להשתחרר מבית החולים למחלקה שיקומית

מי זכאי לאשפוז שיקומי?

נערך לאחרונה ב:05.03.2014
דירוג המאמר:

תהליך השיקום נועד לעזור לאדם שתפקודו היומיומי נפגע,לחזור לתפקוד מירבי מבחינה פיזית,נפשית וקוגניטיבית.אישפוז במחלקה שיקומית מאפשר תהליך שיקום אינטנסיבי למטופל, במקביל להכנה מקסימלית של הבית והסביבה לקראת שחרורו לקהילה. 

מי זכאי לשיקום?

 

לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי המצבים השכיחים בהם נדרש שיקום בגיל הזקנה הם:

 • אירוע מוחי ובעיות נוירולוגיות אחרות.
 • שבר בצוואר הירך ובעיות אורטופדיות אחרות (לרבות קטיעות גפיים).
 • ירידה חדה בתפקוד-deconditioning לאחר מחלה חמורה ו/או ממושכת, עם ריתוק למיטה (כגון לאחר אוטם שריר הלב, ניתוח, זיהום קשה, הנשמה ועוד).

 התנאים לשיקום באשפוז הם:

 • מטופל הסובל ממגבלות המונעות ממנו לחזור לביתו.
 • מטופל בעל יכולות קוגניטיביות ופיזיות המאפשרות לו לשתף פעולה בתהליך שיקומי אינטנסיבי כפי שניתן במחלקות אלו.
 • מטופל הזקוק לטיפול סיעודי ו/או השגחה רפואית בשל מצבו הרפואי. 

ראו חוזר מנכ"ל משרד הבריאות "אמות מידה למתן טיפול שיקומי לקשישים"

תהליך השיקום במחלקה השיקומית

 • אבחון והערכה ראשוניים- כאשר אדם מגיע למחלקה שיקומית מבית החולים,הוא נבדק ועובר הערכה ראשונית על ידי כל אחד מצוות המחלקה באשר למצבו הרפואי ולפרוגנוזה השיקומית שלו .
 • הצבת יעדים- לאחר סיום שלב הערכה מתכנס צוות המחלקה לישיבה ומגבש החלטה הכוללת יעדים ולוחות זמנים.
 • בניית תכנית טיפול- לכל מטופל במחלקה נבנית תכנית טיפול המתאימה לצרכיו וליכולתו.
 • במקביל לתהליך השיקומי מקבל המטופל טיפול תרופתי הנועד לאזן את גורמי הסיכון אם קיימים (לחץ דם, שומנים, סוכרת וכו').

מהלך האשפוז במחלקה השיקומית

העבודה במחלקה שיקומית מתבצעת על ידי צוות רב מקצועי הכולל- רופא שיקומי, אחיות, פיזיותרפיסט, מרפאה בעיסוק, דיאטנית, קלינאי תקשורת,פסיכולוג ועובד סוציאלי.
הראיה השיקומית היא ראיה הוליסטית המסתכלת על האדם המטופל בכל האספקטים של חייו וכך לדוגמא, במקביל לפיזיותרפיה וריפוי בעיסוק שהאדם מקבל על מנת לשקם את היכולות התפקודיות שלו, ניתן לשלב בתהליך טיפולים פסיכולוגיים ושיחות עם העובד הסוציאלי.
במקביל לתהליך השיקומי יש תהליך הכנה של המטופל לקראת חזרתו לביתו.

הכנה לקראת שחרור

שחרור מוצלח הוא מרכיב חשוב בכל תהליך שיקום מוצלח.

הכנת המטופל לקראת החזרה לביתו היא חלק חשוב בתהליך השיקום.

 • במהלך האישפוז,במידה וזה אפשרי ,צוות המחלקה מעודד את המטופל לצאת לחופשות לביתו בחגים ובסופי שבוע.היציאה הביתה תורמת רבות למצב רוחו של המטופל ומסייעת לו להבין יותר את מצבו החדש.
 • צוות המחלקה מעודד את בני המשפחה המטפלים לעקוב אחר התקדמות בן המשפחה המאושפז במהלך השיקום.בני המשפחה מוזמנים לשיחות עם הרופא ועם כל הצוות המטפל,מוזמנים לצפות בטיפולים המקצועיים,לתמוך ולעודד את המטופל ובמקביל לנסות להבין באיזה מצב תפקודי ישתחרר האדם הביתה.
 • העובד הסוציאלי מלווה את התהליך השיקומי של המטופל,יוצר קשר איתו ועם משפחתו,ועוזר להם לבצע את המשימות הדרושות לקראת חזרת האדם לביתו(הכנת הבית,מיצוי זכויות,מציאת מטפל וכו')
אם לאחר קריאת המאמר אתם זקוקים למידע נוסף לחצו כאן
מעוניינים לקבל עדכונים בדיוור ממשפחה מטפלת לחצו כאן
האם המאמר עזר לך? עזר לא עזר הוסף תגובה למאמר
אהבת את המאמר? עכשיו תוכל להציג אותו ללא תשלום באתרך - לחץ כאן
כל שעליך לעשות הוא להטמיע את קוד המאמר מאתר 'משפחה מטפלת' באתרך.בכל בעיה טכנית ניתן לפנות באמצעות טופס זה. פרסום תכנים מאתר 'משפחה מטפלת' כפוף לתנאים אלה

למאמר זה התפרסמו 7 תגובות

7 .

תגובה לסימה

מיכל אברהם,עו"ס 'רעות-משפחה מטפלת' 29/07/2012 12:09:36
6 .

פיזיוטרפיה

סימה 26/07/2012 00:02:37
5 .

תודה

נאוה 01/04/2010 23:20:28
4 .

תודה על האינפורמציה,מאמר חשוב.

רונית 05/11/2009 00:02:28
3 .

תגובה לחיים.

מיכל אברהם,עו"ס 16/10/2009 16:39:29
2 .

קבלת מטופל שיקומי-סיעודי- שאלה למיכל

חיים 16/10/2009 12:25:35
1 .

בדיקה

בדיקה 29/09/2009 13:37:29
האתר נבנה ע"י טלרום פתרונות מחשוב
ייזום, ניהול, הפקה וקידום ע"י לבב

© "רעות - משפחה מטפלת" כל הזכויות שמורות ל: עמותת רעות- שרות נשים סוציאלי (ע"ר) ועמותת אשל - האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל (ע"ר) "© "משפחה מטפלת" הוא אתר אינפורמטיבי בלבד. כל המידע המופיע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי, משפטי, כלכלי, צרכני, פיננסי או אחר והכול לפי העניין וכל שימוש שיעשה במידע המפורסם באתר הינו באחריות המשתמש בלבד. הגלישה כפופה לתנאי שימוש.

ביטוח לאומי, עובד זר, עובדים זרים , דיור מוגן, חוק סיעוד, בית אבות, בתי אבות,  מרכז מידע רעות אשליפוי כוח, ביטוח בריאות, גיל הזהב, טיפול בזקן, קצבאות ביטוח לאומי, גמלת סיעוד, טפסים ביטוח לאומי, שיקום, פצעי לחץ, צוואה, דיור מוגן דתי לאומי, דואגים להורים

יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  

X
בכל שאלה הנוגעת בטיפול בזקן ניתן להתייעץ עם מומחה באתר, מידי יום, בין השעות 15:00-09:00. לקבלת ייעוץ לאחר שעות הפעילות ובטלפון
ניתן לפנות למרכז המידע לחץ כאן