מהם הזכויות והחובות של עובדת זרה בהריון?

תנאי העבודה של עובדת זרה בזמן הריון ולידה.

נערך לאחרונה ב:20.05.2013
דירוג המאמר:

עובדת זרה בהריון יכולה להמשיך לעבוד עד יום הלידה. במידה והיא מעוניינת להפסיק לעבוד אחרי חודש 6 להריון, היא יכולה לפנות למשרד הפנים עם מכתב מהרופא המטפל שבו מצוין תאריך הלידה המשוער ולקבל ויזת תייר (B2) שתהיה תקפה עד 90 יום אחרי הלידה.

מהן הזכויות של יולדת-עובדת זרה במוסד לביטוח לאומי

עובדת זרה שעבדה סמוך ללידה 6 חודשים ברציפות זכאית לזכויות הבאות:

  1. מענק אשפוז למימון הלידה.
  2. מענק לידה.
  3. חופשת לידה- עובדת עם רשיון עבודה תקף, זכאית לתשלום עבור אבדן השתכרות במשך חופשת הלידה עד 14 שבועות מיום הלידה.

אם בן זוגה של העובדת הזרה הוא אזרח ישראלי או עובד זר שהמעסיק שילם עבורו ביטוח לאומי, היולדת תהיה זכאית למענקי אשפוז ולידה גם אם לא עבדה.

הוצאות רפואיות במהלך ההריון

משפחה המעסיקה עובד זר חייבת להסדיר עבורו  ביטוח רפואי. הביטוח הרפואי מכסה את ההוצאות הרפואיות במהלך ההריון. במידה והביטוח הרפואי מסרב לכסות את ההוצאות ניתן לפנות לרופאים לזכויות אדם 

האם המוסד לביטוח לאומי מאפשר לעובדת זרה להפסיק לעבוד לפני הלידה מבלי לפגוע בזכאות למענק לידה ותשלום עבור חופשת לידה?

עובדת זרה הזכאית למענקי המוסד לביטוח לאומי (הכוונה לעובדות שהמעסיקים שלהם שילמו עבורן תשלומים כחוק למוסד לביטוח לאומי) יציאתה לחופשת לידה לפני הלידה היא מוגבלת בזמן:

  1. עובדת זרה שעבדה 6-10 חודשים לפני החופשה יכולה לצאת לחופשה 24 ימים או פחות לפני הלידה.
  2. עובדת זרה שעבדה מעל ל 10 חודשים לפני הלידה יכולה לצאת לחופשה 49 יום או פחות לפני הלידה.

במהלך החופשה העובדת תקבל ויזת תייר ותחפש מגורים שלא בבית המעסיק.

עובדת זרה שנמצאת בשמירת הריון, זכאית  לגמלת שמירת הריון מהמוסד לביטוח לאומי, בתנאי שהמעסיק שילם עבורה דמי ביטוח לאומי. העובדת זכאית להמשיך להתגורר בבית המעסיק.

תשלום לבית החולים עבור הוצאות רפואיות בעת הלידה

חשוב לדעת שעובדות שהמעסיק שילם עבורן תשלומים לביטוח לאומי, לא צריכות לשלם לבית החולים עבור הוצאות הלידה והאשפוז. ביטוח לאומי מעביר את מענק האשפוז ישירות לבית החולים.

* חשוב להזכיר כי גם במקרים שבהם עובדות זרות עבדו שלא כחוק והמעסיקים שלהם לא דיווחו ולא שילמו למוסד לביטוח לאומי, המעסיקים מחוייבים על פי חוק לבטח את היולדות בביטוח רפואי. מעסיקים שלא דאגו לביטוח רפואי עבור העובדת, חשופים לתביעה משפטית. 

עובדת שהיתה תחת לחץ ושילמה לבית החולים זכאית להחזר. לצורך כך חשוב מאוד לשמור קבלות עבור תשלומים.
כל יולדת זכאית לקבל תעודת לידה בעת שחרורה מבית החולים.

ביטוח רפואי לתינוק שנולד

יש תכנית לביטוח רפואי מסובסד בחציו על ידי ממשלת ישראל. מומלץ להצטרף לתכנית ביטוח זו מידית לאחר הלידה. למידע והצטרפות יש לפנות למשרד הבריאות.

באיזה סטטוס נמצאת עובדת זרה אחרי הלידה?

עובדת זרה שנמצאת אחרי לידה, צריכה ללכת למשרד הפנים עם מכתבי השחרור מבית החולים ולהוציא ויזת תייר ל90 יום. לפני שתוקפה של הויזה יפוג, העובדת יכולה לבחור אם לחזור לעבודתה, במידה והתנאים מאפשרים זאת, או לצאת עם התינוק מהארץ, אך היא תהיה רשאית לחזור לארץ במהלך השנתיים שאחרי הלידה ולקבל ויזת תייר ל60 יום שבהם היא תצטרך למצוא מעסיק.

לנוהל הטיפול בעובדת זרה בהריון ובעובדת זרה אשר ילדה בישראל- לחץ כאן

אם לאחר קריאת המאמר אתם זקוקים למידע נוסף לחצו כאן
מעוניינים לקבל עדכונים בדיוור ממשפחה מטפלת לחצו כאן
האם המאמר עזר לך? עזר לא עזר הוסף תגובה למאמר

למאמר זה התפרסמו 5 תגובות

5 .

תגובה לדוד

בלה ילמה - עו"ס רעות-משפחה מטפלת 24/11/2015 17:58:10
4 .

בדיקות גנטיות

דוד 22/11/2015 22:25:14
3 .

תגובה לאבי

בלה ילמה - עו"ס רעות-משפחה מטפלת 02/11/2015 10:19:18
2 .

ניתוח קיסרי

אבי 01/11/2015 18:18:15
1 .

ניתוח קיסרי

אבי 01/11/2015 18:18:11
האתר נבנה ע"י טלרום פתרונות מחשוב
ייזום, ניהול, הפקה וקידום ע"י לבב

© "רעות - משפחה מטפלת" כל הזכויות שמורות ל: עמותת רעות- שרות נשים סוציאלי (ע"ר) ועמותת אשל - האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל (ע"ר) "© "משפחה מטפלת" הוא אתר אינפורמטיבי בלבד. כל המידע המופיע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי, משפטי, כלכלי, צרכני, פיננסי או אחר והכול לפי העניין וכל שימוש שיעשה במידע המפורסם באתר הינו באחריות המשתמש בלבד. הגלישה כפופה לתנאי שימוש.

ביטוח לאומי, עובד זר, עובדים זרים , דיור מוגן, חוק סיעוד, בית אבות, בתי אבות,  מרכז מידע רעות אשליפוי כוח, ביטוח בריאות, גיל הזהב, טיפול בזקן, קצבאות ביטוח לאומי, גמלת סיעוד, טפסים ביטוח לאומי, שיקום, פצעי לחץ, צוואה, דיור מוגן דתי לאומי, דואגים להורים

יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  

X
בכל שאלה הנוגעת בטיפול בזקן ניתן להתייעץ עם מומחה באתר, מידי יום, בין השעות 15:00-09:00. לקבלת ייעוץ לאחר שעות הפעילות ובטלפון
ניתן לפנות למרכז המידע לחץ כאן