבוטחים בביטוח משלים בקופות החולים, הכולל ביטוח סיעודי, זכאים להגיש תביעה למימוש הפוליסה במידה והם מתקשים בביצוע הפעולות היום-יומיות (רחצה, אכילה, הלבשה, שליטה בסוגרים).

  6. טרום סיעוד

  מרגע הגשת הבקשה עד לאישור הזכאות לקבלת מטפל/ ת במסגרת גמלת סיעוד מהביטוח הלאומי, יכול הזקן לקבל עזרה של מטפל/ ת מטעם חברת הסיעוד, בהתאם לשיקול דעת מקצועי כשירות טרום סיעוד. במקרה זה יינתן השירות על חשבון חברת הסיעוד למספר שעות מוגבל בשבוע עד לקבלת התשובה מביטוח לאומי.

  ניצולי שואה יכולים לקבל סיוע במסגרת תכנית סולם או סולם בקהילה (למידע המלא בנושא, לחצו כאן).

  7. נופשון

  הנופשון הוא מסגרת של שהות זמנית של מספר ימים בבית החלמה בפיקוח רפואי, המיועדת לאפשר לקשיש להחלים לאחר אשפוז בבי"ח כללי או שיקומי. לחילופין, משמש הנופשון כמסגרת בה יכול הקשיש לשהות כדי להקל זמנית על בני המשפחה. על מנת לבדוק זכאות להשתתפות בנופשון, מומלץ לפנות ללשכה לשירותים חברתיים (רווחה) באזור מגורי הזקן.

  8. קהילה תומכת

  מסגרת ההולכת ומתפתחת בשכונות רבות בערים, במושבים ובקיבוצים. מסגרת זו מקנה לקשיש בקהילה תחושה של בטחון והשגחה באמצעות סל שירותים שכולל – חיבור ללחצן מצוקה, קשר עם אב קהילה, מועדון חברתי ועוד. (קרא כאן על קהילה תומכת).

  (תמונה להמחשה unsplash)

  פורסם: 8.5.2014

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן