לוגו דף הבית JDC

הוספיס בית

שירות הוספיס בית מעניק לחולים סופניים אפשרות להשאר בביתם במהלך חודשי חייהם האחרונים ולזכות בסיוע של צוות רפואי מקצועי שמלווה אותם ואת המשפחה

מאת:  דן רונן / משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-14/01/16
א א א
נושאים:
תקציר:שירות הוספיס בית מעניק לחולים סופניים אפשרות להשאר בביתם במהלך חודשי חייהם האחרונים ולזכות בסיוע של צוות רפואי מקצועי שמלווה אותם ואת המשפחה

עבור חולים רבים, סביבת בית החולים עלולה להיות קשה ומדכאת. במקרה של חולים סופניים, המחשבה לבלות את החודשים האחרונים של חייהם בבית חולים עלולה להיות מדכאת עוד יותר, מכיוון שיצטרכו לסיים את חייהם במקום מנוכר ומרוחק מסביביתם המוכרת. לכן, רבים מהחולים, מעדיפים לא להתאשפז ובוחרים להיות מטופלים בבתיהם, בעזרת שירות "הוספיס בית".

מהו  שירות הוספיס בית ?

הוספיס בית הוא שירות שניתן לחולים סופניים ומטרתו לתמוך בהם בחודשי חייהם האחרונים. את השירות מספק צוות של אחיות, רופאים ועובדים סוציאלים שדואג לעקוב אחר מצבו של החולה בזמן שהותו בבית. הטיפול נקרא טיפול פליאטיבי ומטרתו אינה לרפא את המחלה אלא לדאוג לחולה, להפחית כאב עד כמה שאפשר, לסייע לו להשלים עם מצבו ולתת לו הרגשה נוחה ונעימה יותר בימיו האחרונים. חשוב לציין כי הצוות המטפל אינו נמצא בבית החולה כל יום, אך מגיע לביקורים קבועים, שהופכים תכופים יותר לקראת מותו של החולה.

מהם היתרונות של שירות הוספיס בית ?

היתרון הגדול ביותר, הוא כאמור, העובדה שהחולה בסביבה המוכרת של ביתו ומשפחתו ולא נמצא במחלקת אשפוז מנוכרת . השהייה בבית עשויה להתגלות גם כצעד כלכלי נכון מכיוון שתחסוך את התשלום הגבוה עבור האשפוז במוסדות המיועדים לכך וגם את הבירוקרטיה המלווה לכך מול קופות החולים. בנוסף ולא פחות חשוב, הצוות הרפואי והסוציאלי מספק גם סיוע לבני המשפחה ומלמד אותם כיצד לבצע טיפולים מסוימים ותומך בהם ברגעים הקשים. בשל יתרונות אלה הפך שירות "הוספיס בית" לאפשרות מועדפת ע"י חלק מן החולים הסופניים.

אל מי ניתן לפנות על מנת לקבל תמיכה במסגרת שירות הוספיס בית ?

בשל העדפת חולים סופניים לבלות את ימיהם האחרונים בבית, קופות החולים השונות מאפשרות שימוש בשירות זה. בנוסף, ניתן לפנות גם לאגודה למלחמה בסרטן שמפעילה שירותי הוספיס בית ברחבי הארץ וכן למרפאות פרטיות. חשוב לציין שהשירות של האגודה למלחמה בסרטן ניתן בחינם, אך על מנת לקבלו יש להגיש מסמכים שונים ולקבל אישורים על מצב החולה.

מה עליי להגיש על מנת לקבל את שירות הוספיס בית ?

את ההפניה להוספיס יש לקבל מהרופא המטפל בבית החולים ומהמכון האונקולוגי במקרה של גידול ממאיר. לאחר מכן, יש לגשת לקופת החולים שצריכה לאשר את המסמכים ולמעשה לממן את השירות.

שירות "הוספיס בית" הוא אם כן אפשרות מועדפת על חולים סופניים רבים שהחליטו כי אינם רוצים להתאשפז בבית חולים ורוצים להשאר בביתם ובחיק משפחתם, בחודשים האחרונים לחייהם. לעזרתם מגיע צוות רפואי, שמכונה ע"י משפחות רבות כ"מלאכים" ובין השאר מסייע להכין את החולה ואת המשפחה, להתמודדות עם הסוף המתקרב.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת
טלי שטרן קדמון
טלי שטרן קדמון
מנהלת מרכז המידע רעות- אשל, מומחית לייעוץ בנושא זקנה

לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות

 1. חולה סופני-די עם ההגדרה הזו!
  מי קבע שהחולה הוא סופני? וגם אם כל ה"ממצאים הרפואיים" מראים את זה אסור להשתמש במילה הזו! גם אם נותרה לך שעה לחיות ע"פ הממצאים עדיין אסור לאף אדם לקבוע שזה סופני. מי רוצה לשמוע שהוא חולה סופני? וזה גם בבחינת נבואה שמגשימה את עצמה. סתימת הגולל הזו שמניחים על החולה בשימוש במילה האיומה הזו. אני מתנגדת לכך בכל רמ"ח איבריי בכל פעם שאני שומעת את המילה הזאת.

 2. אני אתך
  את צודקת במאה אחוז זו מלה איומה ובמקרה הטוב מעליבה את האדם ומשפחתו. צריך לחשוב על מלה אחרת.

 3. אמא
  הוספיס בית
  אני רוצה לדעת אם יש לי עזרה בבית לאמי שחולה סופנית
  אמרו לי שיש חברת שקד שעוזרת
  מחכה לתשובה ולעזרה שלכם

 4. טבע האדם
  טבע האדם להעביר ביקורת על כל דבר. לא תמיד נכון לשתף את כולם בכל דבר שעובר במוח. אז כתבו חולה סופני. זה כמו שתגידו על בנאדם מת אל תגידו שהוא מת אולי הוא יתעורר.. באמת חברה.

כתיבת תגובה