מהי מחלת הפרקינסון

מחלת הפרקינסון היא מחלה פרוגרסיבית הפוגעת ב1% מהאוכלוסייה מעל גיל 65.

נערך לאחרונה ב:07.09.2011
דירוג המאמר:

תאור המחלה

מחלת הפרקינסון אשר תוארה לראשונה ע"י ג'יימס פרקינסון בשנת 1817, היא מחלה חשוכת מרפא הפוגעת ביצור החומר המעביר אותות למערכת העצבים של המוח - הדופמין. זוהי מחלה המתבטאת אצל כל חולה וחולה באופן וברמת התקדמות שונה. עם זאת, בקרב כל החולים המחלה הינה פרוגרסיבית ועם הזמן היא פוגעת בעוד ועוד יכולות פיזיות ומנטליות של החולה. בתחילה מתבטאת המחלה ברעד בזמן מנוחה ובתנועות בלתי רצוניות של גפה אחת ולאחר מכן ניתן לזהות מעבר לגפה השנייה, קושי בדיבור, בתנועות הפנים, בחוסר יכולת לשלוט על הסוגריים ועוד. לעתים, כעבור שנים של הידרדרות, המחלה מובילה בסופו של דבר למוות. למחלת הפרקינסון גם ביטוי ברמה הרגשית והנפשית והיא מתבטאת בחרדה, דיכאון ועוד. 

מהם הגורמים למחלה?

הגורמים להיווצרות והתפתחות מחלת הפרקינסון אינם ידועים באופן חד משמעי. היכולת כיום היא של זיהוי סימני המחלה המוקדמים והשפעה על התוצאות. יחד עם זאת הגורמים והסיבות הינם בגדר השערות בלבד. כך גם לגבי ההנחות כי ישנו קשר ישיר להורשה גנטית (מחלה תורשתית) או מאידך לגורמים סביבתיים (מחלה נרכשת). במסגרת ההנחה המדעית כי ישנם גורמים סביבתיים המעלים את הסיכוי לחלות בפרקינסון למשל נמצא כי מחסור במרכיבי מזון (כגון ויטמינים, מינרלים וחומצות שומן), חשיפה למזהמים, רעלים וחומרי הדברה, אלכוהוליזם, תרופות ומחלות שונות השייכות למוח, קשורים בהעלאת הסיכוי לחלות במחלה.  

מניעת המחלה

על אף שהסיבה אינה ידועה, ישנם מחקרים אפידמיולוגים המעידים על פעולות וסגנון חיים שניתן לאמץ אשר יש ביכולתם להפחית את הסיכון לחלות במחלה.

ספורט - נמצא כי פעילות גופנית יכולה לסייע הן במניעת המחלה והן בעיכוב הביטוי הפיסי שלה בקרב אלו שכבר חלו.

עישון - על אף העובדה הברורה והידועה כי העישון מזיק לבריאות, נמצא כי מעשנים כבדים חולים פחות במחלה ביחס לאלו שאינם מעשנים. עם זאת, לא מומלץ לראות בכך המלצה לעישון ולו רק בגלל העובדה שאולי הסיכוי לחלות במחלת הפרקינסון קטן אך הסיכוי לחלות ולמות מהתקף לב גדל פי כמה וכמה.

זיהוי מוקדם של מחלה- זיהוי מוקדם של המחלה יכול להוביל לטיפול מוקדם שיכול להשפיע רבות על קצב התקדמותה. סימנים ראשונים להופעת מחלת הפרקינסון הם: רעד בזמן מנוחה, תנועות אטיות, נוקשות שרירים, הליכה שפופה, פנים חסרות הבעה, קול מונוטוני, ירידה בתדירות העפעוף, כתב יד עם אותיות קטנות, הפרעות שינה ודכדוך. יש להדגיש כי מדובר בסימנים שהופיעו על רקע של בריאות מלאה קודמת.

טיפול במחלת הפרקינסון

אי הבנת הסיבה למחלה אינה מונעת את הבנת תהליך ההידרדרות של המחלה. הטיפול הוא לא רק במניעת המחלה אלא בעיקר במחלה עצמה ובסימפטומים שהיא מציגה, מתוך מטרה לשפר את איכות חייו של החולה. לפיכך, מחקרים רבים שעסקו ועוסקים במחקר בנושא מחלת הפרקינסון הגיעו לכדי פיתוח תרופות והמלצות לאוכלוסייה החולה או לזו המועדת לחלות. 

חלק מרכזי במתן התרופות הוא להשלים בצורה סינתטית את המחסור הקיים בדופמין במוח, המזוהה כגורם היוצר את המחלה. עם זאת, יש להכיר בעובדה שעד היום לא נמצאה תרופה בעלת יעילות המונעת את המחלה או עוצרת אותה.

טיפולים נוספים הנעשים במקביל כוללים פעילות גופניתפיזיותרפיה ותזונה של מרכיבים נוגדי חמצון. במסגרת טיפולים שעודן בשלב מחקר נעשות כיום גם פעולות נוירוכירורגיות הכוללות השתלת תאי עובר במוח. אמינותן של פעולות אלה טרם הוכח.

לקבלת טיפול וטיפול תרופתי במחלת הפרקינסון או בסימפטומים של המחלה יש לפנות לרופא המטפל.

זכויות החולה ועמותות

חשוב לדעת כי בישראל ישנן זכויות המגיעות לחולי פרקינסון בביטוח לאומי, במקרים בהם המחלה פוגעת ביכולת לעבוד ולתפקד, במקרה והמחלה דורשת טיפול והשגחה צמודים ועוד. למידע בנושא ניתן לפנות לעמותת פרקינסון בישראל ובה מידע רב, אפשרות לקבלת תשובות על שאלות רלוונטיות וכן קישורים לאתרים רלוונטיים.  

אם לאחר קריאת המאמר אתם זקוקים למידע נוסף לחצו כאן
מעוניינים לקבל עדכונים בדיוור ממשפחה מטפלת לחצו כאן
האם המאמר עזר לך? עזר לא עזר הוסף תגובה למאמר
אהבת את המאמר? עכשיו תוכל להציג אותו ללא תשלום באתרך - לחץ כאן
כל שעליך לעשות הוא להטמיע את קוד המאמר מאתר 'משפחה מטפלת' באתרך.בכל בעיה טכנית ניתן לפנות באמצעות טופס זה. פרסום תכנים מאתר 'משפחה מטפלת' כפוף לתנאים אלה
האתר נבנה ע"י טלרום פתרונות מחשוב
ייזום, ניהול, הפקה וקידום ע"י לבב

© "רעות - משפחה מטפלת" כל הזכויות שמורות ל: עמותת רעות- שרות נשים סוציאלי (ע"ר) ועמותת אשל - האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל (ע"ר) "© "משפחה מטפלת" הוא אתר אינפורמטיבי בלבד. כל המידע המופיע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי, משפטי, כלכלי, צרכני, פיננסי או אחר והכול לפי העניין וכל שימוש שיעשה במידע המפורסם באתר הינו באחריות המשתמש בלבד. הגלישה כפופה לתנאי שימוש.

ביטוח לאומי, עובד זר, עובדים זרים , דיור מוגן, חוק סיעוד, בית אבות, בתי אבות,  מרכז מידע רעות אשליפוי כוח, ביטוח בריאות, גיל הזהב, טיפול בזקן, קצבאות ביטוח לאומי, גמלת סיעוד, טפסים ביטוח לאומי, שיקום, פצעי לחץ, צוואה, דיור מוגן דתי לאומי, דואגים להורים

יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  

X
בכל שאלה הנוגעת בטיפול בזקן ניתן להתייעץ עם מומחה באתר, מידי יום, בין השעות 15:00-09:00. לקבלת ייעוץ לאחר שעות הפעילות ובטלפון
ניתן לפנות למרכז המידע לחץ כאן