ביטוח סיעודי דרך קופות החולים

ביטוח סיעודי מבטיח במקרה הצורך השתתפות קבועה במימון הוצאות רפואיות הכרוכות בטיפול או באשפוז סיעודי. מה מציעות קופות החולים והאם כדאי יותר לרכוש ביטוח סיעודי מחברת ביטוח?

נערך לאחרונה ב:09.03.2014
דירוג המאמר:

טיפול בחולה סיעודי כרוך בהוצאות כספיות גדולות, אשר רבים מתקשים לעמוד בהן. מימון טיפול / אשפוז סיעודי בבית אבות אינו כלול בסל השירותים של חוק ביטוח בריאות ממלכתי. יש הסבורים כי ביטוח החיים, ביטוח המנהלים או ביטוח הבריאות שרכשו, מכסה גם מימון של טיפול סיעודי, ואחרים בטוחים שבמקרה כזה הם יזכו לתגמולים מהביטוח הלאומי. אלא שבפועל, מתברר כי הביטוח היחיד שמסייע במימון חודשי קבוע של הוצאות רפואיות עבור חולה סיעודי הוא רק הביטוח הסיעודי. ביטוח סיעודי יוכל, בבוא העת, לא רק לסייע לאדם להתמודד עם העלות הכרוכה בטיפול במצבו במסגרת ביתית בעובד זר קבוע או באשפוז, אלא בד בבד להקטין את תלותו במשפחתו ואת המעמסה הכבדה הכרוכה בטיפול.

מה בין חוק הסיעוד לביטוח הסיעודי  

בשנת 1998 נכנס לתוקף חוק סיעוד תחת אחריות המוסד ל ביטוח לאומי. בהתאם לחוק, זכאים לגמלת סיעוד מהביטוח הלאומי תושבים שהגיעו לגיל הפרישה, אשר זקוקים לעזרה בביצוע פעולות יומיומיות ובתנאי שגובה הכנסותיהם לא עובר את הסכום הקבוע בחוק. גמלת הסיעוד ניתנת לאנשים המתגוררים בביתם או במסגרת של דיור מוגן. למרות המילה "סיעוד" המופיעה בכותרת החוק, לא מדובר על חוק המסייע בעניין של מימון אישפוז במוסדות סיעודיים, כפי שרבים חושבים בטעות.
ביטוח סיעודי, לעומת זאת, מעניק השתתפות במימון טיפולים ואשפוזים בחולה סיעודי בהתאם לביטוח שרכש, זאת ללא קשר לגמלאות שמשולמות לו או לגובה ההכנסה החודשית שלו. את הביטוח הסיעודי ניתן לרכוש בשתי דרכים – באמצעות חברת ביטוח או דרך קופות החולים. 

היתרונות והחסרונות בביטוח סיעודי דרך קופות חולים

מאז כניסתו לתוקף של חוק ביטוח הבריאות הממלכתי בשנת 1995, מציעות קופות החולים למבוטחיהן ביטוח סיעודי כחלק מהביטוח המשלים שלהן. מדובר בביטוח קבוצתי, כאשר לכל קופת חולים יש את חברת הביטוח שאיתה היא עובדת, ולכן ביטוח זה הוא זול יחסית.
יתרון נוסף הוא שבמקרה בו הפך המבוטח לסיעודי, תסייע לו קופת החולים בכל הקשור להגשת תביעה לחברת הביטוח.

מומלץ לבדוק בקופת החולים, האם הפרמיה המשולמת ע"י המבוטח בגין ביטוח זה משתנה מתקופה לתקופה וכן מומלץ לבדוק באיזה מקרים הכיסוי הביטוחי ניתן בצורת שיפוי (כנגד קבלות) ומתי הוא ניתן בצורת פיצוי כספי או ע"י מתן שרותים.
אחד החסרונות בביטוח שמציעות הקופות הוא שטווח התוקף של הביטוח הוא של של 3-5 שנים כאשר לאחר תקופה זו עלול המבוטח למצוא עצמו ללא ביטוח סיעודי. אם התדרדר מצבו של המבוטח הוא ידרש לשלם מחיר גבוה בהרבה לביטוח פרטי ממה שהיה משלם 3 שנים קודם לכן, כאשר מצב בריאותו היה טוב יותר.

בעיות נוספות עלולות להיווצר לעתים עם המעבר מקופה אחת לשנייה בעקבות העובדה שהקופות השונות עובדות עם חברות ביטוח שונות. יכול להיווצר מצב שבו שהמבוטח חווה מצב רפואי חדש תוך כדי תקופת הביטוח שלו בקופה אחת וכשהוא עובר לקופה אחרת, הביטוח מגדיר את המחלה הספציפית ממנה המבוטח סובל כ"חריגה" ובעצם לא מכליל אותה ככזו המזכה בדמי ביטוח. זכויות נוספות מהפוליסה המקורית כגון: זכויות בעבור ותק, עלולות ללכת לאיבוד עם המעבר לקופה אחרת ויש צורך להתחיל הכל מחדש. בעיות אלו לא קיימות בביטוחים פרטיים מאחר ואין קשר לאיזה קופת חולים הנכם שייכים. 

פרטים נוספים  (כולל עלויות) דרך אתרי קופות החולים 

קופת חולים כללית - מציעה ביטוח סיעודי של חברת הביטוח "דקלה". דקלה מאפשרת למבוטח להמשיך את הרצף הביטוחי ואת הוותק שצבר גם אם עזב ואיננו שייך יותר ל"כללית מושלם". לפרטים נוספים כולל סכומי הפרמיה החודשית של ביטוח סיעודי ב "כללית" לחץ כאן.  

קופת חולים מכבי – ביטוח בקרן הסיעוד מכבי מגן ניתן על ידי חברת הביטוח "כלל בריאות". כולל השתתפות בטיפול סיעודי ביתי על ידי מטפלות מחברת סיעוד ואשפוז במוסד סיעודי. לפרטים נוספים לחץ כאן

קופת חולים לאומית – מציעה את תוכנית הביטוח הסיעודי. באמצעות חברת הביטוח "הראל" לפרטים נוספים לחץ כאן.  

קופת חולים מאוחדת – קופת החולים הראשונה בישראל שהציעה ביטוח סיעודי. מציעה ביטוח סיעודי באמצעות חברת הביטוח "הפניקס". לפרטים נוספים לחץ כאן.

כיצד מגישים תביעה

על מנת להגיש תביעה לקבלת כספים מהביטוח הסיעודי, יש לפנות לקופת החולים ולדאוג לטפסים הבאים אשר יועברו על ידה לחברת הביטוח:

  1. שאלון מידע רפואי שחתום על ידי רופא או אחות.
  2. טופס ויתור סודיות.
  3. סיכום אבחון מצבו הסיעודי של החולה וציון תאריך האבחון.
  4. אישור על זכאות לגמלת סיעוד, במידה ויש כזו.
  5. עותק תעודת שחרור מאשפוז בבית חולים, במידה ויש כזו.
  6. על משפחות חולי דמנציה או תשוש נפש לצרף לתביעה חוות דעת של רופא מומחה המבהיר את הצורך בהשגחה צמודה לחולה.  

הפיכתו של אדם לחולה סיעודי היא לעיתים דבר לא צפוי. לכן חשוב מאוד להיערך לאפשרות כזו מבעוד מועד, ולדאוג לביטוח סיעודי אשר יבטיח לכם בעת הצורך עזרה במימון טיפולים ואשפוזים סיעודיים יקרים.

אם לאחר קריאת המאמר אתם זקוקים למידע נוסף לחצו כאן
מעוניינים לקבל עדכונים בדיוור ממשפחה מטפלת לחצו כאן
האם המאמר עזר לך? עזר לא עזר הוסף תגובה למאמר
אהבת את המאמר? עכשיו תוכל להציג אותו ללא תשלום באתרך - לחץ כאן
כל שעליך לעשות הוא להטמיע את קוד המאמר מאתר 'משפחה מטפלת' באתרך.בכל בעיה טכנית ניתן לפנות באמצעות טופס זה. פרסום תכנים מאתר 'משפחה מטפלת' כפוף לתנאים אלה

למאמר זה התפרסמו 4 תגובות

4 .

תגובה

יפעת קרלמן, עו"ס רעות, משפחה מטפלת 19/09/2013 21:22:08
3 .

ביטוח סיעודי- פיצוי או שיפוי

פרופ' אסתר יקוביץ 12/09/2013 06:24:22
2 .

ביטוח סיעודי- פיצוי או שיפוי

פרופ' אסתר יקוביץ 12/09/2013 06:24:10
1 .

רחוב ירושליים 29 /22 קרית ים

טיגר אלי 10/03/2013 14:53:27
האתר נבנה ע"י טלרום פתרונות מחשוב
ייזום, ניהול, הפקה וקידום ע"י לבב

© "רעות - משפחה מטפלת" כל הזכויות שמורות ל: עמותת רעות- שרות נשים סוציאלי (ע"ר) ועמותת אשל - האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל (ע"ר) "© "משפחה מטפלת" הוא אתר אינפורמטיבי בלבד. כל המידע המופיע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי, משפטי, כלכלי, צרכני, פיננסי או אחר והכול לפי העניין וכל שימוש שיעשה במידע המפורסם באתר הינו באחריות המשתמש בלבד. הגלישה כפופה לתנאי שימוש.

ביטוח לאומי, עובד זר, עובדים זרים , דיור מוגן, חוק סיעוד, בית אבות, בתי אבות,  מרכז מידע רעות אשליפוי כוח, ביטוח בריאות, גיל הזהב, טיפול בזקן, קצבאות ביטוח לאומי, גמלת סיעוד, טפסים ביטוח לאומי, שיקום, פצעי לחץ, צוואה, דיור מוגן דתי לאומי, דואגים להורים

יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  

בכל שאלה הנוגעת בטיפול בזקן ניתן להתייעץ עם מומחה באתר, מידי יום, בין השעות 15:00-09:00. לקבלת ייעוץ לאחר שעות הפעילות ובטלפון
ניתן לפנות למרכז המידע לחץ כאן