יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  אזרח ותיק זה לא "תיק"

  מי מוגדר על פי חוק "אזרח ותיק" ומה ההטבות הנלוות לכך?

  עודכן לאחרונה:05/04/22

  אחרי שבמשך שנים עבדנו קשה ושילמנו תשלומים גבוהים במחיר מלא על כל דבר שעשינו, בגיל פרישה אנו זכאים להטבות ולהקלות שונות, שמגיעות לנו מעצם הגדרתנו כ"אזרחים ותיקים".

  מי מוגדר כ"אזרח ותיק"?

  החוק מגדיר "אזרח ותיק" כתושב ישראלי שהגיע לגיל פרישה. גיל הפרישה (נכון לדצמבר 2021) הוא 65-60 לאישה ו-67 לגבר. על מנת להיות "אזרח ותיק" אין הכרח להיות אזרח ישראלי ומספיקה ההגדרה "תושב ישראלי". כשאדם יוכר כ"אזרח ותיק", הוא גם יזכה לקבלת תעודת "אזרח ותיק".

  מהי תעודת אזרח ותיק?

  תעודת "אזרח ותיק" היא תעודה המעידה על כך שהתושב הוא "אזרח ותיק", וכי הוא זכאי לכל ההטבות וההנחות הניתנות לאזרחים ותיקים. התעודה עצמה אמורה להגיע עד חודשיים לאחר ההגעה לגיל פרישה. מי שנוסע לחו"ל רשאי לבקש לקבל תעודת "אזרח ותיק" גם בשפה האנגלית, על מנת שיוכל ליהנות מההטבות הניתנות לגמלאים גם בחו"ל. לתעודת "אזרח ותיק" באנגלית  ניתן ליצור קשר בטלפון: 6547025- 02 או בפקס: 02-6547049, דוא"ל: ezrach.vatik@mse.gov.il.

  מה קורה אם לא מקבלים את התעודה?

  במקרה והתעודה לא הגיעה אליכם ניתן לפנות למשרד לענייני גמלאים בירושלים ולהעביר להם את פרטיכם האישיים (שם, כתובת, תאריך לידה וכד'). את הפנייה אפשר לעשות בטלפון 02-6547025  וגם בדוא"ל-  ezrach.vatik@mse.gov.il.

  גם במקרה של אבידה, יש ליצור קשר עם המשרד באופן זהה כדי לקבל תעודה חדשה.

  לאיזה הטבות זכאי אזרח ותיק לפי החוק?

  לפי החוק, אזרחים ותיקים זכאים להטבות והנחות בשלל תחומים, לדוגמה:

  • "שלישי בשלייקס" מדי יום שלישי, בכל הארץ, אזרחים ותיקים יכולים ליהנות מהטבות והנחות על בילויים, פנאי, תרבות, קניות, לדוגמה- צפייה בסרט ב-10 ש"ח, צפייה בהצגות בוקר בתאטרון במחיר מוזל ועוד.
  • תחבורה ציבורית– "אזרח ותיק" זכאי להנחה של 50% מדמי הנסיעה בתחבורה ציבורית, הן עירונית והן בין עירונית, וכן בנסיעות רכבת, והיא תינתן על כל סוגי הכרטיסים הקיימים בתחבורה הציבורית. הנחה זו ניתנת שנתיים לפני ההגעה לגיל המזכה בתעודת "אזרח ותיק", כלומר לגברים בגיל 65 ולנשים 60
  • פנאי ובילוי– חלק ממוסדות האמנות הנתמכים ע"י המדינה מעניקים הנחה של 50 אחוז לאזרחים ותיקים וכמותם עושים גם אתרי הטבע השונים של שמורות הגנים ואתרי הנצחה רבים. בנוסף, ניתן לקבל הנחה של עד 50 אחוז גם בחלק מבתי הקולנוע וכן בתאטראות הנתמכים על ידי המדינה.  כדאי לבדוק תמיד זכאות להנחה.
  • ארנונה– אזרחים ותיקים זכאים להנחה של 30-25 אחוזים בתשלומי ארנונה על שטח של 100 מ"ר (תלוי בהכנסות וברשות המקומית). על שטח הבית שמעל 100 מ"ר, אין זכאות להנחה. במקרים של קשיים בתשלום או מקרה בו מקבל האזרח הוותיק הבטחת הכנסה, הוא זכאי לקבל הנחה גם עד שיעור של 100 אחוז. חשוב לציין שהפטור הנ"ל אינו ניתן אוטומטית ויש להגיש בקשה לרשות המקומית.
  • בריאות – "אזרח ותיק", המקבל השלמת הכנסה מביטוח לאומי, זכאי להנחה בשיעור של 50% ממחיר התרופות שנקבע לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי. בנוסף, "אזרח ותיק" המקבל השלמת הכנסה זכאי לתשלום מופחת של דמי ביטוח בריאות ופטור מתשלום על ביקור אצל רופא ראשוני/ שניוני או מרפאות חוץ.
  • בנקים– הנחה בעמלות הבנקים.

  כפל הנחות

  ברוב המקרים לא יתבצע כפל הנחות והאזרח הוותיק יהיה זכאי להנחה אחת בלבד. עם זאת, ההנחה שתינתן תהיה זו המעוגנת בחוק או הקצבה שמאפשרת את ההנחה הגבוהה יותר.

  אלה הן רק חלק מההנחות להן זכאים אזרחים ותיקים, והן נוגעות, כאמור, לתשלומים ממשלתיים או ציבוריים. במוסדות רבים (מוסדות תרבות, נופש וכד') ניתנות הנחות שונות, בסדרי גודל שונים, ולכן חשוב לשמור על תעודת "אזרח ותיק" בארנק ולהימנע מחור גדול בכיס.

  לזכויות נוספות להן זכאי אזרח ותיק לחצו כאן 

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן