לוגו דף הבית JDC

איך עורכים צוואה?

מאת:  דן רונן / משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-04/04/16
א א א
תקציר:כל מה שצריך לדעת על עריכת צוואה

המחשבה על הכנת צוואה מלווה רבים מאתנו במהלך חיינו. לעתים מתוך חשש מוצדק ולעתים מתוך מחשבה שעדיף להכין צוואה, לכל מקרה שלא יהיה, כדי למנוע עימותים אפשריים או סיבוכים מיותרים בקרב בני המשפחה. כתיבת הצוואה היא לא דבר מסובך, אך בכל זאת ישנם מספר דברים שכדאי לדעת.

מהי צוואה?

ההגדרה המשפטית קובעת כי צוואה היא מסמך משפטי בו מורה אדם מה יעשה ברכושו לאחר מותו. לעתים משתנה נוסח הצוואה עם השנים, בשל גורמים שונים כמו: ריבים משפחתיים, מוות של בן משפחה וכד\'. הצוואה הקובעת היא הצוואה שנוסחה אחרונה לפני המוות, ובה יהיה כתוב כי היא מבטלת את כל הקודמות לה. חשוב לזכור, שבמקרה ואין צוואה, חוק הירושה קובע כי רכושו של הנפטר יחולק בין יורשיו החוקיים – בן/בת הזוג והילדים.

מהו פסול דין? היכן ניתן לקבל סיוע משפטי?

 איך עורכים צוואה?

החוק קובע ארבע דרכים אפשריות בהן אדם יכול לערוך צוואה:

 1. צוואה בכתב יד – צוואה אשר כתובה בכתב ידו של המצווה ולא דורשת נוכחות של עדים או עורך דין. לכאורה, כל אדם יכול לעשות זאת ללא עלויות, אך כדי למנוע בעיות או פגמים יש להקפיד בכתיבתה על כמה כללים: על הצוואה להיות כתובה אך ורק בכתב ידו של המצווה (לא מודפסת), חייב להיות בה תאריך הכתיבה שכתוב בכתב ידו של המצווה וכן חייבת להופיע בה חתימתו. כתיבת צוואה מסוג זה מומלצת בעיקר לאלו הבקיאים בחוק, ואכן מקובל לראות יותר עורכי דין ומשפטנים שנוטים להשאיר צוואה כזו.
 2. צוואה בעדים – צוואה הנערכת במעמד שני אנשים, שהמצווה קבע כי הם העדים לצוואתו. לא יכול לשמש כעד בן זוגו של המצווה או אדם שהמצווה צווה לו דבר מה. לכן, רוב הצוואות מסוג זה נעשות בפני עורכי דין, שגם יכולים לסייע בניסוח הצוואה ולמנוע בעיות עתידיות ונחשבים לעדים אמינים. על המצווה להצהיר בפניהם כי זו צוואתו והוא חותם עליה. לאחר מכן יחתמו העדים כי שמעו את הצהרת המצווה. צוואה זו ניתנת להדפסה במחשב.
 3. צוואה בפני רשות –  צוואה המוגשת לגורם רשמי כלשהו: שופט, חבר בית דין דתי, רשם בבית המשפט או נוטריון, או נעשית באמצעותו. ניתן לבצע אותה בעל-פה, כאשר המצווה אומר את פרטי הצוואה לנציג הרשות או לחלופין מגיש לו אותם בכתב. במקרה זה אין צורך בחתימת המצווה על הצוואה, אך השירות כרוך בתשלום אגרה בסך כמה מאות שקלים.
 4. צוואה בעל-פה – צוואה הנאמרת בעל פה על ידי המצווה, בפני שני עדים, מבלי שהוא עצמו יצטרך להכין כל מסמך כתוב. אפשרות זו פתוחה רק בפני אדם גוסס על ערש דווי, או אדם שרואה עצמו, בנסיבות המצדיקות זאת, מול פני המוות (חייל בקרב, אדם בזמן אסון טבע וכד\'). גם במקרה זה יש להשיג שני עדים שיוכלו לכתוב מהר את הצוואה ויצטרכו לחתום עליה, אך הפעם מותר להם ליהנות מהצוואה.

מי יכול לערוך צוואה?

באופן עקרוני, כל אדם באשר הוא רשאי לערוך צוואה, אך החוק קובע מספר יוצאים מהכלל, אשר אם יערכו צוואה היא תהא בטלה. היוצאים מן הכלל נקבעו לפי קריטריון של חוסר יכולת לערוך צוואה על רקע נפשי או שכלי. מדובר על קטינים מתחת לגיל 18, פסולי דין – אנשים שסובלים ממחלות נפש או ליקוי שכלי שמונעים מהם לדאוג לענייניהם וכן אנשים שכושר שיקולם נפגע ולא יודעים להבחין בטיב של צוואה בשל מחלה או פגיעה כלשהי.

איך ניתן לבטל צוואה?

אדם רשאי לבטל את צוואתו כרצונו, בכל עת ומכל סיבה ולערוך אחרת במקומה, או אפילו לא לערוך אחת כלל.  את הצוואה ניתן לבטל באותו אופן בו כותבים אותה – ביטול בכתב, בפני עדים או בפני רשות. בנוסף, ניתן להשמיד אותה (שריפה, גריסה) או לערוך צוואה חדשה, לכתוב את התאריך ולהוסיף כי צוואה זו מבטלת את הקודמת.

כתיבת צוואה לא חייבת, כאמור, להיות עניין מסובך. עם זאת, חשוב לעשות אותה נכון כדי להיות בטוחים שרצונותינו יתמלאו כפי שאנו חפצים ולמנוע בעתיד סכסוכים מיותרים.

הרצאה בנושא צוואות וירושות / רבקה בן צבי פיזם, עו"ד , יועצת משפטית מטעם עמותת 'יד ריבה'


לפורום תמיכה בנושא ייעוץ בנושא צוואות, ירושות ואפוטרופסות- לחץ כאן

למידע נוסף על כיצד עורכים צוואה על פי החוק  הקישו כאן

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

לכתבה זו התפרסמו 11 תגובות

 1. עריכת צוואה
  לא מצאתי שום עזרה כיצד אפשר להוריד טופס צוואה מוכן וסטנדרטי שבו אוכל למלא פרטים ללא תשלום שכר עורך דין

 2. תגובה לבועז
  במידה ומדובר באדם זקן,ניתן לפנות לארגון "יד ריבה" המספק יעוץ משפטי בנושאי זקנה ללא תשלום.

 3. היכן ניתן למצא טופס צוואה לדוגמה ?
  מבקש לקבל הנחייה: היכן ניתן למצא טופס צוואה או צוואות לדוגמה ?

 4. לא נתתם כל מידע למעשה
  גם מתגובות הקוראים נראה כי כתבה זו לא אומרת דבר. נסו לשלב דוגמאות לתשתית הכנת צוואה!

 5. תגובה לירון ויהורם
  תודה לכם על הערתכם.
  בתקופה הקרובה נעלה מדריך משופר לעריכת צוואה.

 6. צוואה לשתי בנות
  התאלמנתי זה עתה, אני מעוניינת לכתוב צוואה לשתי בנותי שתתחלק בחלקים שווים בינהן, ואם אחת מהן תלך לעולמה שכל הרכוש שתירש ממני יועבר לילדיה בחלקים שווים. האם יש נוסח כזה או הוראות שניתן ללמוד מהן איך לכתוב את הצוואה בכתב יד. אני בהחלט מסוגלת לנסח ולכתוב ולגשת לרשם הצוואות ולהפקיד את הצוואה. כך נהגנו בעלי ואני וכך אני רוצה לנהוג. אנא הדרכה בבקשה.

 7. תגובה לעדן
  עדן שלום רב,
  בהתאם לחוק יסוד לכבוד האדם וחירותו,כל אדם יכול לקבוע מה יעשה ברכושו (בעזבונו) לאחר מותו. ככל הידוע לנו אדם רשאי לערוך צוואה בכתב ידו בתנאי שהצוואה עומדת בכללי כתיבה מסוימים. כתיבת צוואה בכתב יד על ידי המוריש עצמו תתאים למצבים פשוטים, כמו למשל חלוקה שווה בין הילדים בהתאם לחוק הירושה בכל מקרה אחר, מומלץ להתייעץ עם מומחה.

כתיבת תגובה