פעילויות המחלקה לרווחת הגמלאי עיריית רמת גן

נערך לאחרונה ב:19.06.2011
דירוג המאמר:

אוכלוסיית הזקנים ברמת-גן מונה כ 33,000 גמלאים והיא מגוונת ביותר - מבחינת ארץ מוצא, הכנסה, שפה, סגנון חיים, תרבות הפנאי, מצב בריאות ומצב משפחתי. יש המתגוררים עם ילדיהם, ישנם זוגות וכן קבוצה גדולה של בודדים ביניהם קבוצה הולכת וגדלה שילדיהם נמצאים באופן זמני או קבוע מחוץ לגבולות המדינה.

אנו מטפלים הן בזקן העצמאי המטייל, המבלה, הלומד, הזקוק רק לגישה נוחה לשירותים מתאימים וכן בזקן שההגבלות התפקודיות שלו יוצרות הזדקקות לסיעוד. חלק מהזקנים עוברים כמה מהשלבים האלה. במקביל לרצף ההזדקנות קיים רצף מענים הניתנים על ידי המחלקה לרווחת הגמלאי בעיר.

מדיניות המחלקה לרוחחת הגמלאי ברמת גן מבוססת על מספר עקרונות: 

כוללנות - ראיה כוללת של צרכי הזקן החברתיים, הרפואיים והתרבותיים. הבטחת רצף בשירותים המסופקים למרות הפיצול הארגוני ושיתוף כל הארגונים שתחום הטפול בזקן הוא אחד מתחומי פעילותו.
אוניברסליות - התייחסות לכלל אוכלוסיית הקשישים ובאותה העת, גישה פרטנית לכל אדם ואדם שהוא עולם בפני עצמו. התייחסות לכלל אוכלוסיית רמת-גן לשם יצירת גשר בין הדורות במשפחה ובקהילה ופיתוח מודעות ציבורית "והדרת פני זקן".
אמונה - שהזקנה איננה סוף הדרך, אלא תקופה ארוכה שיש לצקת בה תוכן.

ה"אני מאמין" שלנו - יש להשאיר את הקשיש בביתו ובקהילתו ולפתח שירותים תומכים על מנת למנוע הזדקקות לסידורים מוסדיים, שהם יקרים ולא תמיד זמינים.

מרכזי יום לגימלאים ברמת-גן

מרכז יום הינו  שירות קהילתי במסגרת טיפולית חברתית מופעל ע"י צוות רב מקצועי ומספק מגוון רחב של שירותים ופעילויות לקשישים. לרשימת מרכזי היום לקשיש ברמת גן לחץ כאן.


שרותי המחלקה לרווחת הגמלאי ברמת גן

כתובתנו: רחוב ההלכה 9, ר"ג.  טל- 03-6719500.  03-6719501 
עובדי המחלקה לרווחת הגמלאי באגף הרווחה, במרכזי היום במועדונים לקשישים עומדים לשרותם של אזרחי רמת-גן במתן מידע וייעוץ. נוסף לכך המחלקה לרווחת הגמלאי מוציאה מדי מספר שנים חוברת בה מפורסמים ומפורטים השירותים השונים.

את כל השירותים שלהלן אפשר למצות באמצעות המחלקה לרווחת הגמלאי  בטלפונים שרשומים לעיל, למעט  שירותים שצוינו בהם טלפונים אחרים.

טיפול סוציאלי - העיר מחולקת לאזורים. בכל אזור משויכת עובדת סוציאלית אזורית ולצידה עובדת סמך מקצועית ומתנדבים. העו"סית נמצאת בקשר עם סניף קופ"ח השכונתי ועם מועדון הקשישים באזור. הבעיות בהן נתקלת העו"סית הינן רבות ומגוונות כגון: בדידות, מחלה, מצוקת דיור, מצוקה כלכלית, אובדן של קרובי משפחה או חברים, יחסי הורים וילדים, אלימות וניצול הקשישים, משבר הפרישה ממקום העבודה והזמן הפנוי הרב שנותר.

מטז"יות - שרות מטפלות שכונתיות המסייעות לתושבים בקניות, הכנת ארוחות, ליווי למרפאה, ו/או לבתי חולים, תשלום חשבונות, מעקב, שיחות ואוזן קשבת ועוד, כל זאת על פי שיקול דעת של העובדת- הסוציאלית.  

שרותי חוק סיעוד - כ- 4,200 קשישים נהנים ממטפלות אישיות בין 10 – 18 שעות שבועיות אשר מאושרות להם ע"י המוסד לבטוח לאומי לאחר מבחן התלות. הפעלת שעות הסיעוד והמעקב אחר הביצוע נעשה ע"י העובדת הסוציאלית האזורית.

שירותי נקיון - במקרים מיוחדים שיש הצדקה רפואית לכך, ניתנת עזרה מצומצמת בעבודות ניקיון, כפוף למבחן הכנסות. 

לחצני מצוקהלחצן מצוקה הכוללמערכת אזעקה המותקנת בביתו של הקשיש ומחוברת למוקד. בתשלום פרוגרסיבי.  

ארוחות מוכנות - מדי חודש מחולקות אלפי מנות של ארוחות מוכנות מצוננות לביתו של הקשיש בתשלום הנקבע לפי כללי זכאות.  

כיון חדש –  קבוצת גימלאים שעברו הכשרה בכתיבה עיתונאית מוציאים לאור מגזין חדשי הדן בנושאים הקשורים לגיל הזיקנה. . העיתון מחולק במועדונים בקופ"ח, מרכזי היום ובמקומות ציבוריים.  

טלויזיה קהילתית – גימלאים מתנדבים שהוכשרו במדיה של ריאיון ועריכת סרטים, שוקדים על הפקת מגזינים וסרטים קצרים המשודרים פעמיים בשבוע בטלויזיה הקהילתית בהוט (ערוץ 25 ) ובייס (ערוץ 98). הכתבים הגמלאים מצלמים את הכתבה , מראיינים את האנשים ועורכים את הכתבות בחדר עריכה מיוחד העומד לרשותם במרכז היום רימלט.  

חיל- תכנית "חיים לשנים" – הדרכה לבריאות בנושאי תזונה נבונה, בדיקות סינון שמיעהוראיה, בטיחות בבית, בטיחות בדרכים, שיפור תקשורת בין אישית, זיכרון, הרצאות בנושא צמחי תבלין ומרפא. התכנית מועברת בעיקר במועדוני הקשישים ע"י מתנדבים בהנחיית עו"סית. טל'' 03-7391264. 

נופשניםנופשונים ניתנים בד"כ לאנשים אחרי אשפוז אשר ומסוגלים לשרת את עצמם וזקוקים לתקופת החלמה נוספת לאחר שחרורם מבית החולים. 

סיירת תיקוני בית ובטיחות - מתנדבים בעלי מלאכה מבצעים תיקונים בבתי קשישים ומדריכים אותם לשמירה על כללי בטיחות. 

חסידי אומות העולם – זכאים לטפול  פרטני.  

פרוייקט פעילות לבריאות לחולי אלצהיימר- פרוייקט משותף עם עמד"א (עמותת אלצהיימר ודמנציות אחרות) במסגרתה נערכים ביקורי בית של מתנדבים לקשישים עם דמנציה וירידה בזיכרון לצורך הפעלתם וניסיון לשמר את זיכרונם. פרטים בטלפון  03-6719501,  03-6719524. 

קבוצות תמיכה – בשיתוף עמותת עמד"א מתכנסת אחת לחודש ביום ב' האחרון של החודש במרכז היום בשד' הנרקיסים 41 טל' 03-7511223.

בית חם – בעיר קיימים שני בתים חמים הממוקמים בבתים פרטיים והמיועדים בעיקר לגימלאים  שאינם מבקרים במועדון בשל קשיי שפה ותרבות. הם נפגשים בבתים אלו לשיחות חברתיות.  

קהילה תומכת  –קיימות בעיר חמש קהילות תומכות. לכל שכונה יש אב קהילה הנמצא בקשר מתמיד עם חברי הקהילה שלו, דואג לשלומם, מבצע עבורם סידורים דחופים, תיקוני בית קלים ומהווה אוזן קשבת. השרות ניתן בתשלום פרוגרסיבי. לרשימת הקהילות התומכות ראה כאן.

ייעוץ משפטי לגימלאים- ניתן ע"י סטודנטים למשפטים של המרכז האקדמי ברמת-גן. השירות ניתן במרכז לקשיש ברח' רימלט 7, מרום נווה, רמת-גן. טל' 03-6783088 בימי ג' בשעות: 15:00-17:00. ובמרכז האקדמי למשפטים ועסקים 03-6000800 ברח' בן גוריון 26 ברמת-גן בימים: ב' ג' ד' ה'.  

חוק חסרי ישע חוסים ואפוטרופוסות -  עובדות סוציאליות שקיבלו מינוי מיוחד של שר המשפטים מטפלות במהלך כל השנה במקרים של הזנחת הקשיש, מסייעות ויוזמות מינוי אפוטרופסות על קשישים הנזקקים לכך. מופיעות בבתי המשפט בהגנה על חוסים וקשישים חסרי ישע.  

הגנה בפני התעללות נגד קשישים- עובדת סוציאלית שהוכשרה בנושא, מטפלת בקשישים החשופים להתעללות פיזית, נפשית או כלכלית מצד בני משפחותיהם לצורך הגנה עליהם והפסקת האלימות כלפיהם. התוכנית מופעלת בשיתוף אשל והעמותה לזקן ברמת גן.

"בוקר טוב ערב טוב" מה שלומך? - גמלאיות מתנדבות מתקשרות אל קשישי רמת-גן, מתעניינות בשלומם, מציעות את עזרת המח' לרווחת הגמלאי, נותנות מידע נדרש ועוזרות לגמלאי במתן הכוונה והתמצאות בין המשרדים השונים להם הוא נזקק. התכנית מלווה ע"י עובדת סוציאלית. לפרטים:03-5758830. 

מרפאת שיניים - במרכז היום ברח' רימלט קיימת מרפאת שיניים מיוחדת לקשישי רמת-גן. התשלום הוא עפ"י כללי זכאות. המרפאה פועלת בימי א' משעה 13:00 .  

מרפאה לאיבחון וטפול בליקויים קוגנטיבים וייעוץ פסיכוגריאטרי-  לשם אבחון ומתן המלצות בנוגע לטפול בחולים הסובלים מירידה קוגנטיבית. צוות המרפאה הינו רב מקצועי וכולל  רופא גריאטר,פסיכולוגית, פרמקולוג ועובדת סוציאלית. המרפאה נותנת חוות דעת לבית משפט. המרפאה פועלת במרכז היום בשד' הנרקיסים 41. בימי ד' בשעות הבוקר.  לפרטים: טל' 03-6133271  03-7511223.

תחנה לייעוץ ומידע לגמלאים ולדור ביניים (מרכז מידע רעות-אשל) - בנים ובנות של הורים מזדקנים מתמודדים עם בעיות רבות הקשורות בטפול בהוריהם. המחלקה לרווחת הגמלאי מעוניינת לאפשר להם מקום מפגש נייטרלי אוניברסלי שבו יוכלו להתייעץ, למצוא הבנה ולקבל הדרכה בכל הנושאים הקשורים לגיל הזקנה כגון: שירותים בקהילה, זכויות, פעילות בשעות הפנאי, שינוי במצב תפקודי, עזרה בבית, דיור מוגן ובתי אבות. התחנה פועלת ביום ב' 19:00 -  16:00  ביום ד'  16:00-18:00  וביום ו' 12:00 – 09:00 לפרטים: טל: 03-7305966 . הייעוץ ניתן הן בטלפון והן בפגישה אישית בתיאום מראש. 

תכנית קשר- ברוקדייל- סטודנטים מבר-אילן חונכים קשישים עריריים בבתיהם כפוף להחלטת העובדת הסוציאלית. 

תכנית "זמן לתת"- תכנית שילוב קשישים עריריים ורתוקי בית החברים בקהילה תומכת בפעילות בתוך הבית הנעשית ע"י מתנדבים, תוך מענה על דרישותיהם כגון: כתיבת ספור חיים, עבודות יד, לימוד מחשב וכד'.

אם לאחר קריאת המאמר אתם זקוקים למידע נוסף לחצו כאן
מעוניינים לקבל עדכונים בדיוור ממשפחה מטפלת לחצו כאן
האם המאמר עזר לך? עזר לא עזר הוסף תגובה למאמר
אהבת את המאמר? עכשיו תוכל להציג אותו ללא תשלום באתרך - לחץ כאן
כל שעליך לעשות הוא להטמיע את קוד המאמר מאתר 'משפחה מטפלת' באתרך.בכל בעיה טכנית ניתן לפנות באמצעות טופס זה. פרסום תכנים מאתר 'משפחה מטפלת' כפוף לתנאים אלה

למאמר זה התפרסמו 4 תגובות

4 .

שרוצי רווחה בר"ג

G 13/03/2013 19:13:32
3 .

תגובה ליהושע

מיכל אברהם, עו"ס רעות-משפחה מטפלת 16/01/2013 10:39:29
2 .

מאמר נאה

פאר יהושע 14/01/2013 18:43:58
1 .

הגנה מפני התעללות והזנחה של זקנים

ד"ר שרה אלון 14/06/2011 18:30:32
האתר נבנה ע"י טלרום פתרונות מחשוב
ייזום, ניהול, הפקה וקידום ע"י לבב

© "רעות - משפחה מטפלת" כל הזכויות שמורות ל: עמותת רעות- שרות נשים סוציאלי (ע"ר) ועמותת אשל - האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל (ע"ר) "© "משפחה מטפלת" הוא אתר אינפורמטיבי בלבד. כל המידע המופיע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי, משפטי, כלכלי, צרכני, פיננסי או אחר והכול לפי העניין וכל שימוש שיעשה במידע המפורסם באתר הינו באחריות המשתמש בלבד. הגלישה כפופה לתנאי שימוש.

ביטוח לאומי, עובד זר, עובדים זרים , דיור מוגן, חוק סיעוד, בית אבות, בתי אבות,  מרכז מידע רעות אשליפוי כוח, ביטוח בריאות, גיל הזהב, טיפול בזקן, קצבאות ביטוח לאומי, גמלת סיעוד, טפסים ביטוח לאומי, שיקום, פצעי לחץ, צוואה, דיור מוגן דתי לאומי, דואגים להורים

יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  

X
בכל שאלה הנוגעת בטיפול בזקן ניתן להתייעץ עם מומחה באתר, מידי יום, בין השעות 15:00-09:00. לקבלת ייעוץ לאחר שעות הפעילות ובטלפון
ניתן לפנות למרכז המידע לחץ כאן