איך בוחרים חברת כוח אדם לקראת העסקת עובד זר

כמה עולה רישום לחברה המספקת עובדים זרים, מי אחראי על הכשרתם של העובדים, האם ניתן להחליף עובד זר במידה והוא לא עונה על הדרישות ובמה זה כרוך.

נערך לאחרונה ב:29.05.2014
דירוג המאמר:

בשנים האחרונות הולך ועולה מספר החברות שמציעות שירותי סיעוד ואספקת עובדים זרים למשפחות הנזקקות לכך. בשוק הרווי בחברות כאלה, קל מאוד 'ליפול' על חברה שאיננה מספיק מקצועית או לעיתים כזו שפועלת ללא רישיון . על מנת למנוע הסתבכויות עם רשויות החוק ועוגמת נפש לחולה ומשפחתו, חשוב לדעת כיצד לבחור חברת כוח אדם ועל מה היא אמונה במסגרת ההסכם עם המעסיק והעובדים הזרים.   

כיצד מתחיל תהליך העסקת עובדים זרים?

איך מקבלים רשיון להעסקת עובד זר?

כל מעסיק וכל עובד זר בתחום הסיעוד חייבים להיות רשומים בחברה להעסקת עובדים זרים- חברת כוח אדם. משרד הפנים מכנה את חברות כוח האדם "לשכות פרטיות",ומתוכם את החברות שקיבלו רישיון לעסוק בהשמת עובדים זרים-כתאגיד. לצורך הרישום יש לפנות לאחת החברות המורשות, ולחתום על טופס בקשה להירשם בה. לאחר מכן מקבלים העובד הזר והמעסיק אישור בכתב על רישומם.  על אישור זה חשוב לשמור, משום שהוא מהווה אישור על רישומם כחוק.
עם זאת, העובד הזר והמעסיק יכולים לעזוב את החברה ולעבור להירשם בחברה אחרת ללא שום הגבלה ובכל זמן שירצו.

בבואנו ליצור התקשרות עם חברת כ"א חשוב לנו להבין, כמו בכל עסקה אחרת מה בעצם הרווח של הצד השני ובמקרה שלנו של חברת כ"א המייבאת את העובדים הזרים. החברה איננה רשאית לגבות בעבור עצם הרישום אליה. עם זאת היא רשאית לגבות בעבור שירותים שהיא חייבת לספק, כגון ביקורים רבעוניים בבית המטופל, עזרה בפתרון בעיות בהעסקה של העובדים הזרים, סיוע בהארכת היתרי העסקה לעובדים הזרים, אשרות שהייה בישראל וכדומה.

במקרה שהמעסיק מעוניין להחליף את העובד הזר בעובד אחר, רשאית החברה לגבות סכום מסוים מהמעסיק עבור העובד הזר החדש. לסכום זה נקבעת תקרה מקסימלית ע"פ חוק.

התהליך ממשיך בכך שחברת הסיעוד חייבת להעביר את פרטי העובדים הזרים והמעסיקים שרשומים אצלה לרשות ההגירה במשרד הפנים. רשות ההגירה מדווחת לחברה תוך 7 ימים אם העסקתו של העובד הזר מאושרת. במידה והעניין לא אושר, יש לפעול על פי ההנחיות שרשומות בהודעה שהתקבלה מרשות ההגירה. 

בכל מקרה של פיטורי עובד זר או עזיבה יש לדווח על כך לחברת הסיעוד. אם לאחר מכן מעוניין המעסיק בעובד זר אחר, עליו לבקש אישור השמה חדש מהחברה. גם במקרה זה מחויבת החברה לדווח על כך לרשות ההגירה.

תפקידה של חברת כוח אדם

לחברות סיעוד מורשות יש מספר תפקידים:   

  1. מיון עובדים זרים ובחירתם בהתאם לכישוריהם והתאמה בינם לבין המעסיקים.
  2. הכשרה והדרכת עובדים זרים בתחום הסיעוד בטרם העסקתם, והדרכה של כל עובד זר בהתאם לצרכים המיוחדים של החולה בו הוא אמור לטפל.
  3. הכנת חוזה העסקה למעסיק ולעובד הזר. חוזה זה יהיה באישור של עורך דין שווידא כי הוא תואם את דיני העבודה בארץ ואת הנהלים וההתחייבות החלים במקרה של העסקת עובדים זרים בתחום הסיעוד.
  4. סיוע למעסיק בהסדרת תשלומי ביטוח רפואי וביטוח לאומי עבור העובד הזר. עזרה לעובד הזר במידה והוא מעוניין להגיש תביעה לאחד מהגופים האלה.
  5. סיוע למעסיקים בהגשת בקשה להיתר להעסקת עובד זר בתחום הסיעוד, ועזרה בהארכת תוקף ההיתרים.
  6. סיוע בהסדרת אשרות עבודה לעובדים הזרים  והארכתן על פי הצורך.
  7. עזרה למעסיק ולעובד הזר מול חברת הביטוח וגופים רפואיים במקרה שהעובד הזר חלה. אם העובד הזר נפטר, החברה תדווח על כך לרשות ההגירה ולשגרירות ארץ מוצאו של העובד בישראל. החברה תסייע גם בכל הסידורים שנדרשים לאחר המוות.
  8. להבטיח העברת תשלומים מהמעסיק עבור הביטוח הרפואי של העובד הזר. דיווח לממונה בכל מקרה של חריגה מהתשלומים, לרבות שכר עבודה.
  9. ביקור עובד סוציאלי מטעם החברה בביתו של החולה, על מנת להבין את צרכיו של החולה ולהתאים לו עובד זר מתאים.  לאחר תחילת עבודתו, יעקוב העובד הסוציאלי אחר עבודתו, על ידי שיחות עם העובד הזר וביקורים בביתו של החולה. הביקורים יתקיימו לפחות פעם בשלושה חודשים.  לאחר כל ביקור יכין העובד הסוציאלי דוח על ממצאי הביקור, שיתוייק בתיקו של החולה בחברת הסיעוד. אם קיים חשש לאלימות, הטרדה מינית וכדומה, על העובד הסוציאלי לדווח על כך לממונה.
  10. אם המעסיק מעוניין להחליף את העובד הזר, או במידה והעובד הזר מעוניין להפסיק את עבודתו, על חברת הסיעוד למצוא לעובד הזר מקום עובדה אחר.   

לסיכום, בעת בחירת חברת סיעוד, נסו להתרשם מרצינות החברה דרך בחינת התייחסותה לנקודות שהוזכרו לעיל. חפשו חברה שמספקת מגוון פתרונות – מטפלים ישראלים ועובדים זרים ממדינות שונות בעולם. בדרך זו ניתן ליצור התאמה מקסימאלית בין העובד הזר, כישוריו והמנטאליות שלו לבין החולה. התאמה בין השניים תבטיח העסקה לאורך זמן ושביעות רצון מצד שני הצדדים. בחירה נכונה של החברה תתן לכם הרבה שקט גם בנוגע לשאר הזכויות והחובות הכרוכות בהעסקת עובדים זרים.

אם לאחר קריאת המאמר אתם זקוקים למידע נוסף לחצו כאן
מעוניינים לקבל עדכונים בדיוור ממשפחה מטפלת לחצו כאן
האם המאמר עזר לך? עזר לא עזר הוסף תגובה למאמר
אהבת את המאמר? עכשיו תוכל להציג אותו ללא תשלום באתרך - לחץ כאן
כל שעליך לעשות הוא להטמיע את קוד המאמר מאתר 'משפחה מטפלת' באתרך.בכל בעיה טכנית ניתן לפנות באמצעות טופס זה. פרסום תכנים מאתר 'משפחה מטפלת' כפוף לתנאים אלה

למאמר זה התפרסמו 15 תגובות

15 .

תגובה לאריה זהר

יפעת קרלמן, עו"ס רעות- משפחה מטפלת 16/07/2014 08:35:03
14 .

העסקת עובד זר ללא חברה

אריה זהר 15/07/2014 16:38:08
13 .

עניי עירך קודמים

אריק 12/06/2014 10:47:23
12 .

תגובה לעתליה

מיכל אברהם,עו"ס 'רעות-משפחה מטפלת' 09/10/2012 11:22:36
11 .

בלעדיות חברת הסיעוד

עתליה גוטביר 05/10/2012 10:59:58
10 .

ההינו באותו מצב,כמו רבים אחרים

ולזאת נאמר מדינת חלם 02/01/2011 10:24:06
9 .

התשבי 17 נשר

יפה ברקוביץ 06/10/2010 09:59:45
8 .

חברת סיעוד

צילי 13/09/2010 12:14:14
7 .

תגובה

מיכל אברהם,עו"ס 20/06/2010 12:52:29
6 .

דרישה לתשלום חצי שנתי

דורית 19/06/2010 19:28:16
5 .

הבהרה

נורית 13/06/2010 14:24:57
4 .

הבהרה

נורית 13/06/2010 14:24:52
3 .

תשלום שנתי לחברת כ"א

אוקליסקי משה 06/04/2010 18:06:06
2 .

יפה הנפש בארצנו דואגים לעובדים קודם

אורית 06/04/2010 15:46:35
1 .

קשישי עירך קודמים

חנה אביטן 01/04/2010 01:07:44
האתר נבנה ע"י טלרום פתרונות מחשוב
ייזום, ניהול, הפקה וקידום ע"י לבב

© "רעות - משפחה מטפלת" כל הזכויות שמורות ל: עמותת רעות- שרות נשים סוציאלי (ע"ר) ועמותת אשל - האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל (ע"ר) "© "משפחה מטפלת" הוא אתר אינפורמטיבי בלבד. כל המידע המופיע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי, משפטי, כלכלי, צרכני, פיננסי או אחר והכול לפי העניין וכל שימוש שיעשה במידע המפורסם באתר הינו באחריות המשתמש בלבד. הגלישה כפופה לתנאי שימוש.

ביטוח לאומי, עובד זר, עובדים זרים , דיור מוגן, חוק סיעוד, בית אבות, בתי אבות,  מרכז מידע רעות אשליפוי כוח, ביטוח בריאות, גיל הזהב, טיפול בזקן, קיצבאות ביטוח לאומי, גמלת סיעוד, טפסים ביטוח לאומי, שיקום, פצעי לחץ, צוואה, דיור מוגן דתי לאומי, דתי לאומי

יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  

בכל שאלה הנוגעת בטיפול בזקן ניתן להתייעץ עם מומחה באתר, מידי יום, בין השעות 15:00-09:00. לקביעת שיחת יעוץ לחץ כאן השיחה מתבצעת און-ליין יש להצטייד במצלמה ומיקרופון

לקבלת ייעוץ לאחר שעות הפעילות ובטלפון
ניתן לפנות למרכז המידע לחץ כאן
ומומחה מרכז המידע יחזור אליך תוך 24 שעות.
לחץ כאן לפתיחת קריאה לשיחת ייעוץ