לוגו דף הבית JDC

פטור וזיכוי ממס הכנסה למטפלים בזקן

חשוב לדעת שרשות המיסים בישראל מעניקה פטור ממס לנכים, לעיוורים ולמטפלים בבני משפחה הנמצאים במוסד.

מאת:  מירה סבר / משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-28/02/16
א א א
תקציר:חשוב לדעת שרשות המיסים בישראל מעניקה פטור ממס לנכים, לעיוורים ולמטפלים בבני משפחה הנמצאים במוסד

כאשר מישהו מבני המשפחה שלנו נזקק לעזרה טיפולית, עולות וצפות דאגות רבות בנוגע למחלתו, סביבתו, ואיכות הטיפול לו הוא נזקק. טיפולים שונים לנכים, לעיוורים ולבני משפחה הנמצאים במוסד כרוכים בעלות רבה שאינה נמצאת בכל כיס. לכן מדינת ישראל ורשות המיסים בישראל מעניקה הטבות מס מיוחדות בכל תקרות המס השונות לזכאים לכך, על מנת להקל על הוצאות הבריאות של נכים, עיוורים, ומטפלים בבני משפחה הנמצאים במוסד. חשוב וכדאי להתעדכן מה וכמה מגיע לכם.

מי זכאי לפטור ממס הכנסה?

הזכאים לפטור ממס הכנסה הם: עיוורים, ונכים בשיעור של 100%. נכים שנכותם הוגדרה בשיעור של 90%-89%, זכאים לפטור מס על פי חישוב מיוחד. ב 1.7.2003 הוכנס תיקון לחוק המקנה פטור ממס הכנסה, ובו נקבע כי הפטור ניתן לנזקק רק אם הוא נחשב נכה על פי ביטוח לאומי למעלה מחצי שנה. הפטור מתייחס בראש ובראשונה לפטור ממס הכנסה על משכורת. אך במידה ולנזקק יש הכנסות מעסק פרטי, רווח מריביות שונות, או הכנסות מתשלומי שכר דירה שברשותו, תקרת המס מחושבת מחדש על ידי ביטוח לאומי ורשויות המס, על פי הנסיבות. חשוב לדעת כי הפטור מתייחס לנכויות מסוגים שונים ומגוונים כגון, ניצולי שואה, נפגעי איבה וטרור, נפגעי עבודה, נפגעי מחלת הגזזת, ועוד. כך שכל מקרה נבדק ונבחן לגופו על פי אחוזי הנכות והרקע של של כל אדם נכה. לכן אדם שיש בידיו ראיות רפואיות מכל סוג, שאינן נחשבות ליותר מ – 89% נכות רשאי לגשת לוועדה רפואית של מס הכנסה המופעלת על ידי ביטוח לאומי, ולנסות להוריד את רמת המיסוי שלו. כמו כן, אדם שהגיש בקשה בעבר ומצבו הבריאותי הוחמר, רשאי להגיש בקשה נוספת המכילה את כל החומר הרפואי המחודש. מס הכנסה מתייחס גם לבקשות רטרואקטיביות על החזרי מס משנת 2002 ואילך. בנוסף, אדם שמעוניין לערער על אחוז הנכות שנקבע לו או לברר את תקרת המס המגיע לו על פי הכנסתו, יכול לעשות זאת בגלישה פשוטה באתר רשות המיסים בישראל, או לברר את הנושאים מול מוקד שירות הלקוחות של ביטוח לאומי. (*6050)

לטופס הבקשה לפטור ממס לחצו כאן

נקודת זיכוי בעד הוצאות החזקת בן משפחה במוסד סיעודי

בן משפחה המטפל בזקן או בנכה זכאי לנקודת זיכוי ממס הכנסה, הנמדד על פי הכנסותיו האישיות, והוצאותיו עבור הנזקק. רק בן משפחה אחד זכאי להקלות במס בגין טיפול בהורה בזקן או בנכה.

לפי סעיף 44 לפקודת מס הכנסה,בחישוב הכנסתו החייבת במס  של אחד מבני המשפחה שהוא  תושב ישראל ושילם בשנת המס בעד החזקתם במוסד מיוחד של בן זוג או הורה שנמצא במצב סיעודי, תשישות נפש, סובלים מעיוורון ,מחלת נפש או פיגור יותר לו זיכוי ממס של 35% מאותו חלק מהסכומים ששילם העולה על 12.5% מהכנסתו החייבת.

כמו כן עובד זר המטפל בזקן או בנכה זכאי לפטור מסוים ממס הכנסה הנקבע באופן יחסי למספר החודשים בהם שהה בארץ בשנת המס המדוברת, כל עוד יש בידיו אישור שהייה ואישור עבודה מוסדרים על פי חוק.

מי זכאי להקלות במס עקב טיפול בזקן הנמצא במוסד?

מי שאחד מבני משפחתו הקרובים מאושפז במוסד באופן קבוע עקב נכות קשה, פיגור, עיוורון, חוסר שפיות, או שיתוק, זכאי לזיכוי ממס הכנסה בעבור הוצאות ההחזקה במוסד עד כ- 35% מהסכומים שהוצאו שהם מעל 12.5% מהתשלומים הקבועים. התנאי לקבלת הזכאות הוא שהכנסתו של הנתמך לא תעלה על 150,000 ₪ בשנה, ובמידה ויש לו בן זוג הכנסתם המשותפת לא תעלה על 240,000 ₪ בשנה. כמו כן, קשישים מעל גיל 65 שגרים בבית אבות ומשכירים את הדירה שברשותם, זכאים לפטור מס על חלק משכר דירתם.

מהו אופן הגשת הבקשה?

במידה והאדם הנזקק או בני משפחתו הקרובה עונים על כל הקריטריונים המצוינים לזכאות לפטור ממס, עליו למלא טופס:  "1516  – בקשה לפטור ממס" . את הטופס הממולא יש להגיש למשרד השומה הסמוך למקום המגורים, בצירוף עותק נוסף "נאמן למקור" – שהוא צילום איכותי של פרוטוקול הועדה הרפואית המתייחסת לנכותו או מצבו של הנזקק לפטור, או צילום תעודת עיוור.

במידה והאדם הנזקק לפטור אינו עונה על נתונים אלו ומעוניין לגשת לוועדה הרפואית של מס הכנסה לנסות ולשפר את תנאי המיסים שלו, עליו למלא את "טופס 1516 – בקשה לפטור ממס" יחד עם "טופס הבקשה לוועדה רפואית 169א'" ויחד עם "טופס ויתור סודיות 169ב'". בנוסף לטפסים, יש להמציא לוועדה שובר אגרה משולמת לביטוח לאומי וחתומה על ידי הבנק. את האגרה ניתן להשיג במשרדי השומה או במשרדי המוסד לביטוח לאומי ולשלם אותה בכל סניפי הבנקים.

את כל אלו יש לשלוח בדואר רשום לפקיד השומה באזור המגורים, או להגישם ידנית בשעות קבלת הקהל. כדי שהנושא יטופל ביתר יעילות כדאי לוודא כי בכל שלושת הטפסים והאגרה המשולמת מצויים הפרטים המלאים של הנזקק, כדי לא לעכב את תהליך הגעת הכספים המגיעים לכם, או לבני משפחתכם.

לערכת הטפסים– לחץ כאן

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

לכתבה זו התפרסמה תגובה אחת

            Array
(
    [0] => WP_Comment Object
        (
            [comment_ID] => 19817
            [comment_post_ID] => 6011
            [comment_author] => מיכל
            [comment_author_email] => michalsfinzi@gmail.com
            [comment_author_url] => 
            [comment_author_IP] => 2.53.56.136
            [comment_date] => 2017-04-18 12:28:45
            [comment_date_gmt] => 2017-04-18 09:28:45
            [comment_content] => אימי חולה אונקולוגית אך אינה סיעודת.לאחר ניתוח.
האם כביתה מגיע לי הקלות במס הכנסה.
            [comment_karma] => 0
            [comment_approved] => 1
            [comment_agent] => Mozilla/5.0 (Linux; Android 7.0; SAMSUNG SM-G935F Build/NRD90M) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) SamsungBrowser/5.0 Chrome/51.0.2704.106 Mobile Safari/537.36
            [comment_type] => 
            [comment_parent] => 0
            [user_id] => 0
            [children:protected] => 
            [populated_children:protected] => 
            [post_fields:protected] => Array
                (
                    [0] => post_author
                    [1] => post_date
                    [2] => post_date_gmt
                    [3] => post_content
                    [4] => post_title
                    [5] => post_excerpt
                    [6] => post_status
                    [7] => comment_status
                    [8] => ping_status
                    [9] => post_name
                    [10] => to_ping
                    [11] => pinged
                    [12] => post_modified
                    [13] => post_modified_gmt
                    [14] => post_content_filtered
                    [15] => post_parent
                    [16] => guid
                    [17] => menu_order
                    [18] => post_type
                    [19] => post_mime_type
                    [20] => comment_count
                )

        )

)
        
  1. מיכל, 18.4.17

    אימי חולה אונקולוגית אך אינה סיעודת.לאחר ניתוח.
    האם כביתה מגיע לי הקלות במס הכנסה.

השאר תגובה