לוגו דף הבית JDC

מהן ההוצאות הכרוכות בהעסקת עובד זר

עובד זר-כמה מקבל? וכמה זה עולה לאדם ולמשפחתו?

מאת:  מיכל אברהם, עו"ס / משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-26/09/16
א א א
תקציר:כמה עולה להעסיק עובד זר? האם יש עלויות נוספות חוץ משכרו של העובד? למי משלמים מה ומתי? הרכב השכר של העובד הזר ועוד

העסקת עובד זר כרוכה בהרבה הוצאות מלבד שכרו של העובד. במסגרת תהליך הוצאת הרישיון והבאת העובד הזר מחו"ל יש צורך בתשלומי אגרה לגופים ממשלתיים, עמלות לחברות כוח אדם, הוצאות עבור ביטוחים ותנאים סוציאליים. במאמר מרוכזים התשלומים הכרוכים בהעסקת עובד זר החל מהליך הוצאת הרישיון לעובד זר ועד להוצאות בתקופת העסקה וסיום העסקה. הסכומים הנקובים משתנים מזמן לזמן.

ההוצאות הכרוכות בהעסקת עובד זר

 

הוצאות הכרוכות בתהליך הוצאת רישיון העסקת עובד זר

 • אגרה למשרד  הפנים רשות ההגירה והאוכלוסין- 300 ש"ח, בהליך הוצאת הרישיון ובעת חידוש היתר העסקה (מעודכן ל- 1/2016).
 • אגרה למשרד הפנים- 175 ש"ח, תשלום למשרד הפנים בכניסת העובד לארץ.
 • עמלה לחברת כוח אדם על תיווך והבאת עובד זר- על פי חוק רשאיות הלשכות הפרטיות (חברות כוח האדם) לגבות מהמשפחה המעסיקה תשלום  עבור תיווך והבאת העובד הזר. החוק מגביל את גובה העמלה ל-2000 ש"ח. חשוב לדעת שרוב החברות כוללות בתשלום העמלה אחריות לשנה כך שהחברה אחראית להביא עובד זר אחר במידה והעובד עזב או פוטר במהלך השנה הראשונה.

לערכת טפסים ותשלומים להוצאת רישיון לעובד זר – לחץ כאן

לרשימת לשכות פרטיות (חברות כוח אדם)  בעלות רישיון והיתר להבאה לתיווך ולטיפול בעובדים זרים בענף הסיעוד בלבד (עו"ז)- לחץ כאן

תשלומים בזמן העסקת העובד הזר

 • ביטוח רפואי- באחריות המשפחה המעסיקה לרכוש עבור העובד הזר ביטוח רפואי על מנת לדאוג לצרכיו הרפואיים. ניתן לערוך סקר שוק בין הצעות הביטוחים הקיימים או להיעזר בחברת כוח אדם ברכישת ביטוח רפואי דרכה. עלות רוב פוליסות הביטוח הרפואי היא  1.8$ ליום בממוצע.
 • ביטוח לאומי- המשפחה המעסיקה חייבת בתשלום ביטוח לאומי עבור העובד הזר בגובה 2% משכרו. יש לפנות ישירות לביטוח לאומי ולהסדיר את העברת התשלום. במידה והמטופל המעסיק זכאי לגמלת חוק סיעוד, הוא ישלם ביטוח לאומי עבור העובד רק על סכום ההשתתפות שלו בתשלום שכרו של העובד.

   מינואר 2014 מי שמקבל גמלת סיעוד ומעסיק עובד זר דרך לשכה פרטית, מקבל פטור מדיווח ומתשלום דמי הביטוח על תוספת השכר שמשלם לעובד הזר. זאת בתנאי שפתח תיק לעובד הזר בביטוח לאומי והחלק שלו בשכר לא עולה על 3000 ש"ח בחודש. אם השלמת השכר עולה על 3000 ש"ח המעסיק חייב לדווח ולשלם את הביטוח הלאומי על כל החלק שלו בשכר.

 • דמי התקשרות- תשלום חודשי לחברת כוח אדם, חברות כוח אדם גובות מהמשפחות המעסיקות דמי התקשרות חודשיים עבור שירותי ליווי, מעקב וסיוע בפתרון בעיות עם העובד הזר. גובה דמי התקשרות הוא עד 70 ש"ח בחודש. חשוב לדעת שבנוסף לרישום העובד, במסגרת ההתקשרות, חברות כוח אדם מחויבות במתן שירותי ליווי ופיקוח של עובד סוציאלי למשפחות המעסיקות ולעובדים.

הרכב השכר של העובד הזר

שכרו של העובד הזר צמוד לגובה שכר המינימום הקבוע במשק כיום 4825 ש"ח ברוטו. זוהי פעימה שנייה מתוך שלוש הצפויות להתרחש עד 2017. כאשר לבסוף, השכר יגיע ל- 5000 ש"ח.

עובד זר חדש (הכוונה לחדש בארץ) משתכר פחות מעובד זר ותיק הדורש בדרך כלל שכר גבוה יותר.

ניכויים משכר העובד (הניכוי משכר הברוטו)
משכר העובד ניתן לנכות את השתתפות העובד בהוצאות עבור מגורים, הוצאות נלוות (כמו- מים, חשמל, גז, ארנונה), ביטוח רפואי, מפרעות שונות.

הזכותון לעובד הזר מדגיש כי תקרת הניכוי החודשי המותר בגין ביטוח רפואי, מגורים הולמים, הוצאות נלוות, וחוב למעסיק, הינה עד 25% משכרו של העובד, ואין מעביד רשאי לנכות מעבר לכך וכן כאשר חישוב כל הניכויים המותרים מגיע לפחות מ- 25% , אין המעסיק רשאי לנכות את מלוא ה-25%.

למאמר המלא על הניכויים משכר העובד הזר, לחצו כאן.

חשוב לציין כי דמי הכיס השבועיים שמשלמים לעובד (בגובה 100 ש"ח), בכל שבוע לקראת היציאה ליום החופשי שלו, גם אם הוא לא יוצא ליום חופשי, הנם חלק משכר הברוטו של העובד.

תוספות לשכר העובד (התוספת לשכר הברוטו)

 • תשלום עבור עבודה בימי חג/יום חופש שבועי- עובדים זרים זכאים למנוחה שבועית (יום מנוחה- מינימום 25 שעות) ול- 9 ימי חג לפי דתם ולבחירתם. במידה ועובד בוחר לעבוד ביום זה הוא זכאי לתשלום.
  במסגרת פסק הדין שניתן לאחרונה (7/7/16) נקבע כי התשלום עבור עבודה ביום המנוחה של העובד- "צריך להיות 150% משכרו, עבור יום עבודה רגיל, שאיננו יום המנוחה" (בתנאי שהעבודה ביום המנוחה אינה שונה מהעבודה ביום רגיל).
 • מכאן שעל מנת לחשב את התשלום עבור יום המנוחה –
  1. יש לחשב את השכר היומי של העובד
  2. להכפיל את השכר היומי ב 150%

לדוגמה:

 •  עובד שמקבל שכר מינימום 4825 ש"ח, שכר עבודתו ביום המנוחה השבועי/ יום חג הוא 289.5 ש"ח ליום.

  החישוב נעשה באופן הבא:

  1.  4825 ש"ח לחלק ל- 25 (ימי עבודה) שווה 193 ש"ח
  2.  להכפיל את השכר היומי ב- 150% : 193*150% שווה 289.5 ש"ח

לקטעים הרלבנטיים מתוך פסק הדין, לחצו כאן

 • פנסיה- העובדים הזרים זכאים ככל עובד אחר בישראל להפרשה לקרן פנסיה לאחר תקופת עבודה מסוימת. הסכומים הנצברים בקרן הפנסיה יועברו לידיו של העובד הזר לאחר שיסיים את עבודתו אצל המעסיק. עד היום לא נקבע נוהל המאפשר פתיחת חשבון מיוחד לצורך הפנסיה ולכן יש לשמור כספים אלו עבור העובד הזר.
 • דמי הבראה- בשנה הראשונה העובד זכאי ל 5 ימי הבראה כפול 378 ש"ח (מעודכן לספטמבר 2014, לא עודכן מאז) לכל יום הבראה, בשנה שניה-שלישית דמי הבראה הם עבור 6 ימי הבראה. ימי ההבראה עולים בהתאם לוותק. עובד שלא עבד שנה שלמה לא זכאי לדמי הבראה.
 • פדיון ימי חופשה שנתית- עובד זר עם וותק של עד ארבע שנים זכאי ל 15 ימי חופשה שנתית בשנה (החל מיולי 2016). ול- 13 ימי חופשה למקרה שפודה אותם, שווי יום חופש לצורך פדיון הוא 193 ש"ח.

על חופשות וחגים של העובדים הזרים ראה כאן.

 • ימי מחלה- בהתאם לחוק דמי מחלה, לכל עובד מגיע זכות של יום וחצי מחלה לחודש. עד למקסימום של 90 ימי מחלה. המעסיק מחוייב לשלם מיום המחלה השני. ביום השני והשלישי יקבל העובד 50% משכרו הרגיל. מהיום הרביעי ואילך, יקבל העובד הזר שכר רגיל. עובד מתחיל לצבור את ימי המחלה מיום תחילת עבודתו.

  בנוסף לזכות בסיסית זו, קיימים חוקים אחדים העוסקים בדמי מחלה בגין מחלת ילד, מחלת הורה, מחלת בן זוג ובדיקות הקשורות בהריון של בן זוג. כל החוקים הללו מעניקים זכות להיעדרות, בהתאם לתנאים הקבועים בהם, והם על-חשבון מכסת ימי המחלה שצבר העובד הזר.

* רצוי תמיד לנהל רישום מסודר של תשלומים לעובד ולהחתים את העובד בכל פעם שהוא מקבל כסף מהמעסיק.

תשלום לעובד זר באמצעות גמלת חוק סיעוד

ניתן להמיר את שעות גמלת חוק סיעוד לתשלום עבור עובד זר לפי הפירוט הבא:

 • מי שזכאי לגמלת סיעוד ומעסיק מטפל ל- 12 שעות ומעלה ל- 6 ימים, יכול לקבל את גמלת הסיעוד בכסף ישירות לחשבון הבנק ללא תווך של חברה. יש צורך לעמוד בתנאים מסויימים. לפרטים נוספים על גמלת סיעוד בכסף ,ניתן ללחוץ כאן.
 • התשלום מועבר למשפחה דרך חברות הסיעוד נותנות שירותי חוק סיעוד, לאיתור חברת הסיעוד המאושרות ע"י ביטוח לאומי באזורכם ראה כאן. (לא תמיד הלשכה הפרטית מוכרת גם כחברת סיעוד). במקרים כאלה על המשפחה המעסיקה להירשם גם אצל חברת סיעוד לצורך העברת הגמלה לתשלום לעובד.

* חשוב לציין שאדם שזכאי לרישיון להעסקת עובד זר ולא מעסיק עובד זר, זכאי לגמלת חוק סיעוד גבוהה יותר:150% גמלה- במקרה זה יהיה שווה ל-19 שעות סיעוד ובמקרה של הכנסות גבוהות  9.5 שעות, ו 168% גמלה במקרה זה יהיה שווה ל 22 שעות סיעוד ו-11 שעות לבעלי הכנסות גבוהות.

סיום עבודת עובד זר

פיצויי פיטורין – עובד זר אשר פוטר מעבודתו, זכאי לקבל פיצויי פיטורין בהתאם לחוק – שכר עבודה של חודש עבור כל שנת עבודה. חשוב מאוד לנהל רישום מסודר של העברת תשלומים לעובד הזר ורצוי להחתים את העובד עם סיום עבודתו על כך ששולם לו כל מה שמגיע לו ואין למשפחה המעסיקה חובות כלפיו. למאמר המלא על תהליך סיום עבודתו של עובד זר – לחץ כאן

לחוברת זכויות העובד הזר, לחצו כאן

לשאלות ספציפיות ניתן לפנות אל הפורום ו/או למומחים שלנו שישמחו לענות על שאלותיכם.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

לכתבה זו התפרסמו 243 תגובות

 1. ציונה, 16.6.16

  סוכם עם המטפלת על 4000 ש"ח משכורת לחודש
  האם דמי הכיס 100 ש"ח לחודש הם כלולים בשכר החודשי או הם בנוסף ל-4000 ש"ח ?
  כלומר 4.400

  1. יפעת קרלמן, 16.6.16

   ציונה שלום,
   תלוי מה סיכמתם עם המטפלת לגבי השכר. בעקרון ה- 400 ש"ח הם בעצם "מפרעה על חשבון השכר" והם חלק משכר המינימום- 4650 ש"ח, לא בנוסף.

   יפעת

 2. טל, 21.6.16

  האם 70 השקלים שמשולמים לחברת ההשמה, הם לכל שנות העבודה העתידיות?

 3. יפעת קרלמן, 26.6.16

  טל שלום,
  70 ש"ח לחודש הם הסכום החודשי המקסימלי (נכון לעכשיו) אותו חברת ההשמה יכולה לגבות על שירותים אותם היא מחוייבת לספק, כגון- ביקורים רבעוניים בבית המטופל, סיוע בפתרון בעיות בהעסקה, סיוע בהארכת תוקף היתרים ואשרות ועוד.
  יפעת

 4. ארי, 14.7.16

  שלום רב
  העובדת אצל אבא שלי קיבלה ביוני 3696 ש״ח כי התחילה את העבודה ב6/6.
  כמה עלי לשלם לביטח לאומי?

  1. יפעת קרלמן, 14.7.16

   ארי שלום,
   אם אתה מעסיק את העובדת ישירות ללא תיווך של חברת סיעוד אז אתה אמור לשלם 2% משכר הברוטו לביטוח לאומי, אם הסכום שנקבת הוא סכום הברוטו זה יוצא 73.92 ש"ח . לעומת זאת, אם אתה מעסיק את העובדת במשותף עם חברת הסיעוד (כי גמלת הסיעוד מביטוח לאומי עוברת דרך החברה כתשלום לעובדת) אתה מחוייב לשלם ביטוח לאומי עבורה רק אם השלמת השכר שלך עולה על 3000 ש"ח בחודש. אם השלמת השכר שלך נמוכה מ- 3000 ש"ח בחודש אתה פטור מדיווח ומתשלום דמי הביטוח על תוספת השכר שאתה משלם לעובד הזר. זאת בתנאי שפתחת תיק לעובד הזר בביטוח לאומי .
   בהצלחה
   יפעת

   1. יפעת קרלמן, 17.7.16

    ארי שלום,
    לא הבנתי אם את מעסיק אותה ישירות או דרך חברת סיעוד? אם אתה מעסיק בשיתוף עם חברת סיעוד, והחלק שלכם עולה על 3000 ש"ח בחודש(מה שאתם משלימים לה) אז אתם למיטב ידיעתנו אמורים לשלם לה 2% מהחלק שלכם בשכר ברוטו.
    יפעת

   2. ארי, 14.7.16

    יפעת תודה על תשובתך
    המטפלת עבדה בחודש יוני 22 ימים, סיכמנו איתה על שכר של 4200 נטו,לכן קיבלה 3696 שקלים בחודש יוני
    האם ה-2% בטוח מחושבים מהסכום הזה ולא מהחלק היחסי מ-4650 ש״ח ?

 5. Idana Swissa, 30.8.16

  המטפלת מקבלת שכר מהחברת סיעוד. את הקניות והחשבונות משלמים מכספי המטופלת האם יש איפשהו מידע בנוגע לתשלומים האלה??? האם המטפלת צריכה להשתתף גם בהוצאות כיוון שמתגוררת בבית עם המטופלת? ויש לי עוד שאלה אם הבן של המטופלת חי בחול האם חייב להיות אפוטרופוס רשום בארץ?

  1. יפעת קרלמן, 5.9.16

   עדנה שלום,
   תוכלי לקרוא על הניכויים המותרים משכר העובדת במאמר בקישור הבא http://goo.gl/m0roNs
   לגבי השאלה על האפוטרופוס, פני אלינו מרכז המידע 1700700204
   יפעת

כתיבת תגובה