לוגו דף הבית JDC

מהן ההוצאות הכרוכות בהעסקת עובד זר

עובד זר-כמה מקבל? וכמה זה עולה לאדם ולמשפחתו?

מאת:  מיכל אברהם, עו"ס / משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-31/03/16
א א א
תקציר:כמה עולה להעסיק עובד זר? האם יש עלויות נוספות חוץ משכרו של העובד? למי משלמים מה ומתי? הרכב השכר של העובד הזר ועוד

העסקת עובד זר כרוכה בהרבה הוצאות מלבד שכרו של העובד. במסגרת תהליך הוצאת הרישיון והבאת העובד הזר מחו"ל יש צורך בתשלומי אגרה לגופים ממשלתיים, עמלות לחברות כוח אדם, הוצאות עבור ביטוחים ותנאים סוציאליים. במאמר מרוכזים התשלומים הכרוכים בהעסקת עובד זר החל מהליך הוצאת הרישיון לעובד זר ועד להוצאות בתקופת העסקה וסיום העסקה. הסכומים הנקובים משתנים מזמן לזמן.

ההוצאות הכרוכות בהעסקת עובד זר

 

הוצאות הכרוכות בתהליך הוצאת רישיון העסקת עובד זר

 • אגרה למשרד  הפנים רשות ההגירה והאוכלוסין- 300 ש"ח, בהליך הוצאת הרישיון ובעת חידוש היתר העסקה (מעודכן ל- 1/2016).
 • אגרה למשרד הפנים- 175 ש"ח, תשלום למשרד הפנים בכניסת העובד לארץ.
 • עמלה לחברת כוח אדם על תיווך והבאת עובד זר- על פי חוק רשאיות הלשכות הפרטיות (חברות כוח האדם) לגבות מהמשפחה המעסיקה תשלום  עבור תיווך והבאת העובד הזר. החוק מגביל את גובה העמלה ל-2000 ש"ח. חשוב לדעת שרוב החברות כוללות בתשלום העמלה אחריות לשנה כך שהחברה אחראית להביא עובד זר אחר במידה והעובד עזב או פוטר במהלך השנה הראשונה.

לערכת טפסים ותשלומים להוצאת רישיון לעובד זר – לחץ כאן

לרשימת לשכות פרטיות (חברות כוח אדם)  בעלות רישיון והיתר להבאה לתיווך ולטיפול בעובדים זרים בענף הסיעוד בלבד (עו"ז)- לחץ כאן

תשלומים בזמן העסקת העובד הזר

 • ביטוח רפואי- באחריות המשפחה המעסיקה לרכוש עבור העובד הזר ביטוח רפואי על מנת לדאוג לצרכיו הרפואיים. ניתן לערוך סקר שוק בין הצעות הביטוחים הקיימים או להיעזר בחברת כוח אדם ברכישת ביטוח רפואי דרכה. עלות רוב פוליסות הביטוח הרפואי היא  1.8$ ליום בממוצע.
 • ביטוח לאומי- המשפחה המעסיקה חייבת בתשלום ביטוח לאומי עבור העובד הזר בגובה 2% משכרו. יש לפנות ישירות לביטוח לאומי ולהסדיר את העברת התשלום. במידה והמטופל המעסיק זכאי לגמלת חוק סיעוד, הוא ישלם ביטוח לאומי עבור העובד רק על סכום ההשתתפות שלו בתשלום שכרו של העובד.

   מינואר 2014 מי שמקבל גמלת סיעוד ומעסיק עובד זר דרך לשכה פרטית, מקבל פטור מדיווח ומתשלום דמי הביטוח על תוספת השכר שמשלם לעובד הזר. זאת בתנאי שפתח תיק לעובד הזר בביטוח לאומי והחלק שלו בשכר לא עולה על 3000 ש"ח בחודש. אם השלמת השכר עולה על 3000 ש"ח המעסיק חייב לדווח ולשלם את הביטוח הלאומי על כל החלק שלו בשכר.

 • דמי התקשרות- תשלום חודשי לחברת כוח אדם, חברות כוח אדם גובות מהמשפחות המעסיקות דמי התקשרות חודשיים עבור שירותי ליווי, מעקב וסיוע בפתרון בעיות עם העובד הזר. גובה דמי התקשרות הוא עד 70 ש"ח בחודש. חשוב לדעת שבנוסף לרישום העובד, במסגרת ההתקשרות, חברות כוח אדם מחויבות במתן שירותי ליווי ופיקוח של עובד סוציאלי למשפחות המעסיקות ולעובדים.

הרכב השכר של העובד הזר

שכרו של העובד הזר צמוד לגובה שכר המינימום הקבוע במשק כיום 4650 ש"ח ברוטו. זוהי פעימה ראשונה מתוך שלוש הצפויות להתרחש עד 2017. כאשר לבסוף, השכר יגיע ל- 5000 ש"ח.

עובד זר חדש (הכוונה לחדש בארץ) משתכר פחות מעובד זר ותיק הדורש בדרך כלל שכר גבוה יותר.

ניכויים משכר העובד (הניכוי משכר הברוטו)
משכר העובד ניתן לנכות את השתתפות העובד בהוצאות עבור מגורים, הוצאות נלוות (כמו- מים, חשמל, גז, ארנונה), ביטוח רפואי, מפרעות שונות.

הזכותון לעובד הזר מדגיש כי תקרת הניכוי החודשי המותר בגין ביטוח רפואי, מגורים הולמים, הוצאות נלוות, וחוב למעסיק, הינה עד 25% משכרו של העובד, ואין מעביד רשאי לנכות מעבר לכך וכן כאשר חישוב כל הניכויים המותרים מגיע לפחות מ- 25% , אין המעסיק רשאי לנכות את מלוא ה-25%.

למאמר המלא על הניכויים משכר העובד הזר, לחצו כאן.

שימו לב שעל אף העלאת שכר המינימום באפריל 2015 ל- 4650 ש"ח, במידה והעובדת משתכרת מ- 3600 ש"ח ומעלה נטו, השכר שמקבלת עדיין במסגרת החוק. זאת משום שמשכר הברוטו- 4650 ש"ח ניתן לנכות עד 25% (כפי שפורט למעלה).

חשוב לציין כי דמי הכיס השבועיים שמשלמים לעובד (בגובה 100 ש"ח), בכל שבוע לקראת היציאה ליום החופשי שלו, גם אם הוא לא יוצא ליום חופשי, הנם חלק משכר הברוטו של העובד.

תוספות לשכר העובד (התוספת לשכר הברוטו)

 • דמי הבראה- בשנה הראשונה העובד זכאי ל 5 ימי הבראה כפול 378 ש"ח (מעודכן לספטמבר 2014, לא עודכן מאז) לכל יום הבראה, בשנה שניה-שלישית דמי הבראה הם עבור 6 ימי הבראה. ימי ההבראה עולים בהתאם לוותק. עובד שלא עבד שנה שלמה לא זכאי לדמי הבראה.
 • פנסיה- העובדים הזרים זכאים ככל עובד אחר בישראל להפרשה לקרן פנסיה לאחר תקופת עבודה מסוימת. הסכומים הנצברים בקרן הפנסיה יועברו לידיו של העובד הזר לאחר שיסיים את עבודתו אצל המעסיק. עד היום לא נקבע נוהל המאפשר פתיחת חשבון מיוחד לצורך הפנסיה ולכן יש לשמור כספים אלו עבור העובד הזר.
 • תשלום עבור עבודה בימי חג/יום חופש שבועי- עובדים זרים זכאים ליום חופש שבועי (36 שעות חופש רצופות) ול9 ימי חג לפי דתם ולבחירתם. עלות עבודה ביום חופש שבועי או ביום חג הוא 279 ש"ח עבור כל יום.
 • פדיון ימי חופשה שנתית- עובד זר זכאי ל 14 ימי חופשה שנתית בשנה. שווי יום חופש לצורך פדיון הוא 186 ש"ח.

על חופשות וחגים של העובדים הזרים ראה כאן.

* רצוי תמיד לנהל רישום מסודר של תשלומים לעובד ולהחתים את העובד בכל פעם שהוא מקבל כסף מהמעסיק.

תשלום לעובד זר באמצעות גמלת חוק סיעוד

ניתן להמיר את שעות גמלת חוק סיעוד לתשלום עבור עובד זר לפי הפירוט הבא:

 • מי שזכאי לגמלת סיעוד ומעסיק מטפל ל- 12 שעות ומעלה ל- 6 ימים, יכול לקבל את גמלת הסיעוד בכסף ישירות לחשבון הבנק ללא תווך של חברה. יש צורך לעמוד בתנאים מסויימים. לפרטים נוספים על גמלת סיעוד בכסף ,ניתן ללחוץ כאן.
 • התשלום מועבר למשפחה דרך חברות הסיעוד נותנות שירותי חוק סיעוד, לאיתור חברת הסיעוד המאושרות ע"י ביטוח לאומי באזורכם ראה כאן. (לא תמיד הלשכה הפרטית מוכרת גם כחברת סיעוד). במקרים כאלה על המשפחה המעסיקה להירשם גם אצל חברת סיעוד לצורך העברת הגמלה לתשלום לעובד.

* חשוב לציין שאדם שזכאי לרישיון להעסקת עובד זר ולא מעסיק עובד זר, זכאי לגמלת חוק סיעוד גבוהה יותר:150% גמלה- במקרה זה יהיה שווה ל-19 שעות סיעוד ובמקרה של הכנסות גבוהות  9.5 שעות, ו 168% גמלה במקרה זה יהיה שווה ל 22 שעות סיעוד ו-11 שעות לבעלי הכנסות גבוהות.

סיום עבודת עובד זר

פיצויי פיטורין – עובד זר אשר פוטר מעבודתו, זכאי לקבל פיצויי פיטורין בהתאם לחוק – שכר עבודה של חודש עבור כל שנת עבודה. חשוב מאוד לנהל רישום מסודר של העברת תשלומים לעובד הזר ורצוי להחתים את העובד עם סיום עבודתו על כך ששולם לו כל מה שמגיע לו ואין למשפחה המעסיקה חובות כלפיו. למאמר המלא על תהליך סיום עבודתו של עובד זר – לחץ כאן

לחוברת זכויות העובד הזר, לחצו כאן

לשאלות ספציפיות ניתן לפנות אל הפורום ו/או למומחים שלנו שישמחו לענות על שאלותיכם.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

לכתבה זו התפרסמו 229 תגובות

 1. 70 ש"ח לחודש לחברת כח האדם
  מה ההגיון בתשלום חודשי לחברת כח האדם, של 70 ש"ח. לא די בכסף שהם מקבלים מביטוח לאומי עבור העסקת העובדים ומי מבטיח שהסכום לא יעלה?
  אשמח לתשובה ranuna1@walla/co/il

 2. יש הגיון
  התשלום החדשי מיועד לפיקוח הרבעוני מדי 3 חודשים של העובדת הסוציאלית . אין לחברת כח אדם תשלום מביטוח לאומי אלא לחברות סיעוד ביקור עובדת עולה בערך 200 שח כך גם שאין פה רווח למישהו אלא תשלום על שירות חשוב ובקרה מקצועית

 3. תשלום שנתי לחברת ההשמה
  אין להם עובדים סוציאליים שמבקרים את המטופל.שום שירות אינני מקבלת עבור הסכום הנ"ל.

 4. לא עולה 200 ש"ח
  עולה הרבה פחות – בין 23-35 ש"ח לביקור של עובדת סוציאלית אצל מטופל אחד.
  חברות סיעוד יודעות טוב מאוד איך לקחת כסף מאנשים.
  ונכון מה שכתבה מלי שיש הרבה חברות שממש אבל ממש לא שולחות אף אחד שיבקר

 5. לא עולה 200 ש"ח
  עולה הרבה פחות – בין 23-35 ש"ח לביקור של עובדת סוציאלית אצל מטופל אחד.
  חברות סיעוד יודעות טוב מאוד איך לקחת כסף מאנשים.
  ונכון מה שכתבה מלי שיש הרבה חברות שממש אבל ממש לא שולחות אף אחד שיבקר

 6. לא הבנתי - מדובר על 200 או 70 ש"ח לחודש?
  עד היום לא ביקר אף אחד ואם אין לי צורך בביקורים ואני מסודרת מול ביטוח לאומי ומשרד הפנים למה צריך לשלם – עוד דרך להוציא כספים מאלה שאין להם.

 7. תגובה למזליקה ולעו"ס
  חברות כוח אדם גובות עד 2000 ש"ח תשלו חד פעמי על הבאה ותיווך של עובדים זרים ולאחר מכן יכולות לגבות עד 70 ש"ח לחודש דמי התקשרות.
  החברות חייבות לפי חוק לספק ליווי וסיוע של עו"ס מטעמן בתמורה לתשלום זה.

 8. יבנאל ת.ד 194 מיקוד 15225
  לחברת כח האדם שאינם בקשר
  עם העובד והמשפחה אינם נותנים כל שרות לא מגיע סכום כה גדול של 2000 שקל דמי טבוך אנא לברר סוגיה זו

 9. תגובה לאהרון מיבנאל
  אהרון שלום.
  החוק מאפשר לחברות כוח אדם לגבות ממשפחות המעסיק עד 2000 ש"ח עבור הבאה והשמת עובד זר.
  חשוב לציין שבמסגרת הסכום הזה קיימת אחריות לשנה ועל החלפת עובד במהלך השנה הראשונה אין לגבות דמי תיווך נוספים.

 10. סוחטים אותנו מכל צד
  לתאגיד שאני משלמת עבור אימי אין שום עובדת סוציאלית . שולחם את הפקידה שבקושי עושה את העבודה שלה.
  לא מודיעה מתי צריך לחדש אתהההיתר או את הויזה של העובדת. למה צריך אותם?
  שאני אומרת למה היא לא מודיעה לי מתי לחדש את הויזה היא אומרת אני לא המזכירה שלך!
  רק שצריך לשלם להם את ה840 שקל היא מתקשרת! בושה…

 11. משכורתו של עובד זר כוללת עפ"י חוק את דמי הכיס השבועיים הניתנים לו
  בניגוד למפורסם כאן במסמך זכותון לעובד בסעיף 2.2 שכר כותרת משנה אופן תשלום השכר כתוב"* יובהר: בתחום הסיעוד נהוג כי חלק משכרם של העובדים ניתן להם במזומנים, כדמי כיס שבועיים. כמו-כן נהוג בתחום הסיעוד כי חלק מהשכר ניתן במזון ובמשקאות."
  אכן יש להגן על זכויות העובדים הזרים אך לא חייבים לסחוט את המשפחות ולעוות את החוק לטובת העובדים ולרעת המשפחות שביטוח לאומי הרי לא מכסה את עלות שכר העובד הזר ובוודאי לא את ההטבות הנילוות שלהם.

 12. ראשון לציון
  אני לא מבין למה אזרח צריך להתעסק בהעסקת עובד זר. בישביל זה קיימות חברות העשמה. אני צריך לפנות לחברה עם בקשה לקבל עובד זר. חברה תקבל ממני סכום כסף פעם בחודש ותספק לי עובד. כל התשלומים (שכר,מס בריאות, ביטוח לאומי וכו.) יבצע חברה שמעסיקה עובד. אני רק משלם לחברה סכום שצריך. כמו כל חברה קבלנית.

 13. ראשון לציון
  שלום ברצוני לדעת האם עובדת חדשה שקיבלתי ועזבה לאחר שנתיים מרצונה, אני יכול להזמין שוב מחול מיד שהיא עוזבת תודה

 14. כמה היום 7/2011 שכר של עובד זר
  לאחרונה עודכן סכום של משכורת מינימום בארץ. האם השתנה שכרם של עובדים זרים סיעוד?? ומה הוא?

 15. כמה היום 7/2011 שכר של עובד זר
  לאחרונה עודכן סכום של משכורת מינימום בארץ. האם השתנה שכרם של עובדים זרים סיעוד?? ומה הוא?

 16. תגובה לאינה
  אינה,שכר המינימום לעובדים זרים עודכן בהתאם לעדכון השכר במשק והוא כפי שמצויין במאמר 3890.25 ש"ח ,נכון לאפריל 2011

 17. חברות כח אדם
  חברות כח אדם אינן מבקרות, במשך שלוש שנים איש לא הגיע או הזכיר מתי לחדש אישור שהייה או ויזה. גם כששלתי לתמת חל עיכוב עי החברה והעובדת שהתה שלושה חודשים ללא היתר

 18. חברות כח אדם
  חברות כח אדם אינן מבקרות, במשך שלוש שנים איש לא הגיע או הזכיר מתי לחדש אישור שהייה או ויזה. גם כששלתי לתמת חל עיכוב עי החברה והעובדת שהתה שלושה חודשים ללא היתר

 19. חברות כוח אדם
  זהו אחד ההבדלים בין חב' סיעוד לחב' כוח אדם – חב' סיעוד מגיעות לביקור לפחותאחת לחודשיים וכמו כן דואגות להיתרים ולויזות של המטפלים – ירדנה

 20. שכר מינימום
  תיקון קל- שכר מינימום לעובד כולל דמי כיס עומד על 3300 ש"ח לפחות ולא 3100 ש"ח כפי שהוצג במאמר!!

 21. חידוש ויזה
  עד היום חברת הסיעוד שלחה אותי למשרד הפנים לחידוש הויזה, מתגובתך (20) אני מבין שחברת הסיעוד אחראית לחידוש הויזה.

 22. חופשה ארוכה
  עובדת זרה יוצאת לחופשה בת חודש וחצי לארץ מולדתה, היא עבדה פחות משנה. האם צריך לשלם לה משכורת עבור חודש וחצי של חופשתה. והאם צריך לשלם לה תשלום כל שהוא.

 23. תגובה לכוכבה זקן
  יש לשלם לעובדת את ימי החופשה שהיא צברה מתחילת עבודתה לפי מספר חודשי העבודה שעבדה וימי החופשה שניצלה או לא.
  שווי יום חופשה הוא 164 ש"ח.

 24. ziva_h@yahoo.co.il
  אני ממש מחזקת את מה שנאמר כאן, אני אפילו רוצה יותר מזה, תדאגו לעובדת הזרה אבל לא לא לדאוג גם לזקנים המוגבלים, איפה זכויותיהם ולמה כל פעם חברות כח אדם כועסים עלינו ולוחצים עלינו לעלות את השכר שלהם מעבר למה שמגיע להם????? כאילו אנו העושק והאויב, ואנו כ"כ דואגים ומטפלים בכל הזכויות המגיע לעובד הזר ומתייחסים כמו אחד מבני המשפחה. למה הגישה הזו??????????

 25. תשלום לחברת סיעוד
  החוק אומר שאת חייבת לשלם לחברת הסיעוד עד 70 ש"ח לחודש. אני משלם 50 ש"ח, אימרי לחברת הסיעוד שיש לך הצעת לתשלום של 50 ש"ח, ושאת מתכוונת לעבור חברה.

 26. קהילת ונציה 10 תא
  היי מיכל!התאגידים גובים עבור השמה 2000שח יש לציין שלא פעם עד שנבחר העובד הרצוי החברה משקיעה עשרות טלפונים למשפחה ולעובד שולחת עובדים בכירים עם העובד שלא נדבר גם על דלק ושעות עבודה נוספות….פרט נוסף הייתי רוצה לחדדאין כמעט עובדים שמוכנים לעבוד עבור 3100 ….חבל להטעות הציבור וליצר ציפיות בלתי ראליות חורף בריא רחל

 27. זכויות
  האם אפשר לקבל התחשבנות
  בין המעסיק,ביטוח לאומי,וחברת כח אדם/חב' סיעוד בגמר החשבון
  מה היחס שכל אחד משלם
  הרושם שחב' כח אדם מנצלות את המצב הלא ברור
  הרי העובדת היא עובדת גם של החברה…….

 28. זכויות
  האם אפשר לקבל התחשבנות
  בין המעסיק,ביטוח לאומי,וחברת כח אדם/חב' סיעוד בגמר החשבון
  מה היחס שכל אחד משלם
  הרושם שחב' כח אדם מנצלות את המצב הלא ברור
  הרי העובדת היא עובדת גם של החברה…….

 29. תגובה לעמי
  ההתחשבנות מול חברות הסיעוד משתנה בהתאם לסיכום שנעשה איתם מראש. יש חברות שמגלמות את השתתפותם בתשלום התנאים הסוציאליים בסכום שם מעבירות לתשלום כל חודש. יש לברר ישירות מול חברת הסיעוד.
  אני מציעה לך לקרא את המאמר "גמלת סיעוד בכסף" באתר ולראות מהו הסכום שהמוסד לביטוח לאומי מעביר לחברה.

 30. זכויות עובד זר בעת אשפוז המטופל
  מה זכויות העובד במידה והמטופל מאושפז בבית חולים?
  האם ניתן להעסיקו בלילה?
  האם ביטוח לאומי משתתף בתשלום העסקה במצב אישפוז?

 31. הארכתי את הויזה והיא עזבה
  העובדת שלנו חיכתה שהאריך לה את הויזה לאחר שבוע הודיעה שהיא עוזבת.למה ההורים ,שחיים על קצבת בטוח לאומי לבדבד חייבים לשאת בהוצאה הזו.
  היא הכניסה את הורי לחובות,כי עכשיו אנחנו צריכים לשלם שוב 2000 שקלים להביא עובד חדש.
  זה לא הגיוני. המדינה עוזרת להם יותר מאשר לזקנים

  1. אין אכיפה כלל, השלטון שם קצוץ על המשפחות ועל הקשיש, מטפל שברח והפקיר קשיש בן 92 ודיווחנו עליו להגירה, עוד זכה לקבל את כל מה שהגיע לו דרך קו לעובד, כיום עובד במשפחה אחרת וזו לא פעם ראשונה, הוא אשר אמרתי לא שמים קצוץ

   1. רונן שלום,
    מצער לשמוע מה שתארת שחוויתם, משום שיש נוהל של רשות האוכלוסין וההגירה, שאמורים להתנהל לפיו, המחייב את העובד הזר לתת הודעה מוקדמת לפני התפטרות בדיוק בשל מהות העיסוק הרגיש. התוצאה של הפרת הנוהל עשויה להיות ביטול האשרה ורשיון הישיבה בארץ שניתנו לעובד או סירוב להאריך את האשרה. לעובד שמעוניין להמשיך לעבוד בישראל זאת סנקציה משמעותית..
    יפעת

 32. דמי הכיס מתווספים ל 3100 שח?
  האם צריל לשלם מינמום 3500 לחודש (כולל 4 שבועות), 3600 לחודש (כולל 5 שבועות) או רק 3100 (והדמי כיס נכללים בתוך ה 3100 ) .
  מה מהות הדמי כיס הללו ?החזרי נסיעות ? כי היום חופשי חודשי עולה 250 שח אז מדוע דמי כיס בשווי 500 שח?

 33. דמי הכיס מתווספים ל 3100 שח?
  האם צריל לשלם מינמום 3500 לחודש (כולל 4 שבועות), 3600 לחודש (כולל 5 שבועות) או רק 3100 (והדמי כיס נכללים בתוך ה 3100 ) .
  מה מהות הדמי כיס הללו ?החזרי נסיעות ? כי היום חופשי חודשי עולה 250 שח אז מדוע דמי כיס בשווי 500 שח?

 34. על פי איזה סכום מחשבים את דמי הביטוח הלאומי?
  לפי הבנתי עלי לשלם עבור העובדת הזרה אותה אני מעסיקה דמי ביטוח לאומי בגובה 2% מהשכר. השכר מורכב ממשתנים שונים. האם יחושבו דמי הביטוח הלאומי מהשכר הבסיסי או מהשכר הכולל תוספות – דמי כיס, שבתות, חגים?

 35. על פי איזה סכום מחשבים את דמי הביטוח הלאומי?
  לפי הבנתי עלי לשלם עבור העובדת הזרה אותה אני מעסיקה דמי ביטוח לאומי בגובה 2% מהשכר. השכר מורכב ממשתנים שונים. האם יחושבו דמי הביטוח הלאומי מהשכר הבסיסי או מהשכר הכולל תוספות – דמי כיס, שבתות, חגים?

 36. תשלומים
  האמת שיצאתי קצת מבובלת מכל הנאמר. אני משלמת לעובדת 3400 ש"ח פלוס 100 ש"ח בכל יום שישי, פלוס כרטיס חודשי חופשי.יוצא מכך שאני משלמת לה למעלה מ-4000 ש"ח נטו. כמובן שאני משלמת ביטוח לאומי, ביטוח בריאות ועוד ישירות לחברה שהעבירה אלי את העובדת מדי חודש 70 ש"ח, דמי טיפול, חוץ מ-2000 ש"ח ששלמתי לחברה. האם אני משלמת את התשלומים הנכונים, נראה לי שקצת מופרז. אגב כשהיא תצא לביקור בארצה, האם אני משלמת לה את כל משכורתה פלוס ימי חופשה, ומה לגבי כרטיס הנסיעה, האם אני חייבת לשלם לה. אני מרבה לתת לה ימי חופשה, בעיקר חגי ישראל, האם הם נחשבים כימי חופשה, כך שאוכל להוריד מחגי דתה את ימי החופשה האלה. אגב העובדת שלי יוצאת ביום שישי בשעה 1300 וחוזרת ביום ראשון ב-0900, נוסף לכך מאחר שאין לי מקום להלין אותה, היא עוזבת יום יום את הבית בשעה 1330, כך שהיא למעשה עובדת אצלי כ-5 שעות ליום,, מאחר שבעלי אינו מוכן לקשור קשר אמיץ איתה, ואינו מוכן שהיא תיגע בו.אודה על תשובתך לשאלותי.

 37. תשלומים
  האמת שיצאתי קצת מבובלת מכל הנאמר. אני משלמת לעובדת 3400 ש"ח פלוס 100 ש"ח בכל יום שישי, פלוס כרטיס חודשי חופשי.יוצא מכך שאני משלמת לה למעלה מ-4000 ש"ח נטו. כמובן שאני משלמת ביטוח לאומי, ביטוח בריאות ועוד ישירות לחברה שהעבירה אלי את העובדת מדי חודש 70 ש"ח, דמי טיפול, חוץ מ-2000 ש"ח ששלמתי לחברה. האם אני משלמת את התשלומים הנכונים, נראה לי שקצת מופרז. אגב כשהיא תצא לביקור בארצה, האם אני משלמת לה את כל משכורתה פלוס ימי חופשה, ומה לגבי כרטיס הנסיעה, האם אני חייבת לשלם לה. אני מרבה לתת לה ימי חופשה, בעיקר חגי ישראל, האם הם נחשבים כימי חופשה, כך שאוכל להוריד מחגי דתה את ימי החופשה האלה. אגב העובדת שלי יוצאת ביום שישי בשעה 1300 וחוזרת ביום ראשון ב-0900, נוסף לכך מאחר שאין לי מקום להלין אותה, היא עוזבת יום יום את הבית בשעה 1330, כך שהיא למעשה עובדת אצלי כ-5 שעות ליום,, מאחר שבעלי אינו מוכן לקשור קשר אמיץ איתה, ואינו מוכן שהיא תיגע בו.אודה על תשובתך לשאלותי.

 38. תגובה ליוכי
  לגבי התשלומים שאת משלמת זה אמנם יוצא יותר משכר המינימום אבל זה עדיין בטווח המקובל. עם זאת, לפי דבריים הקף המשרה שהעובדת נמצאת הוא הרבה פחות מהמקובל. אולי שווה לשקול שירות של מטפל ישראלי/ או ביקורים במרכז יום לקשיש באותן שעות וכך להוזיל את עלויות העסקת העובד הזר.

 39. מי עוזר למשפחות לבדוק את דרישת הפיצויים מקו לעובד
  ראשית, אני מברכת אתכם על פועלכם החשוב, הלוואי והיינו יודעים על קיומכם בשנה האחרונה, בה סבלנו ממטפלת מזלזלת וחברת סיעוד שלא נקפה אצבע לרווחת סבתי.
  סבתי נפטרה לפני חודש וחברת הסיעוד הודיעה לנו שהיא שלחה לקו לעובד בקשה לחשבון פיצויים. קיבלנו חשבון מנופח של 35,000 ש"ח לעבודה של 5 שנים. משכורתה לא עלתה על 4,000 ש"ח לא כולל דמי הכיס ושאר ההוצאות. אנחנו לא מבינים את החישוב והחברה לא משתפת אתנו פעולה, אלא לוחצת על הדוד שלי שהוא איש מבוגר להגיע עם צ'קים בהקדם…מה אפשר לעשות?

 40. תגובה לנכדה
  מומלץ להיעזר בעמותת קו למעסיק בחישוב גמר החשבון של העסקת עובד זר.
  אני מציעה לדוד שלך להמתין עם התשלום עד לחישוב סכום הפיצויים על ידי רואה חשבון מומחה בהעסקת עובד זר.

 41. שאלה
  העובדת התחילה את עבודה ביום רביעי האחרון 7/11 האם עלי לשלם לה ביום שישי 9/11 100 ש"ח דמי כיס? הרי עברו רק יומיים לא שבוע.

 42. תשובה לאביב
  דמי הכיס הם חלק מהשכר של העובד-ברוטו.
  לכן את דמי הכיס ניתן לנכות מהשכר ברוטו שסוכם לחודש נובמבר.

 43. תגובה לליאורה
  אין הנחיה לגבי העלאת השכר משכר המינימום.
  אני מציעה לך לברר אצל חברת הסיעוד מה מקובל.

 44. העסקת עו"ז- הוצאה מוכרת?
  שלום, יש לי מטופל אשר משלם את עלויות העסקת מטפל הזר באופן פרטי. הוא פנה אליי בשאלה האם הוא זכאי להחזרי מס בגין הוצאות אלו.
  האם יש לכם מידע על כך?

 45. תגובה ללי
  למיטב ידיעתי נקודת זיכוי ניתנת רק במקרה של השמת הורה במוסד סיעודי.
  אך אני אבדוק ואם אמצא שינוי אני אעדכן.

 46. תגובה לאיריס
  בשנה הראשונה העובד זכאי ל 5 ימי הבראה כפול 371 ש"ח לכל יום הבראה, בשנה שניה-שלישית דמי הבראה הם עבור 6 ימי הבראה. עובד שלא עבד שנה שלמה לא זכאי לדמי הבראה.

 47. פנסיה של עובד זר???
  שאלה מה הוא הסכום החודשי שעלי לחסוך לפנסיה עבור העובד הזר? ממתי עלי להתחיל לשלם בתודה מראש רותי

 48. ניכויים עבור מגורים ונלוות
  מה הסכום המותר לניכוי משכר העובד הזר שמטפל בסבא שלי, גר בסביבות ירושלים, גר בבית של הזקן, ראיתי רשום סכום אך הסכום הנו ליום או לחודש (חצי מסכום 379.45) כי הוא גר בבית הסבא, הסכום הנקוב ליום או לחודש

 49. ניכויים עבור מגורים ונלוות
  מה הסכום המותר לניכוי משכר העובד הזר שמטפל בסבא שלי, גר בסביבות ירושלים, גר בבית של הזקן, ראיתי רשום סכום אך הסכום הנו ליום או לחודש (חצי מסכום 379.45) כי הוא גר בבית הסבא, הסכום הנקוב ליום או לחודש

 50. תשלום דמי השמה 2,000 ש"ח
  מצאתי עובד זר והוא הביא
  לחתימת החוזה ביננו סוכן
  עובדים זרים של חברה בה הוא היה מועסק, האם על החברה היה לגבות ממני 2,000 ש"ח דמי תיווך.
  תודה.

 51. תשלום דמי השמה....
  נראה לי שלא הייתי ברורה,
  החברה לא הביאה לי את העובד אני הבאתי לחברה את העובד אז על מה בדיוק גבתה ממני 2,000 ש"ח.

 52. תשלומים לעובדת זרה
  החלפתי עובדת שלמתי לחדשה
  3100 כמומלץ באתר +
  258 כפול מס' השבתות
  זה בסדר?

 53. תשובה ליוסי
  יוסי
  הרכב השכר מורכב משכר חודשי נטו+ דמי כיס+ הפרשה תנאים סוציאליים. במידה והעובדת צפוייה לעבוד גם בשבתות,אכן ליש להוסיף 258 ש"ח עבור כל שבת.
  אציין רק שמומלץ כן לאפשר לעובדת יום חופש שבועי.

 54. פיטורי מטפלת
  המטפלת יצאה לחודש וחצי לחופש ואז אימי בקשה לא לקבל אותה בחזרה יצא שהעובדת ,הרדימה את אימי והלכה לעבוד אצל השכנה ועוד כל מיני
  המשרד דורש ממני לשלם לה חודש חיפוש עבודה בנוסף לפיצויים של שנתיים ו3 חדשים האם אני צריך לשלם לה למרות שהיא התחילה לעבוד מיד במקום אחר
  תודה

 55. תגובה לארז
  ראשית מהתיאור שלך את ההתנהגות המטפלת, נשמע שהיא פעלה שלא כחוק ואינה זכאית כלל לפיצויים. אולם מאחר ואין דיווח על התנהגות המטפלת, רצוי לנסות להגיע איתה להסדר.

 56. תגובה ל -42
  זה בגלל כל יפי הנפש שדאגו לעובדים הזרים כמו פנסייה,טימטום,בחברה צריכה לשלם את רוב הפיצויים לא יכול להיות שזה נופל על המשפחות.

 57. תשובות לשאלות
  המאמר מצויין ואף עוזר מבחינת אינפורמציה. הבעיה ,שאין תשובות לשאלות ,כשלמעשה כולנו באותה הבעיהסיטואציהרמאויות מצד העובדים הזרים, ואין מענה לשאלות הרבות.ידוע לכל ש"הם" שולטים בנו,ומשום מה החוק יותר לצידם מאשר לצד המעסיק החסר ישע לפעמים!

 58. הסכם בכתב
  אשמח לקבל פורמט להסכם בין מטופל למטפלת הכולל את כל התשלומים הזכויות והחובות של שני הצדדים.

 59. מדוע כל מטפלת רשאית לדרוש כרצונה
  מדוע אין גבול מכסימום המותר למטפלת לדרוש. זה חייב להיות מוצר בפיקוח, כי מדובר באוכלוסיה חלשה הנסחטת ללא הרף. מדברים רבות על זכויות העובדים הזרים, מדוע לא דואגים לזכויות האזרחים הותיקים, שנתנו את כל חייהם למען המדינה, וכעת נתונים לסחיטה מתמדת של העובדים הזרים. רעות-אשל צריך לא רק לייעץ אלא גם לדרוש משרד התמ"ת שיעביר את שכר העובדים למוצר בעל פיקוח, וחוקים יחולו גם על העובדים ולא רק עלינו.

 60. תשלום לעובדת זרה
  רוצהלהביןברור האים צריך לשלם 3100+400 נסיעות +258 כפול4 סה"כ 4532 שח

 61. תגובה לעופר
  הסכום שנקבת הוא השכר הבסיסי שניתן לשלם לעובד זר.מעבר לסכום זה השכר הוא תוצאה של משא ומתן.

 62. רישום תשלומים לעובד זר
  אשמח לקבל הפניה לדוגמא של טופס ממי שיש לו נסיון בנושא

 63. משרדי ההשמה אשמים
  יש בעייה שרוב המשרדים ממציאים "תשלום חודשי" משלהם, הם אף פעם לא נצמדים לחוק שהוא 3100 וטוענים שכיום זה 3600, העובדים נהנים מההפקרות שלהם שבא על חשבון הלקוחות, אני מניח שהסיבה לכך שהם רוצים כך למשוך יותר עובדים למשרדם כי אצלהם הלקוחות יותר פראיירים, הבעייה שזה כולם כך ואנו במלכוד, בנוסף לתרמית הזו אנו גם משלמים דמי תאגיד של 70 ש"ח, וכך אנו "נדפקים פעמיים" השאלה אם למישהו יש פתרון איך להוריד אותם מ"העץ הגבוה" שהם גוררים אותנו לשם?

 64. תגובה לשאול
  שלום שאול,

  ראשית, תוכל לבדק בחברת כח האדם דרכה הגיע העובד אם יש להם טופס כזה.
  שנית, בזכותון לעובד הזר יש פירוט מה אמור להופיע בטופס כזה. תוכל לקחת משם את המידע ולהכין טופס.
  בהצלחה,
  יפעת

 65. תגובה לרועי
  היי רועי,
  יש את החוק ויש את מה שקורה בפועל.
  השכר על פי החוק הוא אכן הוא סביב ה- 3100 ש"ח לאחר הניכויים. אך
  לדעתנו ומתוך נסיוננו בנושא זה,על אף ההוצאות הכרוכות בהעסקת עובד זר, חשוב מאד לשמור על מערכת יחסים טובה עם העו"ז. אם היא בסדר, היא חייבת להרגיש שהיא לא מקופחת. על פי החוק אתה רשאי לקזז משכר המינימום 25% בגין הוצאות ועל זה להוסיף דמי כיס 100 ש"ח לשבוע. בפועל, עובדות חדשות בארץ מקבלות בדר"כ 3400 ₪ ועוד 100 ₪ דמי כיס לשבוע. עובדות ותיקות מקבלות יותר.
  ההחלטה כיצד לנהוג היא בידכם. אנחנו רק יכולים להציע לכם להיות חכמים בעניין זה.
  יפעת

 66. חלוקת התשלומים הסוציאליים בין חברת הסיעוד והמעביד
  א. ג. נ.,
  במידה והביטוח הלאומי באמצעות חברת הסיעוד משתתפים ב-x שעות שבועיות,
  והמעסיק בחלק הנותר, כיצד מתחלקים תשלומי ההבראה השנתיים, תשלומי החופשה והחג, תשלומי הפנסיה והפיצויים בינהם לעובד הזר?
  בברכה

 67. שכר מינימום לעובד הזר?
  א. ג. נ.,
  כיצד ייתכן שחברת הסיעוד משלמת לעובד הזר שכר מינימום, ללא קשר לוותק שצבר.
  שוב המעסיק חסר הישע, צריך לשלם עבור תוספות השכר???
  בברכה.

 68. תשובה לאילן
  אילן שלום,
  צריך לברר בחברת הסיעוד את נושא חלוקת תשלומי ההבראה, חופשה וחג וכו'. נשמע לנו הגיוני שהתשלומים אמורים להתחלק באופן יחסי לאחוז השכר שמשולם לעובד ע"י כל גורם.
  לגבי שאלתך בנושא תוספות שכר- חברת הסיעוד משלמת לפי מה שהיא מקבלת מהביטוח הלאומי,בניכוי עמלת טיפול שלה. עד כמה שידוע לנו הביטוח הלאומי אינו משלם על פי ותק.
  יפעת קרלמן, עו"ס רעות- משפחה מטפלת

 69. חופשות של עובד זר
  האם יציאה של עובדת זרה לחופשות בעיקר בחגים, יכולים להיחשב חלק מימי החופש שלה, כלומר לקזז זאת מימי החופש שלה

 70. תגובה לישראל
  ישראל שלום,
  על פי הזכותון לעובד הזר, המטפלת זכאית לימי חופשה שנתיים בהתאם לוותק שלה, בנוסף לכך זכאית לימי חופש בחגים שלה.
  יפעת

 71. עבודת חלקית של מטפל סיעודי זר
  שלום רב
  מה הנוהל לגבי העסקת מטפל זר סיעודי במשרה חלקית והאם חייבת לשלם לו שכר מינימום מלא עבור משרה חלקית ?

 72. עבודת חלקית של מטפל סיעודי זר
  שלום רב
  מה הנוהל לגבי העסקת מטפל זר סיעודי במשרה חלקית והאם חייבת לשלם לו שכר מינימום מלא עבור משרה חלקית ?

 73. תגובה לשרון
  היי שרון,
  עובד זר מקבל ויזה על שם המטופל ומחויב לעבוד רק אצלו. הרישיון להעסיק עובד זר ניתן למטופל בהנחה שהוא זקוק לעובד במשרה מלאה וזה גם מחייב לשלם לו שכר מינימום ולתת לו את כל התנאים הסוציאליים על פי חוק.
  כל הסכם אחר עם המטפל הוא לא חוקי. בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם חברת כח האדם שבה רשום המטופל.
  יפעת

 74. ר"ח אברהם הלל 14 רמלה
  ברצוני לדעת כמה שעות מגיע לעובדת זרה בימי שישי שבת.

 75. תשלום עמלה לחברת כ"א
  תשלום העמלה אינו מופיע בהסכם בים חברת כ"א לבין המעסיק ,לכן אין כל חובה על המעסיק לשלם סכום זה לחברת כ"א אשר הביאה את העובדת הזרה ,ואשר מועסקת דרך חברת סיעוד אשר מטפלת בעניניה ומשלמת את החלק הניתן ע"י ב"ל לנזקק .

 76. תשלום עמלה לחברת כ"א
  תשלום העמלה אינו מופיע בהסכם בים חברת כ"א לבין המעסיק ,לכן אין כל חובה על המעסיק לשלם סכום זה לחברת כ"א אשר הביאה את העובדת הזרה ,ואשר מועסקת דרך חברת סיעוד אשר מטפלת בעניניה ומשלמת את החלק הניתן ע"י ב"ל לנזקק .

 77. תגובה לשוקי
  שוקי שלום,
  לפי חוק שעות עבודה ומנוחה, כל עובד זכאי ל-36 שעות רצופות בשבוע, כולל יום מנוחה המקובל בארצו של העובד.
  שבוע טוב,
  יפעת

 78. תגובה לרוני
  רוני שלום,
  האינפורמציה הכתובה במאמר נשענת על "נוהל לשכות פרטיות, להבאה, תיווך וטיפול בעובדים זרים בתחום הסיעוד" של רשות האוכלוסין וההגירה. על פי הנוהל, החברה רשאית לגבות תשלום חד פעמי של עמלה מוגבלת ותשלום חודשי מוגבל.
  יפעת

 79. תשלום לחברה
  במצב שבו העובד כבר בארץ, וקיבלנו אותו דרך חברים ולא דרך חברת ההעסקה. האם עדין צריך לשלם 2000 ש"ח ?

 80. תגובה לדנה
  דנה שלום,
  בנוהל לשכות פרטיות של רשות האוכלוסין וההגירה אין מענה ברור לשאלתך. למיטב ידיעתנו, על פי הנוהל החברות יכולות לגבות עד 2000 ש"ח באופן חד פעמי עבור השמת העובד. יחד עם זאת, יש בהחלט מקום לנהל מו"מ על העמלה. במיוחד במקרה שלכם, בו יש צורך רק ברישום של העובד! לכן, נהלו מו"מ, ועשו סקר בין חברות כח האדם כדי לבדק מי נותנת את ההצעה הטובה ביותר. חשוב לשים לב- מעבר למחיר, כדאי לבחון אילו שירותים נוספים מציעה החברה, כמו- מאגר עובדים זרים בארץ/ עובדים ישראלים, למקרה שתצטרכו החלפה בעת חופשה.
  בהצלחה,
  יפעת

 81. הפרשה לפיצויים
  האם צריך להפריש לעובדת שפוטרה אחרי 7 חודשי עבודה לקרן הפיצויים?

 82. תגובה לשושי
  שושי שלום,
  למיטב ידיעתנו, תשלום פיצויים מתבצע רק במידה והעובדת השלימה שנת עבודה ומעלה. יחד עם זאת, אני מציעה לפנות באמצעות אתר האינטרנט ל"קו למעסיק" או להתייעץ עם עמותת "יד ריבה"- סיוע משפטי חינם לקשיש,
  בטלפון- 02-6444569
  יפעת

 83. בבקשה עזרה
  אמא של אישתי נכה 100 אחוז נכות אנחנו רוצים להביא לה מטפלת 24 שעות מה עושים זה אפשרי?lior_a88@walla.com

 84. האם תשלום דמי טיפול שנתיים לחברת כח אדם הינו עפ"י חוק או שאין חובה חוקית לשלמו
  יפעת שלום
  אימי עם מטפלת כבר כ 7 שנים. בשנים האחרונות חברת כח האדם שהביאה לנו את העובדת מהחו"ל (ועל כך שולם לה כמובן ובצדק) דורשת דמי טיפול שנתיים בסך 840 שח לשנה (70 שח לחודש) מראש. כשאני בקשתי מהם מספר פעמים ב 3 השנים האחרונות להחליף מטפלת, הם טוענים כל הזמן שאין עובדים זרים וכדאי "להסתדר" איתה. האם אני חייב לשלם להם את 840 שח הנ"ל? הם שולחים עו"ס פעם בשנה שתדבר עם המטפלת ותוודא שהכל כשורה וכן מעבירים לנו ניירת לחידוש הויזה/פספורט אחת לשנה, אבל כאמור אינם עוזרים בהחלפת המטפלת. תודה, רמי

 85. תגובה לרמי
  רמי שלום,
  על פי נוהל לשכות פרטיות להבאה, תיווך וטיפול בעובדים זרים בענף הסיעוד 2014 (של רשות האוכלוסין וההגירה), הלשכות מורשות לגבות עד 70 ש"ח בחודש עבור השירות שמחוייבות לספק, גבייה שאינה באופן חודשי מחוייבת בהסכמה כתובה. את פירוט השירותים שהחברה מחוייבת לספק,תוכל למצוא בנוהל שבאתר רשות האוכלוסין וההגירה. על פי אותו נוהל גם קיימת אפשרות מבחינתך לעבור לחברה אחרת. תוכל לבדוק מה קורה בחברות אחרות מבחינת תשלומים חודשיים והשירותים שהם מספקים, האם יש להם מאגר של עובדים זרים ועוד ואז תוכל להחליט האם כדאי לך לעבור לחברה אחרת. יפעת

 86. jlahav@iai.co.il
  האם תשלום דמי ההתקשרות 70ש"ח לחודש ממשיך עד תום שנה או עם גמר העסקת עובד הזר
  תודה מראש לתשובה

 87. תגובה ליוסי להב
  יוסי שלום,
  החברות מורשות לגבות דמי התקשרות חודשיים. למיטב ידיעתנו, דמי ההתקשרות ממשיכים עד גמר העסקת העובד. התשלום החודשי הוא עבור שירותים שהחברה מספקת, כגון: סיוע בקשר להיתרים, אשרות, תיווך עובדים.
  יפעת

 88. כמה שוות שעות הסיעוד בתחשיב השכר של העובד?
  שלום רב,
  לאבי יש כ-19 שעות סיעוד מביטוח לאומי. הבנתי שנחתן להשתמש בשעות אלול טובת שכר העובד הזר. כמה שווה שעת סיעוד כזו?

 89. תגובה לליאור
  שלום ליאור,
  ראשית, אני מתנצלת על העיכוב בתגובה. בפנייתך חסרים פרטים לגבי חמתך, כגון- גיל, אם היא מתחת לגיל פרישה האם מקבלת שירותים מיוחדים. תוכל ליצור עימנו קשר באמצעות מרכז המידע הטלפוני, על מנת להשלים את הפרטים החסרים ולקבל מידע מדוייק, הטלפון- 1700700204, יש לך גם אפשרות לקבוע פגישת ייעוץ און ליין עימי באמצעות הקישור הבא-
  http://www.reutheshel.org.il/index.aspx?id=3689
  יפעת

 90. תגובה לשלומי
  שלומי שלום,
  נכון להיום לא ניתן לקבל את הכסף ישירות מביטוח לאומי, אלא רק דרך חברות סיעוד. היה ניסוי במספר מקומות בארץ שהסתיים. כעת בוחנים את הדברים, טרם התקבלה חקיקה בנושא.
  השווי של שעות הסיעוד
  משתנה בין חברה לחברה, לכן כדאי לערוך סקר שוק
  בין החברות. בבחירת החברה כדאי לשים לב גם לרמת השירות.
  יפעת

 91. העסקה ע"ז שלא דרך חברה
  אבי קיבל 22 שעות מביטוח לאומי.חברת ההעסקה מעבירה 2200 שקל. האם ניתן להעסיק את העובד ישירות ולא דרך חברה? אם כן כמה ביטוח לאומי מעביר?

 92. העסקה ע"ז שלא דרך חברה
  אבי קיבל 22 שעות מביטוח לאומי.חברת ההעסקה מעבירה 2200 שקל. האם ניתן להעסיק את העובד ישירות ולא דרך חברה? אם כן כמה ביטוח לאומי מעביר?

 93. למה חייבים לרשום בחברת סיעוד אם..
  אם המעסיק לא מקבל חוק סיעוד ומשלם לעובדת הזרה את כל העלויות מכיסו כחוק, למה חייב לרשום את המטפלת הזרה בחברת סיעוד ולשלם לחברה 70 שקל לחודש. חשוב לצייןהמטפלת חוקית ולמעסיק רשיון להעסיק מטפלת זרה.

 94. ביטוח רפואי לעובד זר
  האם חברת הסיעוד יכולה לחייב לעשות ביטוח רפואי לעובד זר דרכה ואם לא, לא ניתן לקבל דרכה מטפלת. ברור שהביטוח הרפואי דרכה גבוה יותר

 95. תגובה לחנה
  חנה שלום,
  זאת שיטת ההעסקה בארץ על פי רשות האוכלוסין וההגירה, לא ניתן להעסיק את המטפלת ישירות, היא חייבת להיות רשומה בלשכה פרטית.
  יפעת

 96. תגובה לרות
  רות שלום,
  למיטב ידיעתי את יכולה לבטח את העובד בביטוח רפואי היכן שתבחרי, את כלל לא מחוייבת לבטח דרך החברה. העיקר שלעובדת יהיה ביטוח רפואי על פי חוק. שימי לב שלחברה המבטחת יש רשיון בתוקף מהמפקח על הביטוח במשרד האוצר לעריכת ביטוחי בריאות לעובדים זרים.
  יפעת

 97. הוצאות אישיות של העובדת
  האם אמי המעסיקה עובדת זרה אמורה לממן לה שמפו, אבקת כביסה ועוד הוצאות על דברים אישיים שלה? בחוזה ההעסקה מדובר רק על הוצאות כלכלה בלבד??

 98. הוצאות אישיות של העובדת
  האם אמי המעסיקה עובדת זרה אמורה לממן לה שמפו, אבקת כביסה ועוד הוצאות על דברים אישיים שלה? בחוזה ההעסקה מדובר רק על הוצאות כלכלה בלבד??

 99. כתובת משרד הפנים חיפה
  על פי האתר יש למסור את הטפסים ל"משרד הפנים – רשות האוכלוסין וההגירה, את הטפסים יש להגיש לאגף ההיתרים – ענף סיעוד " והכתובת אשר אתם מציינים בחיפה היא "רח' פל ים 7, בניין צים".
  לעומת זאת בטפסים עצמם הכתובת היא "רחוב הרצליה 22, קומה 3, חיפה".
  על מנת לחסוך זמן וטירחה לאנשים – האם תוכלו לבדוק איזו מהכתובות נכונה ולמחוק את הכתובת שאינה נכונה?
  תודה מראש.

 100. כתובת משרד הפנים חיפה
  על פי האתר יש למסור את הטפסים ל"משרד הפנים – רשות האוכלוסין וההגירה, את הטפסים יש להגיש לאגף ההיתרים – ענף סיעוד " והכתובת אשר אתם מציינים בחיפה היא "רח' פל ים 7, בניין צים".
  לעומת זאת בטפסים עצמם הכתובת היא "רחוב הרצליה 22, קומה 3, חיפה".
  על מנת לחסוך זמן וטירחה לאנשים – האם תוכלו לבדוק איזו מהכתובות נכונה ולמחוק את הכתובת שאינה נכונה?
  תודה מראש.

 101. תגובה ליהונתן
  יהונתן שלום,
  תודה על ההערה, המידע יעודכן בהקדם. הסניף החיפאי של רשות האוכלוסין, עבר לפני כחודש לכתובת חדשה. הכתובת הנכונה היא הרצליה 22, חיפה.
  יפעת

 102. תגובה לריטה
  ריטה שלום,
  על פי "הזכותון לעובד הזר", ניתן לנכות עד 25% משכר המטפלת על הוצאות כלכלה, מגורים. החוק לא מציין ספציפית את המוצרים שציינת- אבקת כביסה, שמפו וכו. לפיכך, תלוי מה סיכמת איתה בחוזה ההעסקה שלכם. אם לא סיכמתם חשוב לסכם את הדברים בכתב, כולל תיעוד שיחות והחתמת העובדת על הסיכום ביניכם בשפה שהיא מבינה.
  יפעת

 103. דמי חופש
  שלום
  ברצוני לברר מי משלם את דמי החופש וההבראה האם החברה או המשפחה?
  אנא תענו זה דחוף

 104. תגובה לחליל
  חליל שלום,
  במידה והאדם זכאי לגמלת סיעוד, והשעות הניתנות לו במסגרת הגמלה, מועברות באמצעות חברת סיעוד לתשלום לעובדת, זה הופך את חברת הסיעוד למעסיקה ביחד עם המשפחה. כך שגם התשלום עבור הזכויות הסוציאליות מתחלק בין המשפחה לבין חברת הסיעוד. כל אחד משלם באופן יחסי לחלק שלו בשכר.
  יפעת

 105. ביטוח לאומי
  אני משלם למטפלת 3600 שח + שבתות מתוכם מקבל החזר מהמשרד בין 1800-2000
  לפי ההסדר החדש מה אני צריך לעשות מבחינת ביטוח לאומי למטפלת תודה

 106. תגובה לארז
  ארז שלום,
  אם כוונתך היא לתשלום ביטוח לאומי עבור העובדת, אתם אמורים לשלם רק על החלק שלכם בשכר שלה. אני מבינה שהחלק שלכם בשכר הוא 3600 ש"ח פחות כ- 1800 ש"ח , אם זה המצב אתם אמורים להיות פטורים מתשלום ביטוח לאומי עבורה זאת במידה ופתחתם תיק לעובדת בביטוח לאומי. אני מציעה לפנות לחברה המעסיקה אותה ביחד אתכם ולייעוץ לקשיש בביטוח לאומי.
  חג שמח,
  יפעת

 107. דרישות וזכויות המטפלת
  מסכימה בהחלט לנאמר . קשישי ישראל הפכו לעשירי תבל בנתינת זכויות יתר לעובדי הסיעוד. גם התאגידים שאת התשלום להם נאלצים הזקנים לשלם, דואגים בעצם לאינטרס העובד ולא לקשיש

 108. ביטוח לאומי ופנסיה - האם כוללים שבתות ותשלומי מקדמה שבועיים ?
  שכר העובד הוא 3600 ש"ח. מתוכו 1100 ש"ח משולם ע"י ביטוח לאומי (דרך המשרד). דהיינו 2500 על ידי.
  בנוסל הוא מקבל 100 ש"ח כל סופ"ש, וגם 260 ש"ח לשבתות (בערך פעמיים בחודש).
  מהו השכר שעל פיו אני צריכה לחשב את התשלום לביטוח לאומ )2%( ולפנסית החובה (6%)?

 109. תגובה לחנה
  חנה שלום,
  אני מתנצלת על העיכוב בתגובה.
  החישוב הוא משכר הברוטו-4300 ש"ח. זה שכר המינימום היום. עליו צריך להוסיף את התשלום על השבתות ועל דמי הכיס מהסכום שתקבלי צריך להוריד את החלק של החברה. הסכום שנותר הוא הבסיס לחשוב הפנסייה והתשלום לביטוח לאומי.
  יחד עם זאת, לצורך חישוב מדוייק אני מציעה לך לפנות לעמותת קו למעסיק
  יפעת

 110. החזר דמי תווך
  התחלנו להעסיק עובדת זרה ושילמנו 1000 שקל דמי תיווך. לאחר יותר מחודש היא הודיעה שהיא עוזבת ועובדת מטב מצאה לה עבודה אחרת. האם אנו זכאים להחזר דמי התיווך? איפה יש מידע על נוהלים בעיניין? האם החוק מתייחס לזה?
  תודה

 111. תגובה למאיר
  מאיר שלום,
  על פי נוהל לשכות פרטיות 2014 של רשות האוכלוסין וההגירה, החברה רשאית לגבות סכום חד פעמי של עד 2000 ש"ח עבור ההשמה. התשלום הזה תקף לשנה, גם אם בוצעו השמות של עובדים נוספים. בדרך כלל החברות מנסות לאתר עובדים אחרים שיכולים להתאים. הנוהל לא מתייחס להחזר דמי ההשמה. ההחזר תלוי במדיניות החברה, יש שיחזירו חלקית ויש שלא. תלוי גם מה כתוב בחוזה עליו חתמת כשהתחלת את קשרי העבודה איתם.
  מצרפת את הקישור לנוהל-
  http://www.piba.gov.il/Regulations/9.2.0001.pdf
  יפעת

 112. אני ממתינה להיתר
  לעובדת זרה עבור אמי ( בת 79), אם אחליט לקחת עובדת ישראלית למס' שעות ביום עבור אמי, מה הנוהל? האם הקצבה גדולה יותר? תודה.

 113. תגובה לאתי צפון
  אתי שלום,
  לא הבנתי מפנייתך האם אמך כבר זכאית לגמלת סיעוד מהביטוח הלאומי. אם טרם פניתם לביטוח לאומי לצורך קבלת גמלת סיעוד ואימך זקוקה לסיוע בתפקודי היומיום , ממליצה לפנות ולבדק זכאותה לגמלת סיעוד. במידה ולאימך יש גמלת סיעוד בדרגות הגבוהות- 18 שעות שבועיות/16 שעות שבועיות/8 שעות שבועיות/9 שעות שבועיות, ותעסיקו עובדת ישראלית, תוכלו לקבל תוספת של שעות. גובה התוספת תלויה בדרגת גמלת הסיעוד. למשל, מי שמקבל 18 שעות סיעוד יקבל תוספת של 4 שעות שבועיות. מי שיש לו רישיון להעסקת עובד זר ואינו מעסיק עובד זר צריך לפנות למשרד הפנים בבקשה להקפאת הרישיון כדי שיהיה זכאי לתוספת השעות. פרטים נוספים תוכלי לקרוא במאמר- http://www.reutheshel.org.il/index.aspx?id=3255&itemID=7723 יפעת
  בהצלחה
  יפעת

 114. זכותון לעובד זר מעודכן יותר
  שלום, בלחיצה על הקישור ל"זכותון עובד זר" יוצא העדכון מתאריך 1/1/2009 !!!
  איך ניתן לראות את הנתונים והסכומים המעודכנים??? תודה

 115. תגובה לדורית
  דורית שלום,
  תודה על הערתך, הקישור תוקן. את מוזמנת להכנס לזכותון המעודכן מ- 2012למיטב ידעתנו , לא עודכן מאז.
  יפעת

 116. שאלה בנוגע לדמי חופשה והבראה
  חברת מטב שדרכה אנחנו מקבלים את כספי הסיעוד לא משתתפת בשקל בכל תשלומי החופשות החגים ודמי ההבראה למרות שהיא המעסיק העיקרי ?
  ושאלה נוספת לי המטפלת של אימי נוסעת לחודש חופש איך מתבצע חישוב השכר שלה לאותה תקופה ?

 117. תגובה לדורית
  דורית שלום,
  החברה אמורה להשתתף. במידה והשעות שאתם מקבלים במסגרת חוק סיעוד עוברות דרך חברה היא נחשבת למעסיקה של העובדת ביחד אתכם, מכאן שהזכויות הסוציאליות מתחלקות ביניכם באופן פרופורציונלי למשרה. חזרי לחברה ובידקי מדוע אינם משתתפים.
  בחופשת המטפלת מקבלת ימי חופש בתשלום שמגיעים לה על פי חוק.
  יפעת

 118. doruroyal@yahoo.com
  שלום לכולם ותקוותי שכמה שיותר יקראו את דברי.יש לי פורום של עובדות זרות שפתחתי בשביל מטרה מסויימת ובסוף יצא שאני לומד המון מהיחס של הילדים כלפי ההורים.מה כוונתי:לפני שנכנס בכלל החוק הזה שניתן להעסיק עובדת סיעוד זרה הילדים היו רבים בינהם בגלל התשלומים הגבוהים שיש לשלם לבית אבות והיו עושים הכל כדי להתנתק מההורים אבל העיניים תמיד היו על הירושה ועל הבית.סוף סוף עשו איזה חוק ועכשיו הילדים סופרים אגורות לעובדת זרה…חוסכים לה באוכל וחוסכים לה במים וגם בחשמל וגם בטלויזיה וגם אינטרנט…אני שואל אותכם אתם הילדים שמלווים את ההורים לשיבה טובה ככה ההורים שלכם התנהגו איתכם בילדות?לא קנו לכם מיד מה שבא לכם ולא הסתכלו כמה זה עולה?מה שאני רוצה להגיד שתהיו יותר קשובים למטפלת של ההורים כי היא זאת שנישארת כל הזמן עם ההורים שלכם…בפורום שלי אני קורא את האכזבות והתלונות ואני יודע שמי שסובל זה ההורים המסכנים וחלקם סיעודים ואף אחד לא מתקשר איתם…יחד עם זאת יש ילדים שלא עשירים אבל מבינים ואוהבים את ההורים וקשובים למטפלת והכל בסדר שם..רק רציתי לעלות תמונה מצד המטפלות הזרות

 119. שעות עבודה של עובד זר
  אמא שלי סיעודית זקוקה להשגחה של 24 שעות . כמה שעות מחויב עובד זר לעבוד . האם זה נכון שעל עבודה של 24 שעות יש לתת לעובד תוספת של 30 אחוז לשכרו.

 120. שעות עבודה של עובד זר
  אמא שלי סיעודית זקוקה להשגחה של 24 שעות . כמה שעות מחויב עובד זר לעבוד . האם זה נכון שעל עבודה של 24 שעות יש לתת לעובד תוספת של 30 אחוז לשכרו.

 121. תגובה לגלית
  גלית שלום,
  למיטב ידיעתנו, עובד זר אמור לעבוד 8 שעות ביום, לא חייב להיות ברצף. בכל שאר השעות הוא צריך להיות נוכח ואחראי. עובד זר, כמו כל עובד שעובד מעל 8 שעות ביום, זכאי לתשלום עבור שעות נוספות (שעתיים ראשונות תוספת של 25%, כל שעה נוספת מעבר לשעתיים תוספת של 50%). במקרה של עובד זר יש קושי לפקח ולעקוב אחרי שעות העבודה בפועל כי יש שעות שהוא אינו עובד בפועל- למשל כשהקשיש/ה ישנ/ה. אם השעות ניתנות באופן קבוע כדאי להעריך את מס השעות הנוספות היומיות ולקבוע תגמול שיתועד בכתב ויצורף לחוזה.
  לחישובים המדוייקים תוכלי לפנות לקו למעסיק ולקו לעובד.
  יפעת

 122. חברת כח אדם
  שלום
  שאלתי האם החברה אמורה לייצג אותי במחלוקות מול העובד הזר?
  יש לי את ההרגשה שחברת כ.א מגינה על העובד ומתנגחת איתי כולל הטעיות של החוק למרות שאני משלם להם כל חודש .
  האם זה קורה אצל אחרים גם?
  מה האינטרס של החברה להגן על העובד ולא על המטופל?

 123. חוק סיעודי
  על פי החוק אסור לבני משפחה מקרבה ראשונה לטפל בהוריו.אין לי מושג מהי הסיבה מאחורי החוק הזה אך יודעת מנסיון שיש בו משהו מדכא ולא צודק.מטפלות של אבי הקשיש מזלזלות במס השעות שהן אמורות לתת.מקבלות 10 שעות עבודה על אבי אך נותנות בין שעה וחצי ל5 שעות טיפול בשבוע.האחראית עונה על כך בתשובה כזאת: כן, כולם עושים זאת,נו מה לעשות?" תשובה כזאת מזעזעת אותי!!!איזה זלזול?האם לביטוח לאומי יש כסף מיותר לשרוף?הרי זהו גזל,שוד לאור יום.ואני לא מורשית לקבל רשות לטפל בו בתשלום.אני גרה איתו ולכן יקבל טיפול מסור וגם הרבה יותר מעובד זר.אני תושבת חוזרת מזה 4 שנים ועובדת כסייעת בחינוך המיוחד עם משכורת מינימלית של 27 שעות עבודה.לא לוקחת עבודה נוספת כדי להיות יותר זמינה לאבי.אבל עובד זר,לא תושב ישראל ולא יהודי מקבל זכויות וכסף יפים שלהרבה משפחות אין אפשרות לשלם.וגם שומעים לעיתים תכופות על גניבות .אני מרגישה מאוד מקופחת.נותנת לאבי טיפול של מלך אבל אסור לי לקבל תשלום שיתמוך בי.אף מטפל לא יעשה את העבודה שאני נותנת.הרי גם על מטפלים אי אפשר לסמוך על פי הכתוב לעיל אז מה הבעיה לתת אפשרות לבן משפחה לעזור? קשה לי למצוא הגיון.אודה לכל מי שיוכל לתת לי איזה שהוא טיפ בנושא. יום טוב לכולכם

 124. תגובה לגדי
  גדי שלום,
  על פי נוהל לשכות פרטיות של רשות האוכלוסין וההגירה, 2014, חלק מתפקידי הלשכה הפרטית (חברת כח האדם) הוא להדריך את העובד הזר לגבי הטיפול במטופל, וכמו כן להדריך את המעסיק לגבי זכויותיו של העובד הזר ו"לפתור בעיות ואי הבנות העולות בתחילת ההעסקה ובמהלכה" (ציטוט מהנוהל). המשפחה אמורה לתת לעובד את כל זכויותיו על פי חוק. במידה ומתעוררות שאלות בעניין זה, חוץ מהלשכה הפרטית, ניתן לפנות גם ל"קו לעובד" ול"קו למעסיק" להתייעצות. אם יש איזושהי בעיה בהתנהלות הלשכה ניתן לפנות לרשות האוכלוסין וההגירה למי שאחראי על הלשכות הפרטיות.
  יפעת

 125. תגובה לרות
  רות שלום,
  התסכול מובן, יחד עם זאת, להעסקת בן משפחה כמטפל סיעודי עלולים להיות גם חסרונות, תוכלי לקרוא על כך במאמר בכתובת-
  http://www.reutheshel.org.il/index.aspx?id=3255&itemID=9477
  רק במקרים נדירים בהם לא ניתן לבצע השמה של מטפלת, מסיבות שונות סבירות שהוגדרו, ניתן לפנות לוועדה באמצעות העו"ס בלשכה לשירותים חברתיים ברשות המקומית באזור המגורים (רווחה), בבקשה לבדיקת האפשרות לקבלת אישור חריג לקבל את הגמלה בכסף.
  תוכלי לפנות אליה גם במידה ויש בעיה כלשהי עם החברה. המטפלת צריכה לתת את השעות שנקבעו במסגרת גמלת הסיעוד ואם יש בעיה עם הנושא והחברה לא מטפלת בכך פני לעו"ס ברווחה .
  יפעת

 126. מה עדיף - גמלת סיעוד או גמלה בכסף?
  יפעת שלום,
  לאחרונה נודע לנו כי קיימת אפשרות להמיר את הגמלה המשולמת דרך חברת הסעוד לגמלה בכסף. האם תוכלי לומר מה עדיף? או לפחות מה כדאי לקחת בחשבון לפני שמקבלים החלטה על שינוי לגמלה בכסף? תודה מראש

 127. השתתפות המשפחה בעלויות המטפל
  באילו מקרים מחוייבים עפ״י חוק ילדיו של הקשיש להשתתף בהוצאות עלות של המטפל הזר?

 128. תשלום פיצויים
  האם תשלום פיצויי פיטורין לעובד זר שווה לזה כשהחולה נפטר ?

 129. תגובה ליהודית
  יהודית שלום,
  ראשית, אני מתנצלת על העיכוב בתגובה.
  במידה והמעסיק נפטר, והעובד עבד לפחות שנה אצלו, יש לשלם לו פיצויים.
  יפעת

 130. דמי השמה
  זו שאלה, לא תגובה. בדצמבר 2012 קיבלנו עובדת דרך משרד מורשה. שילמנו דמי השמה עבורה. עבדה שנה. חזרה למולדתה. אנחנו גייסנו בעצמנו עובדת חדשה בדצמבר 2013. רשמנו אותה באותו משרד. העובדת החדשה נוסעת בסוף השבוע לחופש בן חודש במולדתה. להחלפתה גייס המשרד מחליפה, לחודש. המשרד דורש מאיתנו תשלום של דמי השמה (2000 ש"ח) האם הדרישה חוקית או שדמי ההשמה ששילמנו בדצמבר 2012 מכסים את השירות הנוכחי של החלפת העובדת היוצאת לחופשה. אשמח לתשובה בפרטי. כתובת המייל היא: shatil@gmail.com תודה רבה

 131. תגובה לשרגא
  שרגא שלום,
  למיטב ידיעתי זה לא נהוג לקחת דמי השמה על מחליפה. פנה למר נסים שמעוני אחראי על הלשכות הפרטיות ברשות האוכלוסין וההגירה יפעת

 132. תשלומים
  החברה שייבאה את העובדת אומרת לה לדרוש שכר בסיס של 3700 + שבתות כל שבת 258 שח ועוד 100 שח כל שבוע . האם זה מקובל?

 133. תשובה למלי
  מלי שלום,
  שכר המינימום היום הוא 4300 ש"ח (ברוטו). למיטב ידיעתנו, השכר שציינת מקובל היום- 3700+400 ש"ח=4100 ש"ח. ה- 258 ש"ח ליום חופש משולם רק במידה והיא לא יוצאת לחופש בשבת אלא נשארת לעבוד ולכן צריכה לקבל על כך תשלום.
  יפעת

 134. דמי מזון
  שלום
  איזה סכום לחודש יש להוציא או לרכוש עבור עובדת זרה??
  האם דברי קוסמטיקה הינם חלק מהמזון או יש לקנותם עבור המטפלת הזרה?
  תודה

 135. תגובה ללאונרד
  לאונרד שלום,
  למיטב ידיעתנו, אין סכום ספציפי שהוגדר. יש למעסיק מחוייבות לדאוג לה למוצרים בסיסיים- מזון, סבון, משחת שיניים וכו', כמו שאתם נוהגים לקנות עבורכם. מוצרים מיוחדים עליה לרכוש בעצמה.
  יפעת

 136. גבעת ברנר
  המטפלת לא משתתפת ב שום הוצאות הבית כבר שבע שנים. אפילו בביטוח הרפואי. החברה המעסיקה אמרה גם שהביטוח הלאומי משלם חופשות והבראה בכל חודש לעובד בנוסף לתשלום שאנו משלמים. כמה שעות זה יום חג? תודה על תשובתך

 137. גבעת ברנר
  השכלנו מהמאמר . חברות כח האדם כנראה לא אומרות מה הזכויות של המעסיק רק מה הזכויות של העובד. חבל. טוב מי שבכל זאת אומר את הדברים נכון. תודה לכם

 138. תגובה למלכה
  מלכה שלום,
  שמחים שהמאמר סייע.ברגע שאתם מעסיקים עו"ז בשיתוף עם חברת הסיעוד (שגמלת הסיעוד עוברת דרכה ומשולמת כשכר לעו"ז) אתם בעצם מעסיקים את העובדת ביחד. זה אומר שכל אחד מכם משלם לה את הזכויות הסוציאליות בהתאם לחלק שלו בתשלום.
  לגבי ימי חג- העו"ז זכאית ל-9 ימים בשנה, אין התייחסות מוגדרת לכמה שעות בדיוק , הכוונה היא ליום. אם מדובר בחג הכולל מס ימים ברצף והעובד בוחר בחג זה ינוכו לו הימים בהתאם.
  יפעת

 139. העלאת שכר לעובד זר
  המאמר מאוד עוזר. אולם הייתי רוצה לקבל הסבר לגבי השלכות העלאת שכרו של עובד זר, נאמר ב200 ש"ח לחודש. אלו פרמטרים נוספים מושפעים מהעלאה זו? האם ולמי צריך לדווח על העלאה בשכרו של העובד הזר? כיצד תבוא לידי ביטוי עלייה זו בשכר, כאשר שכר המינימום יעלה? תודה, דגנית

 140. תגובה לדגנית
  דגנית שלום,
  למיטב ידיעתנו, העלאת שכר של העו"ז צריכה להיות מעודכנת בחוזה- כנספח.
  הפנסיה נגזרת משכר הברוטו, אם יוחלט כי כל השכר (ערך שעת עבודה) יעלה אז תשלום על ימי מחלה גם יעלה, גובה הפרמטרים האחרים נקבעים בהתאם להנחיות מהאוצר.
  יפעת

 141. לפטר עובדת ללא הודעה מוקדמת
  האם אפשר לפטר עובדת בשנה הראשונה לעבודתה מהיום למחר?
  או שצריך להודיע לה מספיק זמן מראש?

 142. תשלום שכר לעובד זר בימי חג שלו
  שלום רב,
  אם עובדת זרה בוחרת לא לצאת לחופשת חג האם אני מחוייבת לשלם לה עבור יום זה או יכולה לבקש שלא תעבוד ורק לתת לה מקום לינה בבית?

 143. תגובה לניקי
  ניקי שלום,
  במידה והעובדת בוחרת לעבוד במקום לצאת לחופשת החג, היא צריכה לקבל תשלום של 258 ש"ח. חשוב להחתים על קבלת תשלומים ובחירה שלה לא לצאת לחופש.
  יפעת

 144. תגובה ליעל
  יעל שלום,
  חשוב לציין, כי טרם הפיטורים יש לערוך לעובדת שימוע. לגבי הודעה מוקדמת- תלוי כמה זמן עבדה:
  במהלך 6 חודשי העבודה הראשונים צריך לתת יום על כל חודש עבודה, מהחודש השביעי ועד סוף שנת העבודה הראשונה צריך לתת 6 ימים ועוד 2.5 ימים עבור כל חודש מהחודש ה-7.
  יחד עם זאת, אם מדובר במקרה של פיטורים על רקע הפרת משמעת חמורה או הפרת אמון המעסיק החוק עשוי לאפשר פיטורים מיידיים, בימ"ש יחליט.
  יפעת

 145. זכויות סוציאליות של עו"ז
  האם חברת הסיעוד אמורה להשתתף בתשלומים לעו"ז עבור חופשה שנתית, הבראה, וימי חג, ובאיזה יחס?? והאם הפרשה לפנסיה ולפיצויים היא רק על החלק שאנו משלמים לעו"ז ולא על כל השכר??

 146. זכויות סוציאליות של עו"ז
  ועוד שאלה קטנה, מהם ה-% שאנו אמורים להפריש לפנסיה ופיצויים

 147. תגובה לאלה
  אלה שלום,
  למיטב ידיעתנו. ברגע שגמלת הסיעוד מועברת באמצעות חברת הסיעוד ומשולמת לעובדת כחלק משכרו, המשמעות היא ששניכם המעסיקים של העובדת. זה אומר שהתנאים הסוציאליים, כולל הפנסיה, מתחלקים ביניכם לבינם, כל אחד משתתף בהתאם לחלק שהוא משלם באופן פרופורציונלי לחלקו בשכר.
  כנ"ל לגבי פנסיה. לגבי ניכויים לפנסיה, נכון להיום, כמעסיקים אתם מחויבים לנכות 5.5% משכר העובד, ו- 6% להוסיף מכם. לגבי פיצויים גובה ההפקדה החודשית הוא 8.3% מהשכר.

  יפעת

 148. זכויות עובד זר בעת אשפוז המטופל
  הייתה כאן שאלה בנושא זה לפני זמן רב ולא ראיתי תשובה: האם יש שינוי בזכויות העובדת אם המטופלת באישפוז/שיקום?

 149. תגובה למרים
  מרים שלום,
  אם העובדת הזרה מטפלת בזקנה בביה"ח,ועוברת את ה- 8 שעות ליום יש לשלם לה תוספת.
  125% לשעתיים ראשונות ומהשעה השלישית 150% על כל שעה. צריך לדאוג לכלכלה שלה ולשלם לה עבור הנסיעות.
  יפעת

 150. מהו גובה התשלום מחברת הסיעוד ?
  אמא שלי זכאית ל16 שעות סיעוד מב.לאומי,ועוד 9שעות מהקרן לנפגעי שואה.המטפלת מקבלת תשלום של 23.12 לשעה,כשבסך הכל עבור חודש מלא קיבלה 3320 ש״ח,אבל 495 ש״ח מתוכם קיבלה בתלוש כדמי הבראה,האם זה תקין ?

 151. פטור מתשלום ביט"ל לעו"ז
  שלום, איך ניתן להסדיר את הפטור והחזר למי שמשלם עד 3000 ש"ח לעו"ז.

 152. תגובה לרון
  רון שלום,
  התעריף השעתי שמשולם למטפלת משתנה מחברה לחברה. למיטב ידיעתנו, יש גם הבדל בין התעריף שמשולם בגין שעות ביטוח לאומי לעומת שעות של הקרן לרווחת נפגעי השואה (תעריף נמוך יותר). אתם וחברת הסיעוד מעסיקים את העובדת במשותף. אי לכך, גם הזכויות הסוציאליות שיש לתת לעובדת מתחלקות ביניכם לבין חברת הסיעוד, כמו- הבראה שמתחלקת ביניכם לבינם כל אחד באופן פרופורציונלי לחלק שלו בשכר.
  יפעת

 153. תגובה לדני
  דני שלום,
  במקרה בו חלקכם בשכר של העובד הזר מתחת ל- 3000 ש"ח, חברת הסיעוד שמעסיקה אתכם את העובד, צריכה לשלם לעובד את הביטוח הלאומי. למיטב ידיעתנו, התנאי הוא שפתחתם תיק לעובד הזר בביטוח לאומי. מציעה לפנות לחברת הסיעוד ולביטוח לאומי באזור מגוריכם לבדיקה והסדרת הנושא.
  יפעת

 154. דמי כיס
  האם אפשר להוסיף את דמי הכנסת שכר העובד שמופקד בסעיף הדואר,קרי האם עבור שכר של חודש ינואר שיושלם עד 10 לפברואר ניתן להוסיף את דמי הכיס ולא לתת במזומן מידי שבוע

 155. דמי כיס תקין סעיף 171
  האם עבור שכר של של חודש ינואר שיושלם עד 10 לחודש פברואר ניתן להוסיף את דמי הכיס ולא לתת במזומן מידי שבוע

 156. ניכויי חובה - מיסים
  האם העובד הזר שמטפל בסיעודי חייב בתשלום מס הכנסה משכרו. האם המטופל אחראי לנכות את המס ולהעביר למס הכנסה.
  האם יש למטופל אחריות למיסים נוספים חוץ מ2% ביטוח לאומי.

 157. הוצאות כלכלה
  אני חדשה בהעסקת עובדת. שמנו לב שהעובדת לוקחת איתה מזון לסופש שלה. האם זה מקובל? דבר נוסף, העובדת מבקשת לקנות דגני בוקר, חמאת בוטנים, ועוד דברים . אלו דברים שאמא שלי לא אוכלת. גם בעניני מזון רגילים היא מכוונת גבוה. מהו תקציב ביתי הגיוני שעלי לתת לה בכדי לנהל את הבית.

 158. תגובה לשני
  שני שלום,
  מה סיכמתם עם העובדת ? מה כתוב בחוזה? האם דמי הכיס משמשים אותה בפועל לנסיעות עבור נסיעה מהעבודה הביתה? אם לא,
  למיטב ידיעתנו, דמי הכיס מהווים חלק מהשכר, לפיכך, ניתן לשלמם בתוך השכר. כדאי לשוחח עם המטפלת על כך ולהחתימה על הסכמה.
  יפעת

 159. שכר עו"ז המטפל בשני ההורים
  אני בן להורים הגרים בדיור מוגן עם מטפלת.בתחילה אמי היתה זקוקה לעזרה ועכשיו נוסף אבי.שאלתי מהי התוספת שאני צריך להוסיף למטפלת.

 160. עובדת זרה בהריון
  שלום, מהן הזכויות של עובדת זרה בהריון?, האם היא יכולה לצאת בכל שעות היום וללא הגבלה לבדיקות הריון או שיש מכסת שעות כמו עבודת שכירה ישראלית?

 161. עובדת זרה בהריון
  שלום, מהן הזכויות של עובדת זרה בהריון?, האם היא יכולה לצאת בכל שעות היום וללא הגבלה לבדיקות הריון או שיש מכסת שעות כמו עבודת שכירה ישראלית?

 162. תגובה להילה
  הילה שלום,
  על פי חוק עבודת נשים, לאישה שעובדת שבוע עבודה מלא, יותר מארבע שעות ביום זכאית ל-40 שעות נוספות (בכל ההריון) מעבר לחופשת המחלה לצורך יציאה לבדיקות שקשורות להריון. החוק שחל על עובדת ישראלית בהריון חל גם על עובדת זרה בהריון.
  בעקרון היא יכולה לצאת על פי הצורך של הבדיקה. במסגרת יחסי עבודה תקינים, מקובל לתאם את היציאה.
  להלן הקישור לחוק-
  http://www.moital.gov.il/NR/exeres/4E185D9D-1D25-4F28-BAEF-88DF942C010A.htm
  יפעת

 163. שעות שבת
  נאמר לי שתשלום עבור שבת היא 258 ושבת זה 24 שעות . ואילו להם מגיע 36 שעות אז התשלום בעצם הוא גבוה יותר.הנכון הוא הדבר ?

 164. סדר בעניין "דמי כיס" של עו"ז
  לעובדות הסוציאליות ולשאר המעסיקים כדאי פעם אחת ולתמיד לעשות סדר אני חושב בסוגיית "דמי הכיס" אותם דורשים העובדים הסיעודיים.התשובה אותה קיבלתי ניתנה על ידי האינסטנציה הכי מוסכת שישנה והיא עו"ד איריס מעיין הממונה על זכויות עובדים זרים שבמשרד התמ"ת וכך כותבת לי עוה"ד "שכר לעובד הזר (כמו לכל עובד) משולם כולו עד ליום ה-9 של החודש שלאחר החודש שבו עבד ותמורתו מגיע השכר. אין שום צורך לשלם לעובד הזר (כמו לשום עובד אחר) את השכר לשיעורין במהלך חודש העבודה. הוא ישתמש לאורך החודש בשכר שקיבל בתחילת החודש כראות עיניו, ובכלל זה יחליט כמה כסף הוא מושך לעצמו לחופשות סופ"ש וכיוב'. המונח 'דמי כיס' אינו מונח משפטי. המונח המשפטי הוא 'מפרעה על חשבון שכר' וכאמור אין שום צורך לשלם מפרעות שכאלה בשגרת ההעסקה".במועד נוסף עו"ד מעיין כותבת לי גם את הדברים הבאים:"אין צורך לשלם שכר לשיעורין במהלך חודש העבודה בדמות 'דמי כיס' שבועיים המשולמים בסוף השבוע. העובד ישתמש בכל השכר שקיבל בתחילת החודש לאורך חודש העבודה (לרבות בסופי שבוע) כראות עיניו".חברות כוח האדם מטעות את כולנו והרגילו את העובדים למונח "דמי כיס" כשלמעשה מדובר רק במפרעה!!שמשולמת לעובד על מנת שיהיה לו קצת כסף בכיס עד למשכורת .מפרעה זו הינה חלק!! משכרו וכך יש לראות את זה .העובדים הורגלו שהם מקבלים גם את המפרעה הזו ובנוסף 100 ₪ לשבוע כפול ארבע או חמש (תלוי כמה שבתות יש בחודש) ולא כך הדבר.גם מפרעה זו כאמור לא חובה לשלם וניתן לשלם שכר זה במשכורת.מקווה שהדברים הובנו כי על פי זה אני נוהג עם העובדת של אימי וכך יש לנהוג ולא להכנע לא למניפולציות של חב' כח האדם כמו גם לגחמות של העובדים .
  חג שמח

 165. תגובה לחיים
  חיים שלום,
  למיטב ידיעתנו תשלום עבור עבודה ביום החופשי הוא 258 ש"ח. זה התשלום היום על בסיס שכר המינימום הנוכחי (4300 ש"ח ברוטו). שכר המינימום אמור לעלות באפריל, כך שצריך לעקוב מה יהיה התשלום אז.
  יפעת

 166. התפטרות העובד הזר
  העובד מועסק אצל אימי בתנאים מעולים. מאחר ונוצר לו לחץ מצד אישתו לחזור הביתה לפיליפינים הודיע לי שהוא מתפטר.
  השאלה האם מגיע לו דמי פיצויים

 167. תגובה לחיים בהמשך לתגובה הקודמת
  חיים שלום,
  בהמשך לתשובה הקודמת אנו בודקים את הדברים מחדש לאור מידע סותר, נדדכן בקרוב.
  יפעת

 168. בהמשך לשאלתי
  ראשית תודה על ההתייחסות. במידה ועובדת זרה יוצאת למספר שעות בלבד כיצד מחושבת לה ההורדה מהימים החופשיים שמגיעים לה ?

 169. עמלת השמה
  שלום, האם עמלת השמה שחד פעמית בגובה עד 2000 שח הינה עבור הבאת עובד זר מחו"ל או השמה של עובד זר אשר נמצא כבר בישראל?

 170. תגובה לחיים
  חיים שלום,
  על פי הזכותון המצ"ב שהוציאה רשות האוכלוסין וההגירה-
  "על-פי חוק שעות עבודה ומנוחה, תשי“א-1951, עובד זכאי לתקופת מנוחה
  שבועית של 36 שעות לפחות, אשר חייבת לכלול או את יום שישי, או את יום שבת או את יום ראשון.
  בהתאם לנקבע בחוק, אורך יום המנוחה השבועי כמפורט לעיל לא יחול בהכרח לגבי עובד סיעוד המתגורר בבית מעסיקו, אולם בכל מקרה עובד סיעוד זכאי למנוחה שבועית של לפחות 24 שעות".
  מתוך כך, על פי קו למעסיק, התשלום עבור יום חופש הוא 258 ש"ח, ועל פי קו לעובד מינימום 387 ש"ח.
  יש במשרד הכלכלה ממונה על זכויות עובדים זרים בעבודה, ניתן לפנות אליהם לבירור –
  Foreign.Rights@Economy.gov.il
  חג שמח
  יפעת

 171. תגובה לשלומית
  שלומית שלום,
  למיטב ידיעתנו, כאשר עובד מתפטר מיוזמתו הוא אינו זכאי לפיצויים. יחד עם זאת, יש מקרים ייחודיים בהם עובדים שמחליטים לעזוב את עבודתם מיוזמתם זכאים לפיצויים, כגון- מקרה בו העובד אינו יכול להמשיך את עבודתו עקב בעיות בריאותיות שלו או של קרוב מדרגה ראשונה, כאשר תנאי העבודה שלו הורעו ועוד.
  את מוזמנת לפנות אלינו באמצעות האתר או באמצעות מרכז המידע הטלפוני 1700700204 על מנת שנפנה אותך לייעוץ משפטי חינם מטעם עמותת "יד ריבה".
  יפעת

 172. תגובה ליולי
  יולי שלום,
  ה- 100 ש"ח הם חלק משכר הברוטו ולא תוספת.
  בכל שאלה, את מוזמנת לפנות למרכז המידע הטלפוני 1700700204 או באמצעות האתר.
  יפעת

 173. ביאור לדברי יפעת ליולי ותוספת
  100 הש"ח השבועיים המכונים בטעות "דמי כיס"-ואמורים להיקרא מקדמה ע"ח שכר משכורת-הינם חלק אינטגרלי מהמשכורת ולא בונוס ולכן אם נניח לצורך ההסבר שמשכורתו של העובד על התלוש הינה 3,200 ₪ ולאורך כל החודש הוא מקבל 100 ₪ כל סוף שבוע זה אומר שבפועל קיבל 3,600 או 3,700 ₪ (תלוי כמה שבועות ישנם באותו החודש.לעניין זה התקבל אצלי אך אתמול דוא"ל מקו למעסיק לאור שאלות שככנראה הועלו ואני מצטט מתוך המייל :"החוק מחייב לשלם 3,487 ₪ לאחר ניכויי רשות של עד 25% משכר הברוטו עבור השתתפות בדמי מגורים כלכלה , וכו'.לכן אם הנכם משלמים 3,500 ₪ ומעלה (כולל דמי כיס)הנכם משלמים בהתאם לחוק".
  כך הקו למעסיק, כל אחד יבחן עתה את עצמו היכן הוא עומד עם עצמו ועם העובד שלו כלפי החוק.
  חג שמח

 174. הצמדה לשכר מינימום?
  דמי הביטוח לאומי והפנסיה הזעירים, שאימי מקבלת, נשארים אותו דבר.
  מדוע שכר העובד הזר עולה ?

 175. סוף לתרמית המונח "דמי כיס"
  עובד ישראלי לא מקבל דמי כיס במתנה מהמעסיק שלו.יש להודיע לתאגידים ולחברות סיעוד למחוק מהחוזה הנחתם בין המטפל למטופל את החרפה והתרמית הנקרא דמי ביס,ולכתו מיקדמה על חשבון השכר, וכך יהיה ברור לעובדים הזרים שיש חוק במדינה ולא ניסחט,כל המטופלים לגשת במסות לחברות ולשנות את החוזה,זה הזמן וההיזדמנות לתקן את העיוות והעוול עם העלאת שכר המינימום לא לחשוש לכו לחברות הסיעוד ותקנו את החוזה עם עלית המודעות לנושא זה,הם חוששים מתביעות עקב הטעיה בחוזה,

 176. סוף לתרמית המונח "דמי כיס"
  עובד ישראלי לא מקבל דמי כיס במתנה מהמעסיק שלו.יש להודיע לתאגידים ולחברות סיעוד למחוק מהחוזה הנחתם בין המטפל למטופל את החרפה והתרמית הנקרא דמי ביס,ולכתו מיקדמה על חשבון השכר, וכך יהיה ברור לעובדים הזרים שיש חוק במדינה ולא ניסחט,כל המטופלים לגשת במסות לחברות ולשנות את החוזה,זה הזמן וההיזדמנות לתקן את העיוות והעוול עם העלאת שכר המינימום לא לחשוש לכו לחברות הסיעוד ותקנו את החוזה עם עלית המודעות לנושא זה,הם חוששים מתביעות עקב הטעיה בחוזה,

 177. תגובה לאריאלה
  שלום אריאלה,
  שאלה טובה.. זה המצב כרגע, נקווה שיעדכנו גם את הקצבאות.
  יפעת

 178. הוצאות כלכלה
  גם אני אשמח לקבל מידע בנושא הוצאות כלכלה (שאלה של יעל מס' 174 מ-15.2.15)

 179. תגובה למרים
  מרים שלום,
  למיטב ידיעתנו, בעקרון העובדת אמורה לאכול מה שאוכלים בבית, ואם יש דברים מיוחדים יכולה לקנות עם המשכורת שלה.
  אין התייחסות ספציפית במסגרת החוק לניכוי משכר המטפלת עבור אוכל שהיא אוכלת.
  לגבי הוצאות כלכלה למיטב ידיעתנו זה לא מוגדר בחוק אלא עלה מתוך פסיקות שהיו.
  יפעת

 180. תגובה ליעל
  יעל שלום,
  למיטב ידיעתנו, בעקרון העובדת אמורה לאכול מה שאוכלים בבית, ואם יש דברים מיוחדים יכולה לקנות עם המשכורת שלה. אין התייחסות ספציפית במסגרת החוק לניכוי משכר המטפלת עבור אוכל שהיא אוכלת. לגבי הוצאות כלכלה למיטב ידיעתנו זה לא מוגדר בחוק אלא עלה מתוך פסיקות שהיו.

  יפעת

 181. עובד 12 שעות
  שלום. כתוב כאן: "מי שזכאי לגמלת סיעוד ומעסיק מטפל ל- 12 שעות ומעלה ל- 6 ימים, יכול לקבל את גמלת הסיעוד בכסף". מזה הבנתי, שיש אשפרות להעסיק מטפל 12-14שעות ביום 6 ימים בשבוע.
  מדובר בעובד זר או ישראלי? איך משלמים? איפה ניתן למצוא עובד ל-12 שעות ביום ונתונים עבור שכרו? תודה מראש.

 182. הוצאות מזון וכלכלה ישירה של מטפלת סיעוד זרה
  למרות התשובות שלך (עו״ד יפעת קרמן) וחיפוש אינטנסיבי ברשת, לא הצלחתי להבין האם על סמך פסק הדין שניתן בנושא בעבר מותר או אסור לנכות השתתפות העובדת הזרה (סיעוד) בהוצאות המזון שלה. זה שאין הוראות ברורות בחוק, האם זה אומר שאסור או שזה נתון להחלטה אישית של המעסיק (המטופל).

 183. הוצאות מזון וכלכלה ישירה של מטפלת סיעוד זרה
  למרות התשובות שלך (עו״ד יפעת קרמן) וחיפוש אינטנסיבי ברשת, לא הצלחתי להבין האם על סמך פסק הדין שניתן בנושא בעבר מותר או אסור לנכות השתתפות העובדת הזרה (סיעוד) בהוצאות המזון שלה. זה שאין הוראות ברורות בחוק, האם זה אומר שאסור או שזה נתון להחלטה אישית של המעסיק (המטופל).

 184. באר שבע
  אין לשלם 100 שקל
  לא קיים מונח של דמי כיס
  יש מפרעה על חשבון המשכורת מי שרוצה ולהוריד בהתאם במשכורת החודשית

 185. עובדת זרה שאלה
  העובדת התקשרה לתאגיד ושם אמרו לה שיש תוספת מאתיים שח התקשרו ממשרד כא ולי נאמר שאין תוספת רק של 19 שח לשבת העובדת של אימי משתכרת 3600 שח ו100שח כל שישי אני מבולבלת והעובדת גם בבקשה אימרו לי מה נכון

 186. הבהרה
  העובד הזר הנו עובד חודשי על כל המשתמע מכך ולכן אני תוהה מדוע החלוקה למציאת התעריך היומי הינה ל-25 יום ולא ל-30 יום . רצ"ב חוות דעת עו"ד לעניני עבודה. כמובן שלחלוקה שבין 25 יום ל-30 יום יש השלכות על התעריפים. http://www.hilaporat.co.il/article.php?id=309

 187. תגובה למרסל
  מרסל שלום,
  למיטב ידיעתנו התעריף עבור עבודה ביום חופש שבועי עלה ל- 279 ש"ח. לגבי השכר- אני מבינה ממך שהשכר החודשי שלה הוא 4000 ש"ח. למיטב ידיעתנו, זה עדיין במסגרת החוק על אף העלייה בשכר המינימום.
  תוכלי לפנות לקו למעסיק ולהתייעץ עם עו"ד.
  יפעת

 188. דמי כיס
  לא הבנתי מכל הדברים – האם 100 שח הם חלק מהשכר או בתוספת לשכר . האם אני מורידה את 100 השח מהשכר שאני נותנת לעובדת בסוף החודש?

 189. תגובה לרונית
  רונית שלום ,
  דמי הכיס השבועיים בגובה 100 ש"ח הם חלק משכר הברוטו , שכר הנטו לא יפחת מ 3600 ש"ח .

 190. העסקת עובד זר
  העם אפשר להעסיק עובד זר רק מקצבה של 2900 מביטוח לאומי וכמובן חוק הסיעוד

 191. תגובה לשושי
  שושי שלום,
  העסקת עו"ז כרוכה בהרבה מאוד הוצאות. שכר העו"ז העומד כיום על 4650 ש"ח ברוטו, תשלומים לתאגיד הכוללים דמי השמה של 2000 ש"ח ותשלומים חודשים של 70 ש"ח,ואלה מקצת הדוגמאות, לכן נראה כי משפחה תתקשה לממן אחזקת עו"ז מקצבת זקנה בלבד .
  כל טוב!

 192. עובדים זרים משכורת
  יש לי עובדת זרה במשך 12 שנה ומשכורתה המשולמת לה כולל נסיעות 3850 ₪ והיא גרה אצלי בכל התנאים הנאותים ואין לה שום הוצאות

 193. מנוחה יומית
  האם אני מחוייבת לתת לעובדת יציאה יומית של שעה בערך להתאוררות?או שזהו עניין והחלטה של המשםחה בלבד

 194. ביטוח סיעודי
  אם יש ביטוח סיעודי מקופ"ח אפשר "לנצל" אותו כשמקבלים אישור לעובדת זרה מביטוח לאומי?

 195. האם משלמים דמי ביטוח לאומי על ימי חופשה בתשלום?
  האם קיים פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי על תשלום ימי חופשה, למי שחלק משכר עובד זר משולם ע"י חב' כח אדם לסיעוד.
  לא מצאתי באתר ביטוח לאומי.

  תודה רבה,
  שירה.

 196. באופן כללי יש אין ספור זכויות לעובד זר (בצורה מאד מסודרת).היכן ניתן להשיג רשימה כל כך מסודרת של -מה מגיע לקשיש/ה מהמטפלת הזרה?…לא פעם נראה לנו שלא הכל ברור

 197. תגובה לשירה
  שירה שלום,
  לצערנו אין אתרים רבים שעוסקים בזכויותיו של הקשיש, הנך מוזמנת להתייעץ עם היועצים של " רעות משפחה מטפלת " ולקבל מידע בכל הנוגע לשירותים וזכיות של קשישים, בטלפון או אונליין .

 198. אלה שלום,
  אין סכום קבוע שמוסיפים, זה תלוי בהסכם אליו מגיעים עם העובדת ובכל מיני גורמים כמו- מצב הקשישים? לאיזה טיפול הם זקוקים, מקום המגורים ועוד. כדאי לערוך מעין סקר בין הלשכות הפרטיות הפועלות באזורכם ולברר מה התוספת .

  בהצלחה וחג שמח
  יפעת

 199. שאלה בקשר לתשלום החד פעמי בסך 2000 ש"ח: מצאתי לאימי מטפלת שעבדה אצל אישה שנפטרה. פגשתי את העובדת במהלך ביקור תנחומים ב"שבעה" של אותה אישה. חברת הסיעוד שבה רשומה העובדת דורשת ממני את התשלום החד פעמי (2000 ש"ח) למרות שלא מצאתי את העובדת דרכה ולא הייתה לה כל תרומה במציאת העובדת. לי נראה שזו חוצפה מצידה ורציתי לשאול האם החברה צודקת או שאני פשוט יכול להעביר את העובדת לחברת סיעוד אחרת?

 200. בני שלום,
  לאחר בדיקה של הדברים , אתה לא אמור לשלם לחברה את הסכום הזה, שוחח איתם. ואם זה לא עוזר תוכל לפנות למי שאחראי על הלשכות הפרטיות ברשות האוכלוסין וההגירה- מר נסים שמעוני- NisimSh@piba.gov.il
  טלפון: 02-6294604/447/605/606/446 פקס: 02-6469642

  בהצלחה,
  יפעת

כתיבת תגובה