איך עורכים צוואה ?

על הכנת צוואה בצורה הטובה ביותר

נערך לאחרונה ב:17.06.2014
דירוג המאמר:

המחשבה על הכנת צוואה מלווה רבים מאתנו במהלך חיינו. לעתים מתוך חשש מוצדק ולעתים מתוך מחשבה שעדיף להכין צוואה, לכל מקרה שלא יהיה, כדי למנוע עימותים אפשריים או סיבוכים מיותרים בקרב בני המשפחה. כתיבת הצוואה היא לא דבר מסובך, אך בכל זאת ישנם מספר דברים שכדאי לדעת.  

מהי צוואה?  

ההגדרה המשפטית קובעת כי צוואה היא מסמך משפטי בו מורה אדם מה יעשה ברכושו לאחר מותו. לעתים משתנה נוסח הצוואה עם השנים, בשל גורמים שונים כמו: ריבים משפחתיים, מוות של בן משפחה וכד'. הצוואה הקובעת היא הצוואה שנוסחה אחרונה לפני המוות, ובה יהיה כתוב כי היא מבטלת את כל הקודמות לה. חשוב לזכור, שבמקרה ואין צוואה, חוק הירושה קובע כי רכושו של הנפטר יחולק בין יורשיו החוקיים – בן/בת הזוג והילדים.   

מהו פסול דין? היכן ניתן לקבל סיוע משפטי?  

החוק קובע ארבע דרכים אפשריות בהן אדם יכול לערוך צוואה: 

  1. צוואה בכתב יד – צוואה אשר כתובה בכתב ידו של המצווה ולא דורשת נוכחות של עדים או עורך דין. לכאורה, כל אדם יכול לעשות זאת ללא עלויות, אך כדי למנוע בעיות או פגמים יש להקפיד בכתיבתה על כמה כללים: על הצוואה להיות כתובה אך ורק בכתב ידו של המצווה (לא מודפסת), חייב להיות בה תאריך הכתיבה שכתוב בכתב ידו של המצווה וכן חייבת להופיע בה חתימתו. כתיבת צוואה מסוג זה מומלצת בעיקר לאלו הבקיאים בחוק, ואכן מקובל לראות יותר עורכי דין ומשפטנים שנוטים להשאיר צוואה כזו.
  2. צוואה בעדים - צוואה הנערכת במעמד שני אנשים, שהמצווה קבע כי הם העדים לצוואתו. לא יכול לשמש כעד בן זוגו של המצווה או אדם שהמצווה צווה לו דבר מה. לכן, רוב הצוואות מסוג זה נעשות בפני עורכי דין, שגם יכולים לסייע בניסוח הצוואה ולמנוע בעיות עתידיות ונחשבים לעדים אמינים. על המצווה להצהיר בפניהם כי זו צוואתו והוא חותם עליה. לאחר מכן יחתמו העדים כי שמעו את הצהרת המצווה. צוואה זו ניתנת להדפסה במחשב. 
  3. צוואה בפני רשות -  צוואה המוגשת לגורם רשמי כלשהו: שופט, חבר בית דין דתי, רשם בבית המשפט או נוטריון, או נעשית באמצעותו. ניתן לבצע אותה בעל-פה, כאשר המצווה אומר את פרטי הצוואה לנציג הרשות או לחלופין מגיש לו אותם בכתב. במקרה זה אין צורך בחתימת המצווה על הצוואה, אך השירות כרוך בתשלום אגרה בסך כמה מאות שקלים. 
  4. צוואה בעל-פה - צוואה הנאמרת בעל פה על ידי המצווה, בפני שני עדים, מבלי שהוא עצמו יצטרך להכין כל מסמך כתוב. אפשרות זו פתוחה רק בפני אדם גוסס על ערש דווי, או אדם שרואה עצמו, בנסיבות המצדיקות זאת, מול פני המוות (חייל בקרב, אדם בזמן אסון טבע וכד'). גם במקרה זה יש להשיג שני עדים שיוכלו לכתוב מהר את הצוואה ויצטרכו לחתום עליה, אך הפעם מותר להם ליהנות מהצוואה.  

מי יכול לערוך צוואה?   

באופן עקרוני, כל אדם באשר הוא רשאי לערוך צוואה, אך החוק קובע מספר יוצאים מהכלל, אשר אם יערכו צוואה היא תהא בטלה. היוצאים מן הכלל נקבעו לפי קריטריון של חוסר יכולת לערוך צוואה על רקע נפשי או שכלי. מדובר על קטינים מתחת לגיל 18, פסולי דין – אנשים שסובלים ממחלות נפש או ליקוי שכלי שמונעים מהם לדאוג לענייניהם וכן אנשים שכושר שיקולם נפגע ולא יודעים להבחין בטיב של צוואה בשל מחלה או פגיעה כלשהי. 

איך ניתן לבטל צוואה?

אדם רשאי לבטל את צוואתו כרצונו, בכל עת ומכל סיבה ולערוך אחרת במקומה, או אפילו לא לערוך אחת כלל.  את הצוואה ניתן לבטל באותו אופן בו כותבים אותה – ביטול בכתב, בפני עדים או בפני רשות. בנוסף, ניתן להשמיד אותה (שריפה, גריסה) או לערוך צוואה חדשה, לכתוב את התאריך ולהוסיף כי צוואה זו מבטלת את הקודמת.

כתיבת צוואה לא חייבת, כאמור, להיות עניין מסובך. עם זאת, חשוב לעשות אותה נכון כדי להיות בטוחים שרצונותינו יתמלאו כפי שאנו חפצים ולמנוע בעתיד סכסוכים מיותרים.  

הרצאה בנושא צוואות וירושות / רבקה בן צבי פיזם, עו"ד , יועצת משפטית מטעם עמותת 'יד ריבה


לפורום תמיכה בנושא ייעוץ בנושא צוואות, ירושות ואפוטרופסות- לחץ כאן
למידע נוסף על כיצד עורכים צוואה על פי החוק  הקשו כאן

אם לאחר קריאת המאמר אתם זקוקים למידע נוסף לחצו כאן
מעוניינים לקבל עדכונים בדיוור ממשפחה מטפלת לחצו כאן
האם המאמר עזר לך? עזר לא עזר הוסף תגובה למאמר
אהבת את המאמר? עכשיו תוכל להציג אותו ללא תשלום באתרך - לחץ כאן
כל שעליך לעשות הוא להטמיע את קוד המאמר מאתר 'משפחה מטפלת' באתרך.בכל בעיה טכנית ניתן לפנות באמצעות טופס זה. פרסום תכנים מאתר 'משפחה מטפלת' כפוף לתנאים אלה

למאמר זה התפרסמו 11 תגובות

11 .

תגובה לעדן

בלה ילמה -עוס רעות - משפחה מטפלת 27/05/2015 11:01:54
10 .

צוואה לשתי בנות

עדן 24/05/2015 08:47:33
9 .

תגובה לירון ויהורם

מיכל אברהם, עו"ס רעות-משפחה מטפלת 26/11/2012 14:05:21
8 .

לא נתתם כל מידע למעשה

ירון 26/11/2012 02:23:59
7 .

היכן ניתן למצא טופס צוואה לדוגמה

לב יהורם 23/10/2012 13:33:36
6 .

צואה

מלכה 02/03/2012 10:17:35
5 .

צואה

מלכה 02/03/2012 10:15:49
4 .

היכן ניתן למצא טופס צוואה לדוגמה ?

אמנון הדר 07/10/2010 19:36:38
3 .

תגובה לבועז

מיכל אברהם,עו"ס 11/04/2010 09:17:01
2 .

עריכת צוואה

בועז 09/04/2010 13:49:14
1 .

טפסים לרישום צוואה

דוקטורי נסים 09/02/2010 22:48:43
האתר נבנה ע"י טלרום פתרונות מחשוב
ייזום, ניהול, הפקה וקידום ע"י לבב

© "רעות - משפחה מטפלת" כל הזכויות שמורות ל: עמותת רעות- שרות נשים סוציאלי (ע"ר) ועמותת אשל - האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל (ע"ר) "© "משפחה מטפלת" הוא אתר אינפורמטיבי בלבד. כל המידע המופיע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי, משפטי, כלכלי, צרכני, פיננסי או אחר והכול לפי העניין וכל שימוש שיעשה במידע המפורסם באתר הינו באחריות המשתמש בלבד. הגלישה כפופה לתנאי שימוש.

ביטוח לאומי, עובד זר, עובדים זרים , דיור מוגן, חוק סיעוד, בית אבות, בתי אבות,  מרכז מידע רעות אשליפוי כוח, ביטוח בריאות, גיל הזהב, טיפול בזקן, קצבאות ביטוח לאומי, גמלת סיעוד, טפסים ביטוח לאומי, שיקום, פצעי לחץ, צוואה, דיור מוגן דתי לאומי, דואגים להורים

יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  

X
בכל שאלה הנוגעת בטיפול בזקן ניתן להתייעץ עם מומחה באתר, מידי יום, בין השעות 15:00-09:00. לקבלת ייעוץ לאחר שעות הפעילות ובטלפון
ניתן לפנות למרכז המידע לחץ כאן