הסיבות לרעידות בידיים ודרכי הטיפול בבעיה

רעד בידיים הוא תנועה לא רצונית בקצב קבוע הנוצר כתוצאה מכיווצים במספר קבוצות של שרירים.

נערך לאחרונה ב:25.04.2010
דירוג המאמר:

קיימים מספר סוגים של רעד, הנקבעים בהתאם לקצב הרעידות בשנייה ולזמן הופעתן. הרעידות יכולות להופיע בתנוחות מסויימות, בעת מנוחה או במהלך תנועה של הידיים, בזמן אכילה או אחזקת חפצים שונים. 

סוגי רעד וזיהויין

 • רעד פיזיולוגי - לא כל רעד בידיים מעיד על בעיה פתולוגית. חלק מהרעידות מופיעות מסיבה פיזיולוגית, כלומר תהליך טבעי התלוי בזמן ומופיע לעת זקנה מתקדמת. רעד פיזיולוגי הוא מהיר ומופיע בתדירות של 8-13 פעמים בשנייה. תופעה זו מקורה בעצבים המוטורים והיא מתבטאת ברוב המקרים ברעד מאוד עדין באצבעות הידיים. לעיתים הוא לא נראה לעין וניתן להבחין בו רק באמצעות מיכשור רפואי מיוחד המיועד למדידות רעד. 
 • רעד פתולוגי - לעומת זאת, מופיע בקצב של 4-7 רעידות בשנייה. קיימים מספר סוגים של רעד פתולוגי:
 • רעד essential tremor – סוג הרעידות השכיח ביותר,  בחלק מהמקרים יש לו בסיס גנטי במשפחה. הוא מתבטא ב 4-7 רעידות ביד בשנייה. לרעד זה אין שום קשר למחלות נוירולוגיות וברוב הפעמים הוא מהווה סימפטום נויורולוגי בודד.  רעד זה נוטה להתעצם בפעולות מסויימות, בעיקר בעת התקבעות השרירים בתנועה כלשהי כמו לדוגמא בעת אחיזה בכוס. סוג רעד זה נוטה להחמיר עם הגיל. רעד זה נעשה חמור יותר במקרים של תחושת חרדה, מתח נפשי או אחרי פעילות גופנית ונעשה קל יותר בזמן הליכה או לאחר ששותים אלכוהול. החמרה ברעידות עלולה לגרום לקשיים בכתיבה ולכתב לא ברור, חוסר יכולת לקרב כפית או כוס אל הפה מבלי לשפוך את המזון או השתייה וקשיים בפעולות נוספות שדורשות דיוק בפעילות הידיים. 
 • רעד Action and postural tremor – רעד המופיע בעת פעולה או תנועה של השרירים. ברוב המקרים הוא נעלם כאשר הידיים רפויות וחוזר להופיע עם הפעלת השרירים. 
 • רעד פיזיולוגי מוגבר – דומה באיפיוניו לרעד הפיזיולוגי, אולם הוא נראה יותר לעין ומורגש יותר. זהו רעד מהיר הנוטה להתעצם בעת פעולה, תנועה או תנוחה כלשהי של השרירים. כך למשל יכול הרעד להופיע בעת פשיטת הידיים קדימה ופיסוק האצבעות. רעד זה נוטה להתעצם במקרה של מתח נפשי וקשור לפעמים לפעילות יתר של בלוטת התריס או בלוטת יותרת הכליה. הרעד עשוי להתגבר כתוצאה מנטילת תרופות מסויימות או בעקבות צריכת קפאין, הפסקת תרופות מרגיעות וכו'. 

סוגי רעד הקשורים למחלות נוירולוגיות

רעידות בידיים אופייניות לחולים במחלות העצבים ההיקפיים. הסיבה לכך היא פגיעה בשכבת השומן שעוטפת את העצבים (מיאלין). רעד מהסוג הזה מתעצם בעת פעולה של הידיים. 

 • רעד בעקבות מחלת פרקינסון - פרקינסון היא מחלה ניוונית של מערכת העצבים. המחלה פוגעת בעיקר  ביכולת התנועה ולכן התנועות הפוכות איטיות ומגושמות יותר. ההליכה משתנה להליכה שפופה, איטית ולא יציבה והצעדים הופכים קטנים. כמו כן קיימת תופעה של נוקשות השרירים ורעד.
  רעד בעקבות מחלת פרקינסון אינו דומה לכל סוגי הרעד שצויינו עד כה. מדובר ברעידות איטיות של 3-5 פעמים בשנייה, אשר מופיעות ברוב המקרים במצב של מנוחה. רעד מפרקינסון מופיע תחילה, ברוב המקרים, בצד אחד של הגוף ולאחר מכן עובר גם לצד השני. הרעד בידיים בא לידי ביטוי במקרים רבים בתנועת כיפוף ויישור אצבעות הידיים המזכיר תנועה של ספירת שטרות כסף. מסיבה זו נוהגים לתאר את הרעד הפרקינסוני כרעד של ספירת כסף.  
  רעד כתוצאה מפרקינסון מחמיר בעת הליכה, שלא כמו סוגי רעד אחרים הזוכים להקלה בזמן הליכה. חומרת הרעידות אצל חולי פרקינסון לא תמיד תואמת לחומרה של שאר הסימפטומים של המחלה. התנועה האיטית, הבעיה בהליכה ונוקשות השרירים שמאפיינים את הפרקינסון עלולים להחמיר במקרה של רעד קל. עם זאת, קיימת אפשרות למצב הפוך בו יופיעו תחילה רעידות קשות בליווי סימפטומים נוספים קלים של המחלה. עוד על פרקינסון ניתן לקרוא כאן.
 • רעד כתוצאה ממחלות של המוח הקטן - intention (ataxic) tremor - המוח הקטן אחראי ביחד עם חלקים אחרים במוח על קואורדינציה של פעילות השרירים. במקרים של מחלות במוח הקטן או במקומות שקרובים אליו בגזע המוח, קיים סיכוי לרעד. רעד זה מחמיר ככל שנזקקים ליותר קאורדינציה ודיוק. זהו רעד גס ואיטי המופיע בקצב של 2-4 פעמים בשנייה.

טיפול תרופתי ברעד

אם נקבע שקיים צורך בנטילת תרופות, יש מספר תרופות המיועדות להקל על הרעידות. על תרופות אלה נמנות תרופות חוסמות קולטני בטא. כמו כן קיימות תרופות להקלה על רעד שעובדות על מערכת העצבים, אולם נטילתן כרוכה בתופעות לוואי שונות כמו תחושת אי יציבות או ישנוניות. בתרופות אלה מומלץ להתחיל במינונים קטנים ולהעלות אותם בהדרגה. התרופות הללו כוללות בתוכן גם קבוצה של תרופות נגד אפילפסיה, יש להיוועץ עם מומחה בקשר למתן וסוג התרופה המתאימה..
במצבים קשים של רעד כתוצאה מפרקינסון קיימת גם אפשרות של השתלת קוצב וגאלי באיזור התלמוס במוח, הגורם להפסקה או לשיפור מהותי ברעידות בצד הנגדי למקום בו הושתל הקוצב.  

טיפול לא תרופתי ברעד

אם מדובר ברעד קל שלא פוגע באיכות החיים, על מנת למנוע את הופעתו בעת אירוע חברתי כדאי לשתות לפני כן בין שליש לחצי כוס יין. כמות זו אינה גורמת לשיכרות או להתמכרות אולם היא מקלה מאוד על הרעד למשך מספר שעות. אפשרות נוספת היא להצמיד משקולת באמצעות רצועה ליד או לאמה ובכך לצמצם את התנודות של הרעד. שיטה זו יעילה במקרה של רעד אסנציאלי ופחות מקרים של רעד כתוצאה מפרקינסון.
כשהרעד קיצוני עד כדי הפרעה בתפקוד יומיומי יש לשקול פניה אל המוסד לביטוח לאומי לשם קבלת מטפלת בבית באמצעות חוק סיעוד.  

לסיכום, הסיבות לרעד בידיים הן שונות ולכן חשוב לקבל אבחון רפואי אשר יקבע את הסיבה להן. לאחר האבחון ניתן יהיה להחליט האם יש צורך בנטילת תרופות, או שמספיק בשלב הנוכחי להיעזר בפתרונות לא תרופתיים כמו למשל שתיית מעט יין לפני אירוע חברתי.

אם לאחר קריאת המאמר אתם זקוקים למידע נוסף לחצו כאן
מעוניינים לקבל עדכונים בדיוור ממשפחה מטפלת לחצו כאן
האם המאמר עזר לך? עזר לא עזר הוסף תגובה למאמר
אהבת את המאמר? עכשיו תוכל להציג אותו ללא תשלום באתרך - לחץ כאן
כל שעליך לעשות הוא להטמיע את קוד המאמר מאתר 'משפחה מטפלת' באתרך.בכל בעיה טכנית ניתן לפנות באמצעות טופס זה. פרסום תכנים מאתר 'משפחה מטפלת' כפוף לתנאים אלה

למאמר זה התפרסמו 14 תגובות

14 .

מכשיר מדידת הרעד

שמעון 25/10/2015 11:52:45
13 .

תגובה למירה מור

בלה ילמה - עו"ס רעות - משפחה מטפלת 02/09/2015 12:50:25
12 .

מירה מור 01/09/2015 09:47:11
11 .

תגובה למימי

יפעת קרלמן, עו"ס רעות- משפחה מטפלת 26/04/2015 12:29:30
10 .

רעד בידיים כבר חצי שנה

מימי 26/04/2015 03:06:47
9 .

תגובה לבן 23

מיכל אברהם, עו"ס רעות-משפחה מטפלת 26/06/2013 10:31:17
8 .

רעד ביד ימין

בן 23 25/06/2013 20:31:56
7 .

איך להצמיד משקולת לאמה?

ל שגיב 30/10/2011 10:24:25
6 .

פנחס 06/09/2010

לירון 25/10/2011 10:05:41
5 .

רעד ביד ימין

פנחס 06/09/2011 22:56:56
4 .

תגובה לנירה

מיכל אברהם,עו"ס 18/05/2010 10:52:29
3 .

רעד שטופל בדרלין

נירה 18/05/2010 08:02:31
2 .

רעידות בידיים

חנן 30/04/2010 08:33:45
1 .

הקשר בין זריקת קורטיזון ורעד בידיים

יוסיקו 29/04/2010 05:49:00
האתר נבנה ע"י טלרום פתרונות מחשוב
ייזום, ניהול, הפקה וקידום ע"י לבב

© "רעות - משפחה מטפלת" כל הזכויות שמורות ל: עמותת רעות- שרות נשים סוציאלי (ע"ר) ועמותת אשל - האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל (ע"ר) "© "משפחה מטפלת" הוא אתר אינפורמטיבי בלבד. כל המידע המופיע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי, משפטי, כלכלי, צרכני, פיננסי או אחר והכול לפי העניין וכל שימוש שיעשה במידע המפורסם באתר הינו באחריות המשתמש בלבד. הגלישה כפופה לתנאי שימוש.

ביטוח לאומי, עובד זר, עובדים זרים , דיור מוגן, חוק סיעוד, בית אבות, בתי אבות,  מרכז מידע רעות אשליפוי כוח, ביטוח בריאות, גיל הזהב, טיפול בזקן, קצבאות ביטוח לאומי, גמלת סיעוד, טפסים ביטוח לאומי, שיקום, פצעי לחץ, צוואה, דיור מוגן דתי לאומי, דואגים להורים

יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  יעוץ חינם על ידי עובד סוציאלי  >  

X
בכל שאלה הנוגעת בטיפול בזקן ניתן להתייעץ עם מומחה באתר, מידי יום, בין השעות 15:00-09:00. לקבלת ייעוץ לאחר שעות הפעילות ובטלפון
ניתן לפנות למרכז המידע לחץ כאן