לוגו דף הבית JDC

אביזרי עזר לשיקום וניידות

זכויות בקניית אביזרי עזר לשיקום וניידות

מאת:  דן רונן / משפחה מטפלת
א א א
תקציר:חשוב לדעת כי משרד הבריאות משתתף בעלות אביזרי עזר לשיקום ולשיפור ניידות. להלן עיקרי הדברים

לאחר מחלה או אירוע מוחי, יתכן והאדם החולה לא יחזור לתפקד כמו בעבר. על מנת להקל על חזרתו הביתה וכן על המשך השיקום,האדם החולה יצטרך אביזרי עזר שונים שיסייעו לו בביצוע פעולות יומיומיות. כדאי לדעת מהי מדיניות משרד הבריאות בנוגע לזכויות המגיעות לחולים בענין זה.

מתי משרד הבריאות משתתף ברכישת מכשירי שיקום וניידות?

לפי נוהל משרד הבריאות הזכאים לסיוע הם אזרחים בעלי נכות קבועה הגרים בקהילה וזקוקים למכשיר לצמיתות. נכים המאושפזים במוסדות סיעודיים, בתי חולים ומוסדות של משרד הרווחה, זכאים למכשירי הליכה ותותבות גפיים בלבד הניתנים באמצעות מכון לואיס (לגביהם יש נהלים אחרים).חשוב לציין שנפגעי פעולות איבה,נפגעי צה"ל/כוחות הבטחון/ משרד הבטחון, נפגעי תאונות עבודה, תאונות דרכים משנת 1975 או נפגעי הנאצים, אינם זכאים לקבל סיוע זה, מכיוון שהם מקבלים אותו ממקור אחר.

מהם אביזרי העזר והניידות שלגביהם קיימת השתתפות במימון?

משרד הבריאות משתתף במימון של אביזרי שיקום כגון: תותבות חיצוניות- אף , אוזן, תותבות עיניים, תותבת שד (בפעם הראשונה גם חזיה), אביזרי ניידות כגון כסא גלגלים, מנופים בייתיים,  ומזרוני אויר חשמליים למניעת פצעי לחץ, הליכונים וקביים, וכן במכשירי הליכה. ישנם אביזרים (כגון-מזרוני ספוג, מקלות הליכה סטנדרטיים) הניתנים רק לאוכלוסיות  הפטורות מהשתתפות עצמית, למידע המלא, לחצו כאן.

למי יש פטור מהשתתפות עצמית?

מקבלי קצבת זקנה+ השלמת הכנסה, שארים+ השלמת הכנסה, נכות מלאה (פרט למי שלא זכאי לתוספת בת זוג בגלל הכנסות), מקבלות קצבת נכות כעקרות בית, חסידי אומות העולם, וכל מי שהכנסת משפחתו אינה עולה על גובה קצבת זקנה עם השלמת הכנסה בהתאם להרכב המשפחה, זכאים לפטור מהשתתפות עצמית.

מהם סוגי ההשתתפות של משרד הבריאות ברכישת אביזרים ומכשירי ניידות?

השתתפות משרד הבריאות במימון מכשירי ניידות הוא 90% מהמחיר שנקבע על ידי משרד הבריאות.

לגבי מכשירי שיקום- משרד הבריאות מממן כ- 75% מהמחיר שנקבע על ידי משרד הבריאות. גובה הסכום יכול להיקבע לפי אחת משתי אפשרויות:

  1. למכשיר נקבע סכום מירבי להשתתפות המשרד, שאינו מחירו המלא של המכשיר.

  2. למכשיר לא נקבע סכום מירבי וניתן להשיג אותו במקומות שונים. במקרה זה, יש להביא 3 הצעות מחיר וסכום ההשתתפות יקבע לפי ההצעה הנמוכה יותר.

האזרח יצטרך לשלם את האחוזים הנותרים ובמידה ואין ידו משגת לשלם זאת, יוכל להתייעץ עם העובד הסוציאלי בלשכת הבריאות לגבי עזרה נוספת במימון.

כיצד ניתן להגיש את הבקשה לסיוע?

את הבקשה לסיוע יכולים להגיש האזרח ובני משפחתו, נציג שירותי הרווחה או המוסד בו מטופל החולה וכן אנשי מערכת הבריאות. חשוב לציין כי לא כל בקשה מאושרת וכי האישור נקבע בהתאם למצבו הרפואי של האדם הזקוק למכשירים. לכן יש להצטייד במספר מסמכים המעידים על מצבו הרפואי של האדם החולה ובהם גם המלצות על המכשירים להם הוא זקוק. במסמכים:
דו"ח רפואי, דו"ח סיעודי תפקודי עדכני, טופס המלצה המציין את סוג ומפרט המכשיר והמלצה של פיזיותרפיסט או מרפא בעיסוק מטעם קופת החולים עלהצורך בקנייתם, דו"ח סוציאלי חתום על ידי עובדת סוציאלית (במקרה של מכשירי ניידות ממונעים/חשמליין או על פי דרישת הלשכה), צילום תעודת זהות. לגבי מכשירי שיקום יש צורך במסמכים שונים, בהתאם לאביזר לו זקוקים.

להורדת הטפסים לחץ כאן

אישור הזכאות להשתתפות משרד הבריאות ברכישת מכשירי שיקום וניידות, מותנה בהגשת בקשה וקבלת אישור לפני רכישת המכשיר ולא לאחר הרכישה.

האם משרד הבריאות משתתף גם במימון תיקון המכשירים?

משרד הבריאות משתתף בתיקון מכשירי ניידות חשמליים בלבד, לאחר תום האחריות של הספק.

יחד עם זאת, משרד הבריאות מממן תיקון של מכשירי ניידות שאינם חשמליים לתושבים הפטורים מהשתתפות עצמית.

במידה ואין ידו של האדם משגת לממן את ההשתתפות העצמית בתיקון, הוא רשאי לפנות לעובד הסוציאלי בלשכת הבריאות ולבקש סיוע נוסף. מקבלי קצבאות פטורים מהשתתפות במימון התיקון.

השיקום אינו תהליך קל וכל עזרה מתקבלת בו בברכה. דאגה לכל המסמכים הרפואיים ורכישת אביזרי העזר בהקדם האפשרי תסייע לאדם החולה להתמודד עם קשיים שעולים בחיי היומיום ובביתו ובכך תסייע לו להסיר דאגה אחת מלבו ולרכז את מירב המאמצים בתהליך השיקום עצמו.

לנוהל המלא- אישור מכשירי שיקום וניידות 2014, לחצו כאן

לרשימת לשכות הבריאות המחוזיות הקישו כאן

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה